Artık Evimizin Güneş Enerjisi Potansiyelini “Google”layacağız

Artık Evimizin Güneş Enerjisi Potansiyelini “Google”layacağız

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Google, kendi temiz enerji yatırımlarına hız verirken, aynı zamanda şirket satın almalar ve kendi bünyesinde geliştirdiği uygulamalarla da clean-tech konusunda iddiasını sürdürüyor.

Şirketin son duyurusu Project SunRoof, solar enerjiyi kişisel olarak kullanmak isteyen insanların kullanabileceği bir proje. Evinize güneş enerjisi paneli kurmak istiyorsanız aklınıza gelebilecek sorulara yanıt vermeyi hedefleyen program “Evim yeterince güneş ışığı alabiliyor mu? Güneş paneli kullanımının bana ekonomik getirisi nedir? Kaliteli güneş panellerini nerden temin ederim?” sorularına cevap bulacak.

Google Maps kullanarak çatınızın ışınım durumu, ne kadar enerji üretebileceğiniz ve yatırımınızın ne kadar sürede geri dönebileceğini hesaplayabilen Project SunRoof, (sanırız) Google Adverts’ kayıtlı mühendislik ve kurulum şirketlerine de yönlendirme yaparak komple hizmet sunabilecek. Sistem aslında gayet basit bir mantıkla çalışıyor: Google Map’e giriyorsunuz ve kendi binanıza bakıyorsunuz. Proje kapsamında binanın çatısına bir renk verilmiş oluyor. Renk sarıya ne kadar yakınsa, binanın güneş enerjisi alma potansiyeli o kadar fazla demektir.

Şimdilik sadece ABD Boston, San Francisco ve Fresno’da kullanılabilecek olan deneme uygulamaları umarız başarılı olur ve yayılır.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Kasisten Elektrik Üretildi

Türk mühendisler, hız kesici kasis içerisine koydukları hidrolik yağının basınç altındaki hareketini cereyan enerjisine çeviren sistem meydana getirdi. Dünyadaki alternatif enerji arayışlarına Türk mühendislerden de önemli destek geliyor. Türk mühendisleri

HABERLER 0 Comments

“Türkiye İvedilikle Yenilenebilir Enerjiye Yatırım Yapmalı”

Çevre Derneği Başkanı Doç. Dr. Güner Sümer, Türkiye’nin enerji darboğazını aşabilmesi için ivedilikle; rüzgar, güneş, termal, su gibi yenilenebilir enerjiye yatırım yapması gerektiğini belirtti. Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için

Enerji Verimliliği 0 Comments

Tesla’dan Model S İçin Çağırma Özelliği

Tesla’nın elektrikli canavarı Model S’i artık bulunduğunuz yere çağırmanız bile mümkün. Elektrikli araçlarda sürücüsüz hareket etme özelliği giderek yaygınlaşıyor. Şimdilik test aşamasında olan bu özellik uzun vadede ulaşımın nasıl olacağı