“Avrupa’nın Enerji Arz Güvenliğine İlişkin Endişeler Oluşuyor”

“Avrupa’nın Enerji Arz Güvenliğine İlişkin Endişeler Oluşuyor”

Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi, IAEE Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu: “Kuzey Afrika, Orta Doğu, Hazar bölgesi ve Asya ülkelerindeki politik gelişmeler jeopolitikaya şekil veriyor. Bu durum Avrupa’nın enerji arz güvenliğine ilişkin endişelere neden oluyor.”

DSC05885Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) 14. Avrupa Konferansı Roma’da başladı. Üç gün sürecek konferansın ilk gününde Avrupa Komisyonu’nun 2011 yılı sonunda kabul ettiği “2050 Enerji Yol Haritası” masaya yatırıldı. Konferansta konuşma yapan Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi, IAEE Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Hazar bölgesinde yaşanan olumsuzlukların bu coğrafyaya oldukça yakın Avrupa, hatta tüm dünya ülkeleri tarafından el birliği ile bertaraf edilmesi gerektiğine işaret etti. Kumbaroğlu, “Söz konusu coğrafyadaki politik gelişmeler jeopolitikaya şekil veriyor. Bu durum Avrupa’nın enerji arz güvenliğine ilişkin endişelere neden oluyor. Enerji kaynağı üzerindeki bu coğrafyalarda akan kanın, belirsizliklerin durması için herkesin elini taşın altına koyması gerekli. Bu bölgelerde siyasi ve ardından enerji anlamında yaşanacak her sıkıntı, gelecekte hepimize olumsuz şekilde dönecek” dedi.

Gürkan Kumbaroğlu, Türkiye’nin bölgesinde sıcak gelişmelere dikkati çekerek, enerji koridorundaki bu bölgede oluşan ateş çemberinin sektörde gelecek yılları tehdit ettiğini vurguladı.

“Yeşil binalar yaygınlaşmalı”

Gürkan Kumbaroğlu, enerji kaynaklarının verimli kullanımının da hayati önem taşıdığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Tüm dünyanın enerji konusunda çaresiz kalmaması için şimdiden bazı önlemler alınması gerekiyor.  Hemen her ülkenin sürdürülebilir enerji politikaları geliştirmesi zorunluluk haline geldi. Alınacak önlemlerin başında ise düşük enerjili binalara geçiş geliyor. Özellikle bina renevasyonları sırasında ciddi sorunlarla karşılaşılıyor. Bu anlamda yeşil bina sertifikaları gelişmekte olan, hatta geri kalmış ülkelerde de yaygınlaşmalı. Bu tarz sertifikalar, ülkelerin yapısı göz önünde tutularak her ülkeye göre ayrı ayrı uyarlanabilir.”

“Taşımacılıkta zihniyet değişimine ihtiyaç var”

Sürdürülebilirlikte ulaştırma sektörünün içinde bulunduğu zorlukların da altını çizen Kumbaroğlu, taşımacılıkta zihniyet değişimine ihtiyaç bulunduğunu, günlük hayatta bireysel karayolu taşımacılığından metro gibi elektrikli ve toplu taşımacılık sistemlerine geçişin sağlanması gerektiğini vurguladı. Aynı zamanda düzenli yer değiştirme ihtiyacını azaltmak üzere önlem alınmasını gerektiğini, bu konuda atılan adımların yetersiz olduğunu söyledi.

Bu konuların detayları ile 25-27 Mayıs 2015 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek olan 38. IAEE Uluslararası Konferansı’nda ele alınacağını söyleyen Prof. Dr. Kumbaroğlu, 15-18 Mart 2015’te Medellin’de, 26-28 Nisan 2015 tarihlerinde Ibadan’da, 25-28 Ekim 2015 tarihlerinde ise Pittsburg’da IAEE sponsorluğunda enerji konferansları düzenleneceğini bildirdi.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Ortadoğu’nun En Büyük Jeotermal Enerji Teknolojileri Fuarı Yarın Başlıyor

Dünya jeotermal enerji potansiyeli sıralamasında ilk sıralarda yer alan Türkiye’de, jeotermal enerjinin önemi gitgide artmakta olup, bu potansiyeli fuar boyutuna çeviren ilk kuruluş olan Demos Fuarcılık, Türkiye’de büyük ses getirecek

HABERLER

Boydak HES’te Satın Almalara Devam Ediyor

Yatırımlarına ara vermeden devam eden Boydak Enerji, %50 hissesine sahip olduğu Nisan Enerji’nin diğer %50’lik hissesini de bünyesine kattı. Bugün 406,7 MW toplam proje portföyüne sahip olan Boydak Enerji’nin hedefi

HABERLER

IAEE’nin İlk Eğitim Programı İstanbul’da Yapılacak

IAEE Seçilmiş Başkanı Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu, Kolombiya’da yapılan yönetim kurulu toplantısında IAEE olarak ilk eğitim programını İstanbul’da yapma kararı aldıklarını açıkladı.  Türkiye, enerjide yavaş yavaş belirleyici bir konuma geliyor. Bu durum,