Avrupa Parlamentosu “Kirletme İznini” Askıya Alıyor

Avrupa Parlamentosu’ndan, çevreci teknolojilere yatırımı daha çekici hale getirmek için, 2013-2015 dönemi için ayrılan 900 milyon ton ‘kirletme iznini’ dondurma kararına destek verdi.

ae_karbon_FoEI_no_carbon_trading_stickers2_Dec2011Avrupa Birliği’nin ‘Emisyon Ticaret Sistemi’ çerçevesinde ‘çevreyi kirletme izinleri’ alınıp satılabiliyor. Ancak bunların fiyatlarının çok düşük olması sebebiyle sistem, çevre üzerinde ciddi etkilerde bulunmakta zorlanıyor. Avrupa Parlamentosu’nun Çevre Komisyonu, Avrupa Komisyonu’nun karbon emisyonu ihalelerini erteleme önerisine destek verdi. Böylece fiyatların artması bekleniyor.

Parlamento komisyonunun Başkanı Matthias Groote, ‘Çevre Komisyonu, güçlü ve sağlıklı bir emisyon ticaret sistemi için net bir mesaj gönderdi. Daha yüksek karbon fiyatları, Avrupa’nın düşük karbonlu bir ekonomiye geçişine yardımcı olacak. AB Emisyon Ticaret Sistemi’nin oluşturulması büyük bir başarıydı, ancak işin içinde aynı zamanda bir öğrenme süreci var. İhaleleri ertelemek geçici bir çözüm, ama olumlu bir adım’ dedi.

Parlamento Komisyonu, kararı AP Genel Kurulu’na getirmeden önce üye ülkelerle müzakereye girip girmeme üzerinde karar verecek.Avrupa Komisyonu, ekonomide aşağı yönlü gidişatın karbon izinleri için talebi ve dolayısıyla fiyatları düşürdüğü gerekçesiyle ihaleleri askıya alma önerisinde bulunmuştu.

Emisyon Ticaret Sistemi’nin mantığı, şirketlerin nihai olarak bu izinleri satın almak yerine emisyonlarını azaltacak teknolojilere yatırım yapmaya yöneleceği beklentisine dayanıyor. Ancak şu anda bu izinlerin fiyatı, 5 Euro civarında seyrediyor. Şirketler açısından bunları satın almak yerine çevreci teknolojilere yatırım yapmanın daha kârlı hale gelmesi için ise bu fiyatın 25-30 Euro arasında bulunması gerektiği değerlendiriliyor.

Kaynak: EuroActiv

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Sessiz Bir Elektrikli Otomobile Sesle Dikkat Çekmek

Elektrikli araçların dünyadaki kullanım oranı dik bir ivme ile yükselirken, caddeler de sessizliğe dönmenin keyfini sürmeye başlıyor. Mecidiyeköy gibi birçok viyadüğün ve otobanın kesişim noktasındaki o dayanılmaz trafik gürültüsüne hemen

HABERLER

Bosch’tan Ağa Bağlı Bir Dünya İçin Akıllı Çözümler

Bosch, daha rahat, güvenli, verimli ve akıllı yaşam için sunduğu teknolojilerini Las Vegas’ta düzenlenen Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) tanıttı.  Bosch’un “akıllı yaşam” çözümleri arasında enerji çözümlerinden otonom sürüşe, akıllı

HABERLER 0 Comments

Legrand’dan Enerji Verimliliği Atağı

Legrand, BM İklim Değişikliği Bildirgesi kapsamında düzenlenen Paris COP21 İklim Konferansı’nda taahhütlere imza atan ve eylem planını açıklayan 39 büyük Fransız firmasından biri oldu. Enerji verimliliği konusunda önemli çalışmalar yapan