Avrupa’da Yenilenebilir Enerjiye Destek

Avrupa’da Yenilenebilir Enerjiye Destek

Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin enerji teşviklerini kendi topraklarıyla sınırlayabileceğine hükmetti. Karar, verdiği yenilenebilir enerji destekleri nedeniyle Brüksel`le başı derde giren Almanya’nın elini rahatlatacak. 

Alternative_EnergiesAvrupa Adalet Divanı, İsveç`in kendi sınırları içinde sunduğu sübvansiyonları Aland adalarında sunmaması üzerine açılan bir davayı karara bağladı. Finlandiya`ya ait olmasına rağmen İsveç`in elektrik şebekesine bağlı ve bölge halkının da İsveççe konuştuğu Aland adasında yaşayanlar, İsveç`teki sübvansiyonların tamamının kendileri için de uygulanmasını talep ediyordu.

Bölgede faaliyet gösteren enerji şirketlerinden biri tarafından açılan davada, İsveç`in ülkedeki sübvansiyonları Aland`da uygulamamasının, malların serbest dolaşımı ilkesine aykırılık oluşturduğu iddia edilmişti. Açılan dava 2012`de Adalet Divanı`na taşınmıştı.

Ancak Avrupa Adalet Divanı, Aland adası sakinlerinin ve bölgede faaliyet gösteren şirketlerin karşısında İsveç hükümetini haklı buldu. Divan, güneş veya rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına sağlanan sübvansiyonlarınn ve teşviklerin, başka bir AB ülkesinde enerji üretimini desteklemek için kullanılmasının AB kanunlarınca şart olmadığına hükmetti.

Sübvansiyonlar standarda kavuşturulacak

Avrupa Birliği Komisyonu, yeşil enerjiye verilen sübvansiyonları Birlik ülkelerinin tümünde uygulanabilecek şekilde belli bir standarda kavuşturmaya çalışıyor.

Öte yandan, Avrupa Adalet Divanı`ndan çıkan kararın, halen yenilenebilir enerjiye dayalı elektrik üretimine ciddi sübvansiyonlar sağlayan Almanya`nın elini güçlendireceği iddia ediliyor. Halen yenilenebilir enerjiye sağladığı sübvansiyonlar sebebiyle Berlin yönetimi, Avrupa Komisyonu ile anlaşmazlık yaşıyor.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel Avrupa Adalet Divanı`nın kararını “Avrupa`da yenilenebilir enerjiye desteğin devam edeceğini gösteren açık bir mesaj” olarak niteledi.

Kaynak: Enerji Günlüğü

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

ITER Projesi ile Dünya 2050’de Enerji Krizini Çözebilir mi?

34 ülkeden bilim adamlarıın katıldığı ITER projesinde dünyanın tüm klasik dengelerini değiştirecek gelişmeler yaşanıyor. Projenin başarıya ulaşması durumunda dünya 2050 yılına ucuz, temiz ve güvenli füzyon reaktörleriyle tanışacak. Dünyada halihazırdaki

HABERLER

Groupama Sigorta Yüzünü Yenilenebilire Döndü

Groupama, Demirören- Axpo ile yaptığı anlaşmayla 1 Temmuz 2013 – 30 Haziran 2014 tarihleri arasındaki enerji ihtiyacının tamamını yenilenebilir enerji kaynaklarından temin edecek. Avrupa enerji standardlarına uygun olan ve üretim

HABERLER

Polat Enerji Geycek RES’i devreye aldı

Polat Enerji, Kırşehir Mucur`da yapımı tamamlanan 150 megawatt`lık kurulu güce sahip Geycek Rüzgar Enerji Santralini devreye aldı. Fransız yenilenebilir enerji şirketi EDF Energies Nouvelles`ten yapılan yazılı açıklamada, Türkiye`deki ortakları Polat