Avrupa Parlamentosu “Kirletme İznini” Askıya Alıyor

Avrupa Parlamentosu’ndan, çevreci teknolojilere yatırımı daha çekici hale getirmek için, 2013-2015 dönemi için ayrılan 900 milyon ton ‘kirletme iznini’ dondurma kararına destek verdi.

ae_karbon_FoEI_no_carbon_trading_stickers2_Dec2011Avrupa Birliği’nin ‘Emisyon Ticaret Sistemi’ çerçevesinde ‘çevreyi kirletme izinleri’ alınıp satılabiliyor. Ancak bunların fiyatlarının çok düşük olması sebebiyle sistem, çevre üzerinde ciddi etkilerde bulunmakta zorlanıyor. Avrupa Parlamentosu’nun Çevre Komisyonu, Avrupa Komisyonu’nun karbon emisyonu ihalelerini erteleme önerisine destek verdi. Böylece fiyatların artması bekleniyor.

Parlamento komisyonunun Başkanı Matthias Groote, ‘Çevre Komisyonu, güçlü ve sağlıklı bir emisyon ticaret sistemi için net bir mesaj gönderdi. Daha yüksek karbon fiyatları, Avrupa’nın düşük karbonlu bir ekonomiye geçişine yardımcı olacak. AB Emisyon Ticaret Sistemi’nin oluşturulması büyük bir başarıydı, ancak işin içinde aynı zamanda bir öğrenme süreci var. İhaleleri ertelemek geçici bir çözüm, ama olumlu bir adım’ dedi.

Parlamento Komisyonu, kararı AP Genel Kurulu’na getirmeden önce üye ülkelerle müzakereye girip girmeme üzerinde karar verecek.Avrupa Komisyonu, ekonomide aşağı yönlü gidişatın karbon izinleri için talebi ve dolayısıyla fiyatları düşürdüğü gerekçesiyle ihaleleri askıya alma önerisinde bulunmuştu.

Emisyon Ticaret Sistemi’nin mantığı, şirketlerin nihai olarak bu izinleri satın almak yerine emisyonlarını azaltacak teknolojilere yatırım yapmaya yöneleceği beklentisine dayanıyor. Ancak şu anda bu izinlerin fiyatı, 5 Euro civarında seyrediyor. Şirketler açısından bunları satın almak yerine çevreci teknolojilere yatırım yapmanın daha kârlı hale gelmesi için ise bu fiyatın 25-30 Euro arasında bulunması gerektiği değerlendiriliyor.

Kaynak: EuroActiv

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

“Emisyon Artışları Türkiye’yi Zor Durumda Bırakabilir”

Uluslararası Enerji Ekonomisi Birliği (IAEE) Seçilmiş Başkanı Kumbaroğlu, elektrik enerjisi üretimi amacıyla 2023 yılına kadar değerlendirilmesi planlanan linyit ve taş kömürü kaynaklarının neden olabileceği emisyon artışlarının, Türkiye’yi zor durumda bırakabileceğinin de

HABERLER 0 Comments

Las Vegas’ta ABD’nin En Büyük Çatı Tipi Güneş Enerjisi Santrali

Toplam 8.3 MW gücündeki ABD’nin en büyük çatı tipi güneş enerjisi santrali (GES), Las Vegas’ta hayata geçirildi. ABD güneş enerjisi üretiminde çıtayı yükseltti. ABD’nin birçok eyaletinde güneş enerjisi sistemi desteklenirken,

HABERLER

Biyodizele ÖTV Teşviği Yolda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bitkisel atık yağların geri kazanımına vergi teşviği getirdi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bitkisel atık yağların yaşattığı çevre felaketinin önüne geçmek ve bu yağları ekonomiye geri kazandırmak