Avrupa Yatırım Bankası Kömür Santrallerini Finanse Etmeyecek

Avrupa Yatırım Bankası Kömür Santrallerini Finanse Etmeyecek

AB karbon emisyonlarını azaltmak ve AB komisyonu iklim politikaları hedeflerini desteklemek için kredi verme kriterlerini gözden geçirmeye karar verdi.

ae_finans_karbon_komur_avrupa_yatirim _bankasiAvrupa Birliği ana kredi kurumu Avrupa Yatırım Bankası(EIB) karbon emisyonlarını azaltmak ve komisyonun iklim politikaları hedeflerini desteklemek için kömür santrallerini fonlamayacağını bildirdi.

EIB’in Çarşamba günü yaptığı açıklamaya göre yeni yapılacak ya da yenilecek santraller kilovat saat başına 550 gramın altında karbon oranına sahip olmadığı takdirde bankanın sağladığı fonlarından yararlanamayacak.

EIB enerji kredilerinden sorumlu genel müdürü Mihai Tanasescu’nun yaptığı açıklamada belirlenen yeni kredi kriterlerinin bankanın enerji yatırımı ilkelerine, Avrupa Birliği politikaları ve enerji sektörünün son zamanlarda karşılaştığı yatırım zorlukları için ilerici bir adım olduğunu belirtti.

Banka ayrıca uygulanacak yeni kriterlerin önümüzdeki dönemlere emisyon standartlarını sıkılaştırabileceğini ve AB iklim politikaları ile uyumlu şekilde Avrupa çapında yeni iş imkanları doğurabileceğini belirtti.

EIB’in bu kararı Washington merkezli Dünya Bankası’nın kömür santrallerini yalnızca istisnai durumlarda fonlayacaklarını bildirmelerinin ardından gelmesi dikkat çekiyor.

EIB 2007 başından itibaren toplam 83 milyar avro enerji fonlaması sağlarken bunun 11 milyar avrosu kömür santralleri fonlamasına ait.

E3G’ten IngrigHolmes verilen bu kararın Avrupa Birliği iklim değişikliği mücadelesinde yeni bir pencere açtığını ve konuyla ilgili somut adımlar atmak konusunda bankacıları politikacıların bir adım önüne taşıdığını belirtti.

EIB, Karşı Denge Grubu (Counter Balance) koordinatörü Berber Verpoest ise EIB’nin kömür santralleri için uygulayacağı yeni kriterlere rağmen kaya gazı dâhil fosil yakıtlar için hala kapıyı açık tuttuğunu ve çevreye ve sosyal hayat verdiği negatif etkilere rağmen baraj yapımı fonlamalarını kolaylaştırdığını, bankanın bu konularda da atması beklenen ve gereken adımlar olduğunu belirtti.

Toplantıda bulunan gözlemcilere göre EIB yönetimindeki Alman delege bankanın kömür santralleri fonlamasına devam etmesi yönündeki önerisi kabul edilmedi. Almanya enerji kaynaklarının %45’nin kömür ve linyite dayandığı ve Fukuşima nükleer felaketinden sonra 2020 yılına kadar nükleer santrallerini kapatmayı planladığı biliniyor.

Kaynak: Yeşil Gazete

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Enerji Hanım” Bir Çeyrek Altın Biriktirmeyi Hedefliyor

Odağında  kadınların olduğu, enerji tasarrufuna yönelik sosyal sorumluluk projesi ‘Enerji Hanım’ tanıtıldı. Emine Erdoğan’ın tanıtımını yaptığı projede “enerji toplayarak” kadınların yılda bir çeyrek altın, ülke ekonomisinin ise 4 milyar dolar

HABERLER

“Güneş Enerjisinde Yabancı Yatırımcılar Vazgeçme Eğilimine Girdiler”

2015 Lisanslı güneş enerjisi santralleri başvurularıyla ilgili düzenlenen toplantıda sunum yapan GÜNDER Yöneticileri, “Yabancı yatırımcılar yavaş yavaş ülkemize yatırım yapmaktan vazgeçme eğilimine girdiler” dedi.  2015 Lisanslı güneş enerjisi santralleri başvurularıyla

Elektrik Üretimi 0 Comments

Yozgat’a Öğrencilerden Güneş Enerjili Şarj İstasyonu

Yozgat’ta öğrenciler güneş enerjisi ile çalışan şarj istasyonu kurdu. Bozok Üniversitesi İklimlendirme ve Soğutma Teknolojisi Bölümü öğrencileri, kampüse kurdukları istasyon sayesinde yenilenebilir enerjiyi kullanarak telefon şarjı sorununu çözmüş oldu. Güneş