Asfalt Yerine Güneş Panellerini Kullanmak! Hayaldi, Gerçek Oldu!

Asfalt Yerine Güneş Panellerini Kullanmak! Hayaldi, Gerçek Oldu!

Solar Roadways projesi, 2000′li yılların başında, Amerika’nın asfalt yollarını güneş panelleriyle değiştirme hayaliyle, Scott ve Julie Brosaw çiftinin garajlarında başladı. Çiftin bir elektronik laboratuvara çevirdikleri garajda yaklaşık 10 yıl süren çalışmaları sonunda Solar Roadways Google’dan NASA’ya birçok kurumun ilgisini çeken bir proje haline geldi.

solar-roadwasy-1Gerçekleşmesi için gerekli fonu bulmak üzere 21 Nisan’da başlayan Indiegogo kampanyası hedeflenenden erken bir tarihte 1 milyon dolar amacına ulaştı. Bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 400 bin dolar toplayan Solar Roadways yapacağı birkaç geliştirmeden sonra üretim sürecine geçebilecek.

Güneş enerjisiyle çalışan ve içinde hassas elektronik devreleri barındırabilecek çok güçlü  bir malzeme üretme fikriyle başlayan Solar Roadways, çok sayıda altıgen biçimli akıllı panelin bir araya gelmesinden oluşuyor. Dış yüzeyi 125 ton ağırlığındaki kamyonları bile taşıyabilen özel camlardan oluşan paneller, içerdeki güneş pilleri ve mikro işlemcilerin zarar görmesini engelleyecek güçte. Solar Roadways’in içindeki mikro işlemciler LED aydınlatmaları kontrol edecek, yük hücrelerini okuyacak ve iki yönlü iletişim sağlayacak şekilde tasarlanmış.

Herbir panelde bulunan 128 LED aydınlatmasıyla işaretlenen “akıllı yollar”ın en önemli özelliklerinden biri elektrikli arabaların güç sorununa çözüm olarak görülmesi. Bununla birlikte sürücüsüz otomobilleri (bugün yayınladığımız Google insansız otomobilleri gibi) destekleyebilmesi. Isınma özelliği de bulunan paneller sayesinde yolların karla kaplanması da engelleniyor. Akıllı yollar park noktalarına, kaldırımlara ve daha birçok alana uyarlanabiliyor.

Akıllı yolların, güneş enerjisinden elektrik ürettikleri için maliyetini karşıladığı ve hatta akıllı yollarla birbirine bağlanan evlere, park noktalarına ve iş yerlerine de enerji sağlayabileceği belirtiliyor.

Scott ve Julie Brosaw çifti, ürettikleri prototip için geri dönüşüm uzmanlarıyla çalışmış ve olabildiğince fazla geri dönüşüm materyali kullanmışlar. 1960′larda büyüyen ve o günden bugüne değişmeyen nadir şeylerden birinin yollar olduğunu söyleyen çift, değişim için önce Amerika’yı hedefliyor.

Sürdülebilirlik ve yenilenebilir enerji kaynaklarının günlük hayattaki kullanımı konusunda çığır açabilecek bu teknoloji, geleceğin büyük sorunlarının, devletten beklemek yerine, birkaç kişinin geliştirmeye başladığı teknolojilerle çözülebileceğini göstermesi açısından oldukça önemli.

solar-roadways-2

 

solar-roadways

Merve Kara

Kaynak: http://webrazzi.com/

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

Elektrik Üretimi 0 Comments

Harran Üniveristesi’nden Güneş Enerji Santrali

Harran Üniversitesi güneş enerji santrali kuracak. Üniversitelerin kendi bünyelerinde güneş enerjisi santrali kurma çalışmaları sürüyor. Bu yönüyle, üniversiteler özel sektöre de örnek oluşturuyor. www.sanliurfa.com’un haberine göre, Harran Üniversitesi Osmanbey kampüsünde

Elektrik Üretimi 0 Comments

“Güneş Enerjisinde Enerya Önemli Bir Yatırımcı Olacak”

Enerya Genel Müdürü Aslan Uzun: “Güneş enerji yatırım maliyetleri ciddi oranda azaldı, dolayısıyla bu büyüyen yenilenebilir enerji alanında Enerya önemli bir yatırımcı olarak yerini alacak.” Güneş enerjisi sektörü Türkiye’de büyük

HABERLER 0 Comments

“Ürünlerimizle Yeşil Şehirlerin Oluşmasına Öncülük Etmeyi Hedefliyoruz”

Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan: “Ürünlerimizle yeşil şehirlerin oluşmasına öncülük etmeyi hedefliyoruz. Sokak aydınlatmasında yaşanacak dönüşümün, diğer alanlardaki LED dönüşümüne de olumlu yansıyacağına inanıyoruz.” LED aydınlatmanın yaygınlaşması