Avrupa’nın Çiftlikleri Organik Biyogaz Üretimine Geçiyor

Avrupa’nın Çiftlikleri Organik Biyogaz Üretimine Geçiyor

ae_organik_ciftlik_biogas-system-diagramAvrupa Birliği Organik Çiftliklerde Organik Biyogaz Üretimini Destekleme Projesi- SUSTAINGAS (Support for Organic Biogas Production in Organic Farming Project) Konsorsiyumu, Avrupa Birliği Ülkeleri’nde biyogaz üretimini sürdürülebilir yollardan gerçekleştirmeyi amaçlamakta. Bu amaçla ilk adım olarak proje ortağı katılımcı kuruluşların biyogaz üretimi konusunda ortak gereksinimlerinin tanımlandığı bir yayın hazırlandı.

Konsorsiyum, biyogaz üretiminin yanı sıra anaerobik reaksiyon sonucu oluşan diğer çıktıların da değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı. Buna ek olarak, konvansiyonel tarımcılık yapan işletmelerin uzun vadede organik çiftliklere dönüşerek; tarımsal faaliyetler sonucu çıkan substratları biyogaz tesisinde enerjiye dönüştürmesinin zorunlu hale getirileceği belirtildi. Toprak verimliliğinin yanı sıra metan emisyonunun engellenmesi önemli bir kriterlerden sayılmakta.

Organik çiftliklerde gerçekleştirilecek olan organik sürdürülebilir biyogaz üretimi yaklaşımlarının yer aldığı “Sürdürülebilir Organik Biyogaz Üretimi Raporu” SUSTAINGAS Konsorsiyumu tarafından hazırlanan ilk rapor. Raporda bulunan üretim ilkeleri, 6 farklı Avrupa Birliği Ülkesi’nde bulunan organik çiftçilerle yapılan çalışmalar sonucunda belirlenmiş.

Ecofys Almanya’dan Frank Hofman; Sera gazı emisyonlarını tanımlarken organik biyogaz tesisi, konvansiyonel biyogaz tesisi ve fosil yakıtların neden olduğu kirliliği de karşılaştırıyor. Sera gazı emisyon artışında toprak verimliliği, biyoçeşitlilik, su kalitesi, gıda üretimindeki rekabet  gibi diğer faktörlerin yanında biyogaz etkisinin de dikkate alınması gerektiğini vurguluyor.

Organik çiftçiliğin ekonomik faydaları üzerine yapılan çalışmalar ve organik çiftçilik strateji çalışmaları gösteriyor ki; topluluk bazlı kullanılan biyogaz tesislerinin ekonomik kalkınma için de faydaları büyük.  Organik prosese geçen birçok çiftlik ise şimdiden biyokütle atıklarını gübre olarak kullanmaya başlayarak ürün verimlerini artırmaya başlamış. Proje süresince, organik çiftçiliğin ve biyogaz tesislerinin ekonomik ve çevresel faydaları bu uygulama örnekleri ile tanıtılmaya devam edecektir.

Kaynak: Sun & Wind Energy Magazine

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Düzce Üniversitesi’nde Güneş Enerjisi Üretimi Başlıyor

Düzce Üniversitesi Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBİT)’in çatısına güneşten elektrik enerjisi üretmek amacı ile güneş panelleri kuruldu. Düzce Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Yardımcı

HABERLER 0 Comments

Yatağan Termik Santrali’nin Külleri Halk Sağlığını Tehdit Ediyor

Muğla’daki Yatağan Termik Santrali’nin küllerinin suyla bastırılarak depolandığı ‘kül barajının’ izin verilen sahanın dışına taştığı iddia ediliyor. Taşan suyun orman ve tarım arizelerine girmesi ise tepkilere yol açtı. Çevre Mühendisi

Elektrik Üretimi 0 Comments

İETT’den Rüzgar Enerjisi İçin Önemli Adım

İETT’nin Beylikdüzü Metrobüs Park Sahası’nda rüzgar enerjisinden elektrik üreten ilk rüzgar türbini 17.000 kilowatt/saat üretim yapacak. Türkiye’de önemli kamu kurumlarının yenilenebillir enerjiye yatırım yapmaları çok önemli bir gelişme. İETT’de bu