“Avrupa PV Pazarı Sadece Şu 3 Koşulu Yerine Getirirse Yaşayabilir…”

TIREC 2012’de tanıştığımız güneş santrallerine anahtar teslimi EPC (mühendislik, tedarik ve inşaat) hizmeti veren  NRG Agrivis’in kurucusu ve CEO’su Alessandro Cremonesi, aynı zamanda IFI (İtalyan Fotovoltaik Endüstrisi) başkanı olması sıfatıyla , oldukça önemli bir insan. Cremonesi ile TIREC sonrası, Türk ve İtalyan solar sektörleri hakkında konuştuk. 

Bay Cremonesi, öncelikle alternatifenerji.com ile röportaj yapmayı kabul ettiğiniz için çok teşekkürler…

 TIREC 2012’de Türkiyedeki güneş enerjisi şirketlerinin ve GENSED’in sunumlarını dinleme şansınız oldu Bu sunumlar Türkiye pazarını tanıma ve İtalyan şirketleri için buradaki fırsatları görme adına faydalı oldu mu?

 Sunumalardan derlenen tüm bu bilgiler çok yararlı oldu elbette. Türkiye’nin çok güçlü olduğu noktalar var ve muazam bir güneş sektörünün gelişimi için de doğru yolda. Ama elbette teşvik ve yerli katkı konularında  daha istikrarlı mevzuat düzenlemelerine de ihtiyaç var.

Sizce İtalyan ve Türk şirketleri fotovoltaik enerji konusunda en iyi hangi alanlarda işbirliğinde bulunabilirler ve nasıl?

Türkiye ve Güney İtalya  güneş ışınımı konusunda büyük benzerliklere sahipler. Bu da her iki ülkenin de güneş kurulumları için çok cazip olduğunu gösteriyor. Yakın dönemde İtalya PV alanında önceden öngörüleyen bir büyüme yaşadı ve bu gelişim beraberinde çok önemli bir know-how’ı da getirdi. Türk şirketleri bizlerle  üretim, mühendislik ve müteahitlik konularında joint venture’lar yapmayı düşünebilirler.

Geçtiğimiz yıl pek çok Avrupalı şirketin domino etkisiyle battıklarını ya da sektörden tamamen çıktıklarını gördük. Avrupa PV sektörü nasıl ayakta kalacak? Bunu know-how satarak ve daha teknolojik komponentler içeren inverter gibi ürünler üreterek mi başarabilecek?

AB endüstrisi ve pazarı sadece şu 3 koşulu sağlayarak yaşayabilir: eşit rekabet, istikrarlı yasal düzenlemeler ve kredi sistemlerine adil bir şekilde dahil olma. 2011 ve 2012’de yaşanan çöküşteki domino etkisini yaratan şey, bu üç koşulun hiç birisinin sağlanmaması idi.

AB’nin uzun vadeli yenilenebilir enerji yol haritası hayli iddialı büyüme hedefleri koyuyor. Eğer AB hükümetleri bu 3 konuda etkin ve doğru şekilde anlaşmayı başarabilirlerse, Avrupalı PV şirketleri sadece ayakta kalmakla yetinmez, daha da büyüp güçleneceklerdir.

AB Komisyonunun, fiyatlarda damping yaptığı iddiasıyla Çinli şirketler aleyhine soruşturma açtığı davada İtalyan PV sektörünü temsil eden kişi sizdiniz. Ama aynı zamanda bu yapılan da, Dünya Ticaret Örgütü’nün “devletlerin  korumacılık yapmaması” yönündeki kararlarına aykırı bir durum arz etmiyor mu?. Türk solar sektörünün önümüzdek yıllarda büyüyeceğini düşünürsek, bizim hükümetimize neler önerirsiniz? Yerel üretime öncelik verip, koruyarak daha kapalı olmasını mı (tabii bu durumda İtalyan şirketlerine de) yoksa yabancı şirketlere tüm kapılarını açıp, son kullanıcının çıkarını korumasını mı?

Daha önce belirttiğim gibi, istikrarlı bir endüstri ve pazar büyümesi için eşit rekabet ortamının sağlanmış olması çok önemlidir. Ama her hükümetin de gerekli “gözetici” ve “denetleyici” tedbirleri de alması gerekir.

Dampingli fiyatlar tüm ticari politikalarca kınanır. Çin’e karşı anti-damping soruşturması, yabancı şirketler ve iş dünyasınca  korumacı politika olarak algılanmamalı . Eğer AB Komisyonu  Çinli şirketlerin yasal olmayan ve rekabete aykırı bir şekilde davrandığını ispatlarsa, bazı cezai yaptırımlar uygulayarak pazarın yeniden eşit şartlarda oynanan bir zemin olması için harekete geçmesi gerekir.

Şu anda İtalya’daki yerel üretim oranı (modüller, inverterler ve montaj ekipmanlarında) nedir?

PV kurumlarında yerli üretimin payı kilowatt başına 1.100 – 1.200 € arasında değişir. Bu da toplam malzeme bedelinin %60’ı , toplam fatura bedelinin de %40’ı demektir.

İtalya’daki güneş teşvikleri şu anda dibe vurmuş durumda. İtalyan şirketleri bu durumda nasıl finans bulabilecekler?

Teşvikler, iç pazarı ve yatırımları sadece belirli bir dönem boyunca desteklemek amacıyla konulurlar. İtalya’ya bakarsak, verilen ilk teşvikler çok yüksek oranlardaydı ve bu da pazarın spekülatif hareket etmesine neden oldu. Bu durum elektrik fiyatlarının hızla artmasına ve hükümete karşı çok güçlü bir tepki doğmasına yol açtı. Bu da sonuç olarak teşviklerin hızla aşağı çekilmesine neden oldu. Ama buna rağmen, yerli PV sektörünün büyümesi için hala fırsatlar olduğuna inanıyoruz. Örneğin; büyük güneş santrali kurulumları teşviklerinin kaldırılması ve küçük-orta ölçekli kurulumlarda yatırımlara kısmi vergi muafiyeti getirilmesi gibi. Bunun etkisi elektrik faturalarının artmaması ama PV kurulumlarını cazip hale getirip , sektörü büyütme yönünde olur. Başka bir yöntem de dampingli fiyatlarla oluşan spekülatif faaliyetleri ortadan kaldırmak adına, yerel katkı payı düzenlemelerini güçlendirmek ve özendirmek olmalıdır.

İtalya’daki güneş santrallerinin 10 yıldan fazla bir geçmişi var artık. 10. yıl sonu itibarı ile beklenen performans kaybı beklentisi neydi ve gerçekte ne oldu?

 Ortalamaya bakarsak, ilk on yılın sonundaki performans kaybı %10’dan fazla değil. Aslında şebekeye bağlanan çift-taraflı sayaçlar sayesinde bu kayıpları ölçmek hayli kolay, sonuçta bu aletlerle üretilen ve öz tüketime giden enerjileri  gerçek zamanlı olarak ölçersiniz.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Sektörel Röportajlar

“Artık Özel Sektör Atık Sektörüne İlgi Göstermeli”

BİYOGAZDER Başkanı Altan Denizsel: “Özel sektör artık, kısa vadeli kar hedeflerini revize edip, atık sektörüne gereken ilgiyi göstermelidir.” Yenilenebilir enerji sektörünün önemli alanlarından biri olan biyogaz kaynaklarından elektrik üretimi konusu

RÖPORTAJLAR

“Türk Solar Sektörü Avrupa Basınının Tahmininden Hızlı Gelişiyor”

9 Ocak toplantımız  öncesinde sponsorlarımızdan Axitec’in Türkiye’den sorumlu Müdürü Atalay Yazgan ile çok kısa bir söyleşi yaptık ve ilginç bazı yorumlar aldık. Cuma günkü etkinliğimizde kendisi ile 2014 yılını masaya

Sektörel Röportajlar

“Jeotermal Kaynakların Kullanımında Doğanın Dengesi İyi Gözetilmeli”

Atlas Copco Türkiye RDE, GDE Bölüm Müdürü Bahadır Ergener: “Jeotermal kaynaklar, diğer yenilenebilir enerji kaynakları gibi doğayla barışık özelliğe sahip.   Diğer enerji üretim yöntemlerinden çok daha çevreci nitelik içeriyor. Ama