Atıklardan Hidrojen Enerjisi Elde Edilebilir mi?

Atıklardan Hidrojen Enerjisi Elde Edilebilir mi?

Türkiye 21 Mart’ta çeşitli üniversitelerden bilim adamlarının katılacağı toplantı ile atıklardan hidrojen enerjisi üretiminde atılacak adımları tartışacak.

ae_depolama_human-waste-to-power-cars-with-hydrogen-fuel_h3qjK_40975Enerji Bakanlığı’nın yanı sıra Ekonomi ile Sanayi Bilişim ve Teknoloji Bakanlığı’nın da desteklediği konferansta, geriye dönüşümü olmayan atıklardan dünyanın en ucuz hidrojen gazını üretmeyi başaran Turgay Kamışlı’nın projesi masaya yatırılacak.

Turgay Kamışlı’nın İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin 2012 yılında düzenlediği “Metalik Fikirler Ar-Ge Proje Pazarı” yarışmasında 3’üncü olan “Metal ve cehverlerin (alüminyum, demir, bor vs) atıklarının değerlendirilmesi ve enerji üretilmesi” projesi, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın desteği ile hayat buluyor. Çağlayan’ın elinden ödülünü alan Kamışlı, Enerji Bakanlığı ve Ekonomi ile Sanayi Bilişim ve Teknoloji Bakanlığı’nın da verdiği destekle, uluslar arası platformda da ses getiren proje Ankara’daki konferansta geniş bir şekilde tartışılacak.

Konferans öncesi, Ekonomi Bakanı Yardımcısı Mustafa Sever ve Sanayi Bilişim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu Kamışlı’yı makamlarında kabul ederek çalışmalar hakkımda bilgi aldı. Mustafa Sever’in girişimi ile Ocak ayında Enerji Bakan Yardımcısı Murat Mercan ile de görüşen Kamışlı enerji bakanlığının da destekleri ile hidrojen enerjisi üreten reaktörleri ile ilgili konferans verileceğinin bu konferansa ilgili bakanlık temsilcilikleri ile çeşitli üniversiteden bilim adamları ile sanayi ve enerji iş kollarına endeksli firma temsilcilerinin katılacağını açıkladı.

Hidrojenin babası” olarak bilinen dünyaca ünlü bilim adamı Prof. Dr. T. Nejat Veziroğlu’nun da destek verdiği protip reaktörlerle dünyanın en ucuz hidrojen gazını ürettiğini açıklayan Kamışlı, “Teknolojisi ve sanayisi gelişmiş ülkelerce değişik yöntem ve deformasyonlarla üretilen hidrojen gazını, bu ülkeler üretimi çok zormuş gibi lanse etmektedirler. Bu bilgilendirmeler ve söylemler gerçek dışıdır. Hidrojen gazını katolizer ve tetikleyici kullanmadan çok düşük maliyete üretiyorum. Yapılan tahlil ve analizlerde zararlı (karbon, kükürt) dioksit salınımı olmadığı görülmüştür. Ülkemizde milyonlarca metreküp atık bulunmaktadır. Bu atıkların enerjisi en az 10 Keban Barajı’nın ürettiği enerjiye eş değerdedir” dedi.

Kaynak: Star Gazetesi

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Haliç’in Bakterisinden Biyogaz Enerjisi Elde Edildi

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin (YTÜ) bilim insanlarından, enerjide devrim. YTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bestamin Özkaya ile ekibi, bakteriden üretilen elektrikle led lambayı yakmayı başardı. 21. yüzyılın en önemli sorunlarından olarak

HABERLER

Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelik’te Değişiklik Yapıldı

Hazine taşınmazlarının idaresi hakkında yönetmelikte değişiklik yapılarak, “il ve ilçelerde birden fazla bedel tespit komisyonu kurulabilir, illerde kurulacak komisyonlarda farklı ilçelerden başkan veya üyeler görevlendirilebilir” ifadesine yer verildi.   Hazine taşınmazlarının idaresi hakkında yönetmelikte değişiklik

HABERLER

Enerji Tasarrufunun Her Hali

Elektrikli ev aletleri ve diğer enerji tüketen ürünlerin tamamında uygulanacak tasarruf uygulamaları sayesinde elektrik faturalarında her evde ayda ortalama en az 15-20 lira arasında düşüş elde etmek mümkün olabiliyor. Yıllık