AB Rüzgarda 2020’ye Hazırlanıyor Fakat Nitelikli Eleman Sıkıntısı Kapıda

İki farklı kaynaktan derlediğimiz bu iki haberde önümüzdeki yıllarda rüzgar enerjisi alanında büyük gelişmeler yaşanacağından fakat Avrupa’da dahi bu güzel gelişmeleri karşılayabilecek altyapı yetersizliklerinin var olabileceğinden bahsedilmekte. Ülkemizde özellikle son 10 yıldır değeri anlaşılan teknik eğitim- ara eleman yetiştirme programları sayesinde sanayinin nitelikli eleman açığı kapanmaya başlandı. Umarız Avrupa’daki bu gelişmelerin çıktılarını iyi değerlendirebilir ve genç nüfus gücümüzü geleceğin istihdam alanlarında değerlendirebiliriz.

Doğu Avrupa 2020’de 9 Milyon Konutta Rüzgar Enerjisini Kullanmaya Hazırlanıyor

690468-turbineAvrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, 2020 itibariyle Orta ve Doğu Avrupa rüzgar enerjisi elektrik üretiminde önemli bir kaynak olacak. Türkiye’nin rüzgar enerjisi kapasitesi hızla büyüme gösterecek.

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği (EWEA) tarafından yayınlanan “Eastern Winds: Emerging European Wind Power Markets” başlıklı rapor, Orta ve Doğu Avrupa’nın yanısıra Türkiye, Ukrayna ve Rusya rüzgar enerjsi piyasasını da ele alıyor. Türkiye’nin rüzgar enerjisi kapasitesinde önemli bir büyüme olacağını ortaya koyan raporda Orta ve Doğu Avrupa’nın elektrik üretiminde büyük bir kaynak olacağı ifade ediliyor.
EWEA CEO’su Christian Kjaer “Orta ve Doğu Avrupa’nın yanısıra Türkiye, enerji sektöründe fosil yakıtlara olan bağımlılığın azaltılmasında öneml role sahip olacak” diyor.

Ancak Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Bulgaristan’da yatırımcıların ve finasal kuruluşların istikrarlı olmayan yasal düzenlemeler nedeniyle uzun vadeli yenilenebilir enerji politikaları belirlenmediği sürece çekimser davranacakları düşünülüyor.

Orta ve Doğu Avrupa’nın AB üyesi ülkeleri, 2012 yılının sonunda 6.4 GW olan rüzgar enerjisi kapasitesini 2020 itibariyle 16 GW düzeyine çıkarmayı planlıyorlar. Bu rakam, 9 milyon konutun elektrik ihtiyacına denk geliyor..

Rapor’da Türkiye’nin 2.3 GW olan rüzgar enerjisi kapasitesini 2023 yılında 20 GW düzeyine çıkarmayı hedeflediği ifade ediliyor.

Polonya ve Romanya ise 2012 yılında rüzgar enerjisi kapasitesini yaklaşık iki katına çıkardı. 2012 yılının sonunda hayata geçirilen rüzgar enerjisi yatırımları, Polonya’da 2.5 GW, Romanya’da 1.9 GW, Bulgaristan’da ise 0.7 GW düzeyinde gerçekleşti.

Rüzgar Enerjisi Sektörü Kalifiye İşçi Sıkıntısı Çekiyor

Bu sene Avusturya’nın başkenti Viyana’da düzenlenen EWEA 2013 Rüzgar Enerjisi Konferansı’nın üçüncü gününde AB rüzgar enerjisi sektöründeki kalifiye işçi sıkıntısından bahsedildi. Avrupa Birliği Rüzgar Enerjisi Teknolojileri Platformu (TPWind)’in yayınladığı rapora göre sektör yıllık 5000 kalifiye işçi sıkıntısı çekiyor.

Uyarı niteliğindeki raporda bahsedilen işçi sıkıntısının 2030 yılına kadar yıllık 18.000 kişi seviyesine çıkabileceğinin de altı çiziliyor. Bu rakam sektördeki toplam çalışan sayısının da %5’ini oluşturuyor.

TPWind’in basın danışmanı ve Avrupa Rüzgar Enerjisi Derneği baş politika analisti Jacopo Moccia günümüzdeki yüksek işsizlik rakamlarına rağmen rüzgar enerjisi sektörünün istenilen profilde çalışan bulmak için zorlanmasına anlam veremediğini söylerken, Enerji danışmanlık şirketi GL Garrad Hassan ise 2030 yılına kadar özellikle bakım onarım ve mühendislik alanlarında açık oluşacağını vurguluyor.

TPWind Başkanı Henning Kruse ise açılacak eğitim ve sertifika programları ile yetkin personel yetiştirilmesinin hayati olduğunu belirtirken, mezunlara da iş imkanlarının sürdürülebilir biçimde sağlanması gerektiğinin altını çiziyor.

 

Kaynak: Geleceğinenerjisi.com, Limitsizenerji.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

YATIRIMCI

Kayseride’ki Solar Parkta Prysmian Group Türkiye Kabloları Kullanıldı

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’ne kurulan 18 MegaWatt-Peak enerji üretim kapasitesiyle, sanayi bölgesinin elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayacak olan, Türkiye’nin en büyük solar parkında kullanılan kablolar, Prysmian Group Türkiye tarafından

HABERLER

Konya 1. Bölge GES İhalesini Zorlu Enerji Kazandı

Zorlu Enerji, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından açılan ihaleyi kazandı. Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş,  ’Güneş Enerjisine Dayalı Elektrik Üretim Tesisi Kurmak Üzere Yapılan Önlisans Başvurularına İlişkin Yarışma

HABERLER

Bağcılar’da Güneş Enerjisiyle Çalışan Banklar İlgi Görüyor

İstanbul Bağcılar Belediyesi tarafından hizmete sunulan güneş enerjisi ile çalışan Solar Banklar boş kalmıyor. Güneş enerjisinden elde edilen teknolojik yeniliklere güneş enerjili banklar da eklendi. Banklar vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılanıyor.