Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliğinin İsmi “WindEurope” oldu

Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliğinin İsmi “WindEurope” oldu

Otuz dört yıl önce kurulan Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’nin ismi değişti, “WindEurope” oldu.

Otuz dört yıl önce kurulan Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’nin ismi değişti, “WindEurope” oldu.

Geçtiğimiz gün Brüksel’de düzenlenen toplantıda yeni kimliklerini ve değişen yeni imajını paylaşan WindEurope Başkanı Francesco Venturini, bu değişimin sadece isim ve logodan ibaret olmadığını, yeni kurul yapısı ile yeni çalışma grupları oluşturduklarını ve yönetim ile üyeler arasında çok daha yakın bir işbirliğine adım attıklarını belirtti.

Yeni kimlikleriyle rüzgarın Avrupa’da olduğunu vurguladıklarını söyleyen Venturini, “Biz artık yüzde 11’in üzerinde Avrupa elektriğini sağlayan hakim ve olgun bir teknolojiyiz. Her yıl 67 milyar euro ciro üretmekteyiz. Avrupanın lider ihracaatçısıyız. 250 binin üzerinde iş olanağı sağlamaktayız. Biz büyük bir sanayiyiz. Biz WindEurope’uz.” Dedi.
Avrupanın enerji sektöründe lider pozisyonu elde etmesi için, elektrik piyasasında reform yapması gerektiğini belirten Venturini, 2020 uzay çağı için yenilenebilir enerjiler açısından büyük hedefli politikalara ihtiyaç olduğunu ve sektörde uzun vadeli stratejiler belirlenmesi gerektiğini ifade etti.

Toplantıya katılan, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven de yaptığı açıklamada, “TÜREB olarak biz de bu birliğin üyesiyiz. Uzun yıllar önce akademisyenlerin kurduğu sivil toplum örgütü o kadar büyüdü ve güçlendi ki, yeni bir yapılanma, kabuk değiştirme kaçınılmaz oldu. İsim ve logo ile birlikte yeni bir kan yeni bir enerji geldi.” dedi.

Avrupa’da oluşan bu sinerjinin diğer ülkelere de geçebileceğini dile getiren Ataseven, Türkiye’de rüzgar enerjisi kurulu gücünün yaklaşık 5 bin megavata ulaştığını, geçen yıl Türkiye’de yaklaşık 1.000 MW’lık rüzgar enerjisi santrali için 2 milyar avroluk yatırım yapıldığını hatırlattı. Yapılan bu yatırımla Avrupa’da beşinci sırada yer aldıklarına dikkat çeken Ataseven, Wind Europe enerjisinin rüzgar sektörüne dinamizm getireceğine inandıklarını, oluşan bu sinerjiyle sektörün yeni işbirlikleri, yeni yatırımlar ile daha da güçleneceğini düşündüklerini ifade etti.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

“Döngüsel Ekonomi, Heba Edilen Değerin Peşinde”

Circle Economy CEO’su Andy Ridley: “Çizgisel ekonomiyle oluşturulan bu sistem yanlış. Bu durumla nasıl başa çıkacağız? Bu heba edilen bir değer. Değerleri çöpe atıyoruz. Döngüsel ekonominin peşinde olduğu şey bu

HABERLER 0 Comments

Küresel Mercekli Güneş Paneli Tasarlandı

Küresel Mercekli Güneş Paneli ile Geceleri de Elektrik Üretilebilecek. Güneş enerjisi alanındaki buluşlarla geleceğin enerji sistemlerinin ipuçları ortaya konuyor. www.elektrikport.com’un haberine göre, Alman mimar Andre Broessel’in tasarladığı küresel mercekli güneş

HABERLER

Apple’ın Güneş Elektriğine Olan İlgisinin Önüne Geçilemiyor

Apple’ın dur durak bilmeyen patent savaşları ve başvuruları tüm hızıyla sürüyor. Son olarak firmanın güneş enerjisini toplayabilen dokunmatik ekran ve panel patenti aldığı açıklandı. Biz “Apple yaparsa bir bildiği vardır

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply