Artık Uçurtmadan da Elektrik Üretilebilecek

Artık Uçurtmadan da Elektrik Üretilebilecek

Alternatif enerji kaynakları için kafa yoran bilim adamları rüzgardan elektrikte alternatifler üzerinde çalışıyor.

KiteOverlayMergedAlman ve Hollandalı bilim adamlarının öncelikli hedefi uçurtma ile elektrik üretmek. Yenilenebilir enerjide yenilikler bitmiyor. Rüzgar enerjisi üzerinde kafa yoran bilim insanlarının hedefi uçurtmadan enerji üretmek.Bilim insanları, pahalı rüzgar tribünleri olmadan henüz yüksek irtifada uçurtma santralleri kurmak için düğmeye bastı. Alman ve Hollandalı bilim insanlarının ortaklaşa çalıştığı bu çalışmada denemeler olumlu geçti. Projeyle ilgili araştırma yapan grubun başkanı Profesör Wubbo Ockels uçurtma enerjisinin ucuz bir enerji kaynağı olacağını belirtirken “Uçurtma, enerji imalatında ucuz maliyetli bir yöntem. Enerjiyi doğadan temin ettiğiniz vakit fiyatlar henüz da ucuz oluyor” dedi.

GELECEĞİN ENERJİ KAYNAĞI

Uçurtma sistemiyle ilgili araştırmalar yapan İngiliz bilim insanı Allister Furey de Bilkent Üniversitesi’nin bir yayınında yaptığı açıklamada rüzgar tribünleri kurmanın epey maliyetli olduğunu söyleyerek, “Bugün bir rüzgar tribünü kurmak bu sistemden kat kat henüz maliyetli. Ne kadar fazla uçurtma uçurursanız o kadar fazla enerji elde edersiniz. Bunların ayrıntılı çalışmalarını bilgisayarda hesaplıyoruz. Bu, geleceğin enerji kaynağı olabilir” diye konuştu.

İLK SANTRAL ALMANLARDAN

Bilim insanları uçurtma enerjisi konusunda bu bilgileri verirken Almanya’da projenin uygulama evresine geçtiği bildirildi. Alternatif enerji kaynağı olarak tahmin edilen uçurtma santralleri uçurtma üreticilerini de harekete geçirdi. İngiliz, Alman, İtalyan ve Amerikalı uçurtma üreticileri, olabildiğince yükseğe çıkabilecek uçurtma üretmek için çalışmalarına hız verdi.

NASIL ÇALIŞACAK?

500 metre yükseklikte olacak olan uçurtmalar raylar üzerinde bulunan bir nakil aracını hareket ettirecek. Bu aracın hareketiyle bir jeneratörden elektrik üretilecek. Şimdiden hesaplanan verilere göre bu elektriğin kilovat saati üç ila beş sent arasında olacak.

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Habom’la Ulaştırmada Yeşil Dönem

Habom projesinin hayata geçmesiyle birlikte aynı zamanda Türk Ulaştırma Sektörü çevre dostu yeşil bir döneme geçiş yaptı. Türkiye’yi uçak bakımında bölgesel merkez yapması planlanan Habom’un açılışıyla Türk Ulaştırma Sektörü yeşil döneme geçiş

HABERLER

Güneş Enerjisi ile Soğutma Çalışmaları Gaziantep’te Sürüyor

Gaziantep Üniversitesi, Fraunhofer İnstitut işbirliğiyle, yenilenebilir güneş enerjisi ile soğutma sistemi kurulacak. GAÜN’den yapılan açıklamaya göre, anlaşmayı üniversite adına Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Fraunhofer İnstitut adına ise elektrik ve

AKADEMİK 0 Comments

Biyogaz Oluşumunu Arttıran Küçük Kırmızı Kristaller

Avustralyalı araştırmacılar metan gazı üretimini on katına çıkaran mikropları keşfetti, bu mikroplar kömür damarları ve atık besinlerde oluşuyor. Buluş kömür damar gazı kuyularının kullanım süresini uzatabilir. Mikropların daha hızlı üremesi