Avustralya’ya Hibrit Tesisi

Avustralya’ya Hibrit Tesisi

Avustralya’nın ilk hibrit güneş-rüzgar tesisi Canberra yakınlarında kuruluyor.

tr.wikipedia.org’dan aldığımız verilere göre, Avustralya Milletler Topluluğu, güney yarım kürede yer alan bir ada ülkesi. Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus arasında uzanıyor. Okyanusya kıtasında bulunuyor ve kıtanın çok büyük bir bölümünü kaplar. Komşuları Endonezya, Doğu Timor, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları, Vanuatu, Yeni Kaledonya ve Yeni Zelanda. Başkenti Canberra, en büyük şehri ise Sydney.

Avustralya ismi Latince’de güneyden, güneye ait olan anlamına gelen Australis kelimesinden türetilmiş. Roma uygarlığı zamanına dayanan, güneydeki bilinmeyen bir ülke anlamı benzer bir yerin, ortaçağ coğrafyasında da bulunduğunu gösteriyor.

Avustralya son yıllarda yenilenebilir enerji yatırımlarıyla dikkat çekiyor. Ülkede başta rüzgar enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerji yatırımları sürüyor. Ülkede güneş enerjisinde de iddialı hedefler konuluyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı (ARENA), onaylanan 100 milyon dolarlık büyük ölçekli fotovoltaik (PV) projelerinin listesini duyurdu. Ajanstan yapılan açıklamalara göre ilgi çeken bu projelerin aşamaları 2016’nın ikinci yarısında tamamlanacak. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, Avustralya’nın ilk hibrit güneş-rüzgar tesisi Canberra yakınlarında kuruluyor.

Avustralya Yenilenebilir Enerji Ajansı (Arena), ülkenin ilk güneş-rüzgar hibrit santralinin kurulumu için 9.9 milyon Dolar bütçe tahsis etti. Santrali Çinli Goldwind şirketi inşa edecek ve işletecek.

Canberra yakınlarında kurulacak tesis mevcut Gullen Range rüzgar santralinin yanına 10 MW’lık güneş santrali kurularak gerçekleştirilecek. Güneş santralinin 26 milyon Dolar’a malolması planlanıyor.

Rüzgar santraline yakın kurulması sayesinde güneş santrali kurulum maliyetlerinin yüzde 20 oranında düşeceği tahmin ediliyor. Ayrıca iki santralin de aynı şebekeye bağlanacak olması nedeniyle de maliyet düşecek ve enerji güvenliği artacak.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Tekno Ray Solar’dan Ankara’ya Güneş Enerjisi Santrali

Tekno Ray Solar, Ankara’da bulunan ve 819 kWp kurulu güce sahip, Tekno Endüstri Güneş Enerjisi Santralinin kurulumunu Mayıs ayı itibarıyla tamamladı. Türkiye’de güneş enerjisi yatırımları ivme kazanarak sürüyor. Yaklaşık 500

ENERJİ YÖNETİMİ

“Türkiye Pazarında Agresif Hareket Ediyoruz”

First Solar Türkiye Genel Müdürü Evren Evcit: “Türkiye pazarında agresif hareket ediyoruz, Türkiye First Solar’ın öncelikli pazarları arasında.” First Solar, Türkiye’deki yatırımlarını ve yeni projelerini paylaşmak üzere bugün Conrad Oteli’’nde

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Tekno Ray Solar’dan Güneş Enerjisi Santralinde Rekor 22.5 MW

Toplamda 22,5 MW’a ulaşacak olan Türkiye’nin en büyük güneş enerji santralinin ilk fazı olan 18,5 MW faaliyete geçiyor. Türkiye’de büyük ölçekli güneş enerjisi santralleri yapılmaya başlandı. Bu konudaki çalışmalarda önemli

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply