Avrupa Parlamentosu “Kirletme İznini” Askıya Alıyor

Avrupa Parlamentosu’ndan, çevreci teknolojilere yatırımı daha çekici hale getirmek için, 2013-2015 dönemi için ayrılan 900 milyon ton ‘kirletme iznini’ dondurma kararına destek verdi.

ae_karbon_FoEI_no_carbon_trading_stickers2_Dec2011Avrupa Birliği’nin ‘Emisyon Ticaret Sistemi’ çerçevesinde ‘çevreyi kirletme izinleri’ alınıp satılabiliyor. Ancak bunların fiyatlarının çok düşük olması sebebiyle sistem, çevre üzerinde ciddi etkilerde bulunmakta zorlanıyor. Avrupa Parlamentosu’nun Çevre Komisyonu, Avrupa Komisyonu’nun karbon emisyonu ihalelerini erteleme önerisine destek verdi. Böylece fiyatların artması bekleniyor.

Parlamento komisyonunun Başkanı Matthias Groote, ‘Çevre Komisyonu, güçlü ve sağlıklı bir emisyon ticaret sistemi için net bir mesaj gönderdi. Daha yüksek karbon fiyatları, Avrupa’nın düşük karbonlu bir ekonomiye geçişine yardımcı olacak. AB Emisyon Ticaret Sistemi’nin oluşturulması büyük bir başarıydı, ancak işin içinde aynı zamanda bir öğrenme süreci var. İhaleleri ertelemek geçici bir çözüm, ama olumlu bir adım’ dedi.

Parlamento Komisyonu, kararı AP Genel Kurulu’na getirmeden önce üye ülkelerle müzakereye girip girmeme üzerinde karar verecek.Avrupa Komisyonu, ekonomide aşağı yönlü gidişatın karbon izinleri için talebi ve dolayısıyla fiyatları düşürdüğü gerekçesiyle ihaleleri askıya alma önerisinde bulunmuştu.

Emisyon Ticaret Sistemi’nin mantığı, şirketlerin nihai olarak bu izinleri satın almak yerine emisyonlarını azaltacak teknolojilere yatırım yapmaya yöneleceği beklentisine dayanıyor. Ancak şu anda bu izinlerin fiyatı, 5 Euro civarında seyrediyor. Şirketler açısından bunları satın almak yerine çevreci teknolojilere yatırım yapmanın daha kârlı hale gelmesi için ise bu fiyatın 25-30 Euro arasında bulunması gerektiği değerlendiriliyor.

Kaynak: EuroActiv

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği

Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği (TKSSD) tarafından düzenlenen ‘KSS Çözümleri Pazaryeri’ etkinliğine VİKO damga vurdu. Elektrik anahtar ve priz sektörünün önde gelen kuruluşlarından VİKO, ‘Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji

HABERLER

Intel’den Bin 563 Enerji Tasarrufu Projesine Destek

Intel, 2001 yılından bu yana gerçekleştirdiği 58 milyon dolarlık yatırımla, bugüne kadar  bin 563 adet enerji tasarrufu projesinin hayata geçmesine katkıda bulundu. Bu yatırımlarla elde edilen enerji tasarrufu ise, 825

Şirket Haberleri

Avrupa’nın İkinci Büyük Jeotermal Santrali Ağustosta Tamamlanacak

Aydın’daki Avrupa’nın ikinci en büyük jeotermal santrali Ağustosta tamamlanacak. Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımları sürerken, büyük çaplı enerji santrallerinin arka arkaya yapıldığı gözlemleniyor. enerjienstitusu.com’un haberine göre, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ikinci