Artık Evimizin Güneş Enerjisi Potansiyelini “Google”layacağız

Artık Evimizin Güneş Enerjisi Potansiyelini “Google”layacağız

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, kendi temiz enerji yatırımlarına hız verirken, aynı zamanda şirket satın almalar ve kendi bünyesinde geliştirdiği uygulamalarla da clean-tech konusunda iddiasını sürdürüyor.

Şirketin son duyurusu Project SunRoof, solar enerjiyi kişisel olarak kullanmak isteyen insanların kullanabileceği bir proje. Evinize güneş enerjisi paneli kurmak istiyorsanız aklınıza gelebilecek sorulara yanıt vermeyi hedefleyen program “Evim yeterince güneş ışığı alabiliyor mu? Güneş paneli kullanımının bana ekonomik getirisi nedir? Kaliteli güneş panellerini nerden temin ederim?” sorularına cevap bulacak.

Google Maps kullanarak çatınızın ışınım durumu, ne kadar enerji üretebileceğiniz ve yatırımınızın ne kadar sürede geri dönebileceğini hesaplayabilen Project SunRoof, (sanırız) Google Adverts’ kayıtlı mühendislik ve kurulum şirketlerine de yönlendirme yaparak komple hizmet sunabilecek. Sistem aslında gayet basit bir mantıkla çalışıyor: Google Map’e giriyorsunuz ve kendi binanıza bakıyorsunuz. Proje kapsamında binanın çatısına bir renk verilmiş oluyor. Renk sarıya ne kadar yakınsa, binanın güneş enerjisi alma potansiyeli o kadar fazla demektir.

Şimdilik sadece ABD Boston, San Francisco ve Fresno’da kullanılabilecek olan deneme uygulamaları umarız başarılı olur ve yayılır.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

Geleceğe Yön Verecek Otomobil Modelleri

İş ya da zevk için olması fark etmez, hepimiz arabalarımızın ailemiz ve çevremiz için güvenilir olmasını aynı zamanda da fiyatıyla elimizi yakmamasını istiyoruz. Peki biz sırf elimizi yakmasın diye ezber

HABERLER

“Güneş Enerjisi Geleceğin Teknolojisi Olacak”

Erkanlı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Erkanlı: “Bir yatırım için yüzde 75’lik dış kaynak getirmek bir firmanın güvenilirliğini gösteriyor. Biz de bu yatırımımızla güvenilirliğimizi kanıtladık. Güneş enerjisinin kısa ve orta

HABERLER 0 Comments

Şirketler Karbon Vergisi ve Karbon Ticaretiyle Karşı Karşıya Kalabilir

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Çevre ve İklim Değişikliği Kurulu Başkanı Gamze Çelikyılmaz Aydemir, Türk firmalarını emisyon azaltımı konusunda önümüzdeki yıllarda iki alternatifin beklediğine dikkat çekti. Bu durumda şirketler ya