“Atık Suların Geri Kazanılması Geleceğin Önemli Sektörlerinden Biri Olacak”

4. Atık Teknolojileri Sempozyumu IWES 2012 bugün WOW Convention Center’de başladı. Atık Teknolojileri alanında faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kuruluş temsilci ve yetkilerinin katıldığı konferansta, sektörün durumu, konumu ve sorunları tüm yönleriyle ele alınıyor. Ayrıca, Atık Teknolojileri Sergisi de katılımcılar tarafından takip edilebiliyor.

Konferans çerçevesinde düzenlenen Atık Su Yönetimi-Arıtma Çamurları-1 isimli panelde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yetkilisi Ercan Gülay, Bakanlık olarak Atıksu Arıtma Eylem Planı çerçevesinde kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlediklerini söyledi. Gülay, çevre yatırımları toplam finans ihtiyacının 59 milyar Euro’luk ihtiyacın göründüğünü ifade eden bu ihtiyacın yarısının su sektörüne ait olduğunu aktardı. Gülay, “Türkiye’de toplam 412 atıksu arıtma tesisi bulunuyor. Dünyada atık suların yeniden kullanımı giderek önem kazanıyor. Bu süreçte, su kaynaklarının sınırlı olması ve kentlerdeki nüfusun yoğunlaşması rol oynuyor. Atık suların geri kazanılması gelecekte önemli bir sektör olarak karşımıza çıkacak” şeklinde konuştu.

PETKİM’den çevreye duyarlı yaklaşım

Panelde konuşan PETKİM Ar-Ge Uzmanı Bike Pashayeva Öğünlü, Petkim’in gerçekleştirdiği PVC fabrikası atıksuyundan PVC Geri Kazanım Projesi hakkında bilgi verdi. Öğünlü, PVC Atıksuyunun Atık Giderme Ünitesi Kimyasal Atıksu Bölümü’ne gelen atık suyun yüzde 15’ini oluşturduğuna değindi ve atıksuyun Atık Giderme Ünitesi’ne gönderilmeden önce PVC Fabrikasında ön arıtıma tabi tutulması projesiyle, atıkların kaynağında arıtımını sağlamayı ve mümkün olduğu kadar az atık üretmeyi amaçladıklarını anlattı. Bu projeyle PVC’nin geri kazanılarak çöken PVC’ye “ıslak PVC “ niteliğinde ekonomik değer kazandırmayı planladıklarını anlatan Öğünlü, projenin getireceği katma değerleri; çevreye duyarlı yaklaşım, kaynağında arıtım, atıkların geri kazanımı ve ıslak PVC satışından şirketin elde edeceği net gelir olarak sıraladı. PETKİM’in Atık Giderme Ünite’sinde bertaraf edilen kimyasal arıtma çamur miktarının yılda ortalama 1500 ton olduğunu ifade eden  uzman,  dolaylı olarak ekonomiye yılda 46.800 TL değer kazandıracağını vurguladı.

“İstanbul’da yılda 2.5 milyon metreküp su tüketimi var”

İSKİ Yetkilisi Ali İnci ise, dünyada kentli nüfusun artması ve endüstrileşmenin gelişmesiyle birlikte, suyun geri kazanımının önem kazandığını vurguladı. İstanbul’un tarihi, ticari ve kültürel açıdan en büyük metropollerinden biri olduğuna değinen İnci, İstanbul’da yılda 2.5 milyon metreküp su tüketimi olduğunu söyledi. İstanbul’da su kaynağının sınırlı olduğuna işaret eden İnci, su ihtiyacının artacağına dikkat çekti.

İnci, dünyada geri kazanılmış suların kullanılmasının giderek arttığına dikkat çekti. İnci, suyun geri kazanımında kullanılan en önemli yöntemin dezenfeksiyon olduğuna işaret ederek, dezenfekte edilmiş suların tarımda kullanılabileceğini ifade etti.

İnci, Paşaköy Gelişmiş Atıksı Arıtım Santrali’yle geri kazanım sağlanan suların 60 bin kişilik bir yerleşim yerinin su ihtiyacını karşıladığını kaydetti. İnci, Paşaköy Arıtım Santrali’nde elde edilen suyu arz etme noktasına geldklerini de belirtti.

Gri suların geri kazanımı

Aktif Çevre Satış ve Pazarlama Müdürü Mehmet Kıncır, panelde “Sürdürülebilir Su Yönetiminde Gri Su Geri Kazanım Sistemi” hakkında bilgiverdi. Kıncır, evlerde tüketilen suyun yüzde 80’inin gri su niteliğini taşıdığını ifade ederek, içme suyu dışında birçok alanda

IWES 2012’de ayrıca  Atık Teknolojileri Sergisi de katılımcılar tarafından takip edilebiliyor.

Haber: Hüseyin Bumin Ekmekçi

huseyin.ekmekci@alternatifenerji.com

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

“Yenilenebilir Enerji Alanında Yapılan Yatırımların Kalitesini Artırmayı Hedefliyoruz”

MTC Enerji CEO’su Sinan Coşkun: “Yenilenebilir enerji alanında yapılan yatırımların kalitesini artırmak için özellikle denetim, test, monitoring ve işletme-bakım faaliyetlerinde bulunmak üzere MTC Enerji’yi faaliyete geçirdik.” MTC Enerji CEO’su Sinan

HABERLER

Elektrik Piyasası Kanunu Tasarısı Kanunlaştı

  Elektrik Piyasası Kanunu Tasarısı kabul edildi ve kanunlaştı Elektrik Piyasası Kanunu Tasarısı, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı. Kanun; elektrik üretimi, iletimi, dağıtımı, toptan veya perakende satışı, ithalat ve

HABERLER 0 Comments

Türkiye’den Jeotermal Enerji Kredisi Başvurusu

Türkiye, jeotermalde 2023’e kadar bin megawatt kurulu güç hedefine ulaşmak için Dünya Bankasından kredi talebinde bulundu. Türkiye yenilenebilir enerjide 2023 yılı için belirlediği hedeflere ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu hedefler