Avrupa’nın Eko-Yenilikçi 200 Projesine Destek

Avrupa’nın Eko-Yenilikçi 200 Projesine Destek

Bir Avrupa programı olan Eko-Yenilikçilik çevreci projeler geliştiren girişimcilere sübvansiyon yapıyor. Avrupa’nın dört bir tarafından 200 proje bu program kapsamında yer alıyor.

ae_atik_yonetimi_eko_inovasyonÇevreci yenilikçilik ile hem şirketinizi geliştirin, hem yeni piyasalara yelken açın, hem de iş yaratın. Avrupa Birliği’nin kapılarını aralayan Hırvatistan’ın Zagreb şehrinde eko-yenilikçilik, iki KOBİ’nin yeni iş imkanları oluşturmasını sağladı.

Zagreb’in yakınlarında otoyol şantiyesinde kullanılan ses yalıtım duvarları gerçek bir yenilikçi anlayışı temsil ediyor. Yüzde 40 oranında kullanılmış lastikten üretilen bu duvarlar, sesi maksimum oranda emmeyi başarabiliyor.

Bu proje, 2009’da kurulan Eko-Yenilikçilik programının inisiyatifi ile başlatıldı. Proje kapsamında iki KOBİ, kullanılmış lastikleri toz haline getiriyor. Bu tozlar daha sonra ses yalıtım duvarlarının üretimi için kullanılıyor.

Projeye katılan iki şirketten biri olan Gumimpex’in yöneticisi Damir Kiric, projenin fırsatlarından memnun:
“Eğer projeyi tamamlayabilirsek 30 çalışan daha almayı düşünüyoruz. Çünkü üretim kapasitemizi ikiye katlamamız gerekiyor.”

Bir diğer fabrikada kullanılmış lastikten elde edilen tozlar betonla karıştırılarak ses yalıtım duvarları üretiliyor. Çevreci duyarlılığın yanı sıra, proje sayesinde 60 yeni iş sağlanacak.

Projeye yaklaşık 350 bin Euro yatıran Danica Jelenic pişmanlık duymadığını söylüyor:
“Bu bize yeni kapıların açılmasını sağlıyor. Hırvatistan’da iş hacmimiz yüzde 25 oranında arttı. Aynı zamanda komşu ülkelere de açılmayı başardık. Bu projeye katılmak pozisyonumuzu güçlendirdi. Artık piyasada ciddi bir aktör olarak rol alıyoruz.”

Proje, Zagreb Üniversitesi profesörü Stjepan Lakusic tarafından geliştirildi. Eko-Yenilikçilik programı projenin yüzde 50’sini finanse ediyor. Yani 500 bin Euro. Şimdi amaç geliştirilen bu ürünü komşu ülkelere satabilmek.

Stjepan Lakusic:
“Bir metre yükseklikte bir kilometre uzunluğunda bir bariyer için 65 ton lastiğin geri dönüşümü yapılması gerekiyor. Yani 8 bin kullanılmış lastik. Bu geri dönüşümlü ürünü kullanarak yaklaşık yüzde 10-18 oranında bir tasarruf sağlıyoruz.”

Damir Kiric’e göre başarının anahtarı basit: 
“Bana göre başarının anahtarı, üretiminizi özellikle geri dönüşümlü ürünlerle geliştirebilmenizdir. Ayrıca hem insana yatırım yapmak hem de teknolojiyi kullanabilmek gerekiyor.”

Kaynak: Euronews

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Dünyanın En Yeşil Şehirleri

Siemens Yeşil Şehir İndeksi’nde ulaşıma, çöp ve su yönetimine, karbondioksit salımına ve yerel yönetimin bu gibi faaliyetlerle ne kadar ilgilendiğine bakılarak dünyanın en yeşil şehirleri derecelendirildi. gaiadergi.com’un haberine göre, bir

HABERLER

İstanbul’a Türkiye’nin En Büyük Rüzgar Santrali

Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali İstanbul’da kurulacak. İstanbul, rüzgar enerjisi açısından önde gelen şehirler arasında yer almıyor. Buna karşın, www.enerjienstitusu.com’un haberine göre, Çatalca’da kurulacak rüzgar santrali bu konuda örnek nitelik taşıyacak.

Ulaşım

Rusya’da Elektrik Şarjı Zorunluluğu Getirildi

Rusya’da benzin istasyonlarında elektrik şarjı zorunlu olacak. Elektrikli araçlar için önemli bir sorun olan şarj istasyonlarının kurulması konusunda ülkeler farklı yaklaşımlar sergiliyor. Başbakan Medvedev’in, benzin istasyonlarında çevreci araçların şarj edilmesi