Atık Çay Çalısından Alternatif Biyoyakıt Üretildi

Atık Çay Çalısından Alternatif Biyoyakıt Üretildi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Türk Patent Enstitüsü, ilk kez atık çay çalısından alternatif biyoyakıt üretimiyle ilk patent diplomasını aldı.

çay çalısı 2Biyoyakıtların alternatif enerji kaynakları olarak Türkiye’de yeterince kullanılmadığı ve ön plana çıkmadığı sürekli olarak ifade edilir. Bununla birlikte, birçok akademik kuruluş, biyoyakıt üretiminde yeni projeler ve çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu doğrultuda, ilk kez çay çalısından biyoyakıt üretimi gerçekleştirildi. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar sonucunda, ilk kez atık çay çalısından alternatif biyoyakıt üretildi ve ilk patent diploması alındı.

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Tabak ve Mühendislik Fakültesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Vagif Nevruzoğlu’nun  yapmış oldukları çalışma sonucunda ilk kez atık çay çalısından alternatif biyoyakıt üretilmesi sağlandı. Günümüzde fosil yakıtların giderek azalması ve çevreye ve küresel ısınmaya sağladığı olumsuzlukların yanında maliyetinin yüksek olması gibi nedenlerin yeni ve ucuz alternatif enerji kaynaklarına olan ihtiyacı hızla artırdığını belirten Öğretim üyeleri açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Çalışmanın temel amacının alternatif enerji kaynağı olan yeni biyoyakıt ürünlerinin elde edilmesi ve kullanılması olduğunu, Ülkemizde odun ve türevleri kaynaklı biyoyakıt ürünlerin yıllık tüketim miktarının yaklaşık 250 bin ton olduğu ve bunun da yaklaşık 100 bin tonunun ithal edildiği göz önüne alındığında yapılan çalışmanın öneminin daha iyi anlaşılacağını, Rize yöresinden temin edilen yıllık yaklaşık 150-200 bin ton ekonomik değeri olmayan atık çay çalısına uygulanan çeşitli bilimsel işlemlerin ardından yüksek kalorili ve düşük kül ve kükürt içerikli biyoyakıt ürünler elde edildiğini, söz konusu buluş sayesinde çay çalısı ve atıklarının değerli bir pazar ürününe dönüşmesinin yanında ilgili işletmelerin kurulmasıyla birlikte bölge halkına yeni bir iş istihdamı ortamı oluşturabilmenin imkânının ortaya çıktı.”

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Enisolar Santral Projelerinin Yüzde 30’una Hizmet Verecek

Enisolar Enerji Çözümleri, 2015 Nisan ayında yapılacak başvuru projelerinde rüzgar ve güneş ölçümleri konusunda yüzde 10’unun kurulumunu yapmayı, yüzde 30 oranında da tedarik sağlamayı hedefliyor.    Enisolar Enerji Çözümleri, rüzgar

HABERLER 0 Comments

Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik Yürürlüğe Girdi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik’i 30 Temmuz Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Elektrik Şebeke Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin

HABERLER

Yeşil Hastaneler Dönemi Başlıyor

Sağlık Bakanlığının daha az enerji tüketen hastanelere yönelik projesi kapsamında, enerji dostu hastanelerin aynı zamanda çevreyi koruyan yeşil hastane konseptini de kapsaması planlanıyor. Sürdürülebilirlik yaklaşımı sağlık alanında da uygulanmaya başlıyor.