“Artık Dünyada Bitkilendirilmiş Çatı Uygulamaları ve Güneş Panelli Çatılar Hızla Yaygınlaşıyor”

“Artık Dünyada Bitkilendirilmiş Çatı Uygulamaları ve Güneş Panelli Çatılar Hızla Yaygınlaşıyor”

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, çevreyi ve doğal kaynaklarımızı korumanın dünyanın ertelenmesi mümkün olmayan acil sorunları arasında yer aldığını belirterek, “Artık dünyada bitkilendirilmiş çatı uygulamaları ve güneş panelli çatılar hızla yaygınlaşıyor. Bitkilendirilmiş çatılar oksijen üretiminden, ısı adalarının azalması ve enerji verimliliğine kadar birçok sorunun çözümüne katkı sağlıyor. Güneş enerjili çatılar ise Türkiye gibi bir güneş ülkesinde çevreye saygılı, doğal kaynakları tüketmeyen ve bedava enerji sağlar” dedi.

Türkiye’de yeşil çatı uygulamaları oldukça az. Buna karşın, bazı Avrupa ülkelerinde endüstriyel ve ticari yapıları bitkilendirilmiş teras çatılar ya da fotovoltaik güneş panelleri ile kaplama zorunluluğu getirilmiş bulunuyor.

www.mimarlikdergisi.com’un Yeşil Çatı Sistemleri ve Çevresel Etkileri konulu makaleden alınan verilere göre, güncel bir mimari uygulama olan yeşil çatıların ilk kullanımının MÖ 2500 yıllarına kadar uzandığı görülüyor.

Ancak, günümüzde kullanım alanlarının azlığı ve uygulama yöntemlerinin tam anlamıyla gelişmemiş ve yaygınlaşmamış olması nedeniyle yeşil çatı sistemleri halen araştırılması ve incelenmesi gereken bir konu.

Yeşil çatı sistemi en basit açıklama ile binanın üzerinde bitki yetiştirilmesi olarak tanımlanabilir. Bilimsel bir tanımlamaya göre ise yeşil çatı sistemi, ekolojik çatı, yaşayan çatı, kahverengi çatı, çatı bahçesi ve yeşil çatı olarak çeşitli tanımlamalar ile ifade ediliyor.

“Ekolojik çatı” ve “yaşayan çatı” terimleri genellikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri yazınında sıklıkla kullanılıyor. “Kahverengi çatılar” terimi ise İngiltere de sıkça kullanılan bir terimdir. Ayrıca, “çatı bahçesi” en eski ve ortak terim olarak, insanların ikamet etmesi için düşünülmüş ve tasarlanmış bir boşluk alan olarak tanımlanabiliyor.

Binaların çatılarının güneş enerji sistemlerinden yararlanılması konusunda da Türkiye’de birtakım çalışmalar yapılsa da istenilen düzeye ulaşılabilmiş değil. Bu konuda, yurt dışındaki uygulamalar Türkiye’ye örnek gösteriliyor.

Çatı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÇATIDER) Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, çevreyi ve doğal kaynaklarımızı korumanın dünyanın ertelenmesi mümkün olmayan acil sorunları arasında yer aldığını belirterek, “Artık dünyada bitkilendirilmiş çatı uygulamaları ve güneş panelli çatılar hızla yaygınlaşıyor. Bitkilendirilmiş çatılar oksijen üretiminden, ısı adalarının azalması ve enerji verimliliğine kadar birçok sorunun çözümüne katkı sağlıyor. Güneş enerjili çatılar ise Türkiye gibi bir güneş ülkesinde çevreye saygılı, doğal kaynakları tüketmeyen ve bedava enerji sağlar” dedi.

Çevre Haftası nedeniyle açıklama yapan ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı M. Nazım Yavuz, dünyada ve Türkiye’de sayıları artmaya başlayan ‘bitkilendirilmiş çatı’ uygulamalarının doğa-şehir uyumunun çok güzel bir tamamlayıcısı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:
“Dünya nüfusu her geçen gün artıyor, şehirlerde yağmur suyunu emen toprak ve yeşil bitki örtüsü azalıyor. Şehir içinde yağmur suyunu emen ve bünyesinde tutan toprak ve yeşil bitki örtüsü azalmakta, bunun yerine üzerine gelen suyu hemen giderlere aktaran ve oradan da kanalizasyon veya yağmur tahliye sistemine aktaran yüzeyler artıyor. Şehir üstüne düşen tüm yağmur suyunun aynı anda tahliyesi esnasında zaman zaman sel felaketleri yaşanıyor. Bitkilendirilmiş çatılarda kullanılabilecek olan drenaj sistemleri ile çatı yüzeyine düşen yağmur suyunun tahliye sistemine ulaşımı bir saat kadar geciktirebiliyor. Bu da sel oluşum riskini azaltmada önemli bir faktör. Küresel ısınma ise şehirlerde ısı adalarına yol açıyor. Kentlerdeki ısı adaları sayesinde oluşan mikro iklimler, alanlar arasında büyük sıcaklık farklılıklarına, bozulmuş toprak; hava koşulları değişimi, su kaynaklarının ziyan olması gibi olumsuzluklara yol açar. Bitkilendirilmiş çatılar ile gün içinde toplanan enerjinin büyük bir bölümü toprak ve bitki içinde tutularak, gün batımı saatlerinde dışa yansımaları önlenebilir. Böylece kırsal kesime nazaran ısı adaları içinde oluşan fark azaltılabilir. Bitkilendirilmiş çatılar, oksijen üretiminden, ısı adalarının azalması ve enerji verimliliğine kadar birçok sorunun çözümüne katkı sağlıyor.

Avrupa’da bitkilendirilmiş çatı hızla yayılıyor

Yavuz, ‘Bitkilendirilmiş Çatı’ uygulamalarının artmasıyla, doğal ortam koşullarına sahip kentler oluşacağını belirterek “Yağmur suyu zayiatının, kentsel ısı adası etkisinin ve enerji kayıplarının azalması sayesinde kent ölçeğinde ekolojik, estetik, psikolojik ve ekonomik birçok yararlar elde edilecek. Avrupa’da birçok şehirde yeni ve renovasyon yapılan yapılarda bitkilendirilmiş çatı yapımı teşvik ediliyor. Türkiye’de de örnekleri bulunan yeşil çatı uygulamalarını hızla artırmalıyız” dedi.

Doğal kaynakları tüketmeyen bedava enerji kaynağı çatılar

Yavuz, çatılarda kullanılacak güneş enerji panellerinin de yaygınlaşması gerektiğini savunarak, “Güneş bedava ve çevreci bir enerji kaynağı. Türkiye’de bir güneş ülkesi ve bu potansiyeli iyi kullanmalıyız. Bugün Avrupa’da çeşitli ülkelerde endüstriyel ve ticari yapıları bitkilendirilmiş teras çatılar ya da fotovoltaik güneş panelleri ile kaplama zorunluluğu geldi. Burada hedeflenen, çatıları verimli bir hale dönüştürmektir. Bizim çatılarımız halihazırda bomboş duruyor. Bunları kullanmak bizim elimizde ve maliyeti güneş tarlalarından daha ucuz” diye konuştu.

AB’nin çevre standartlarını yakalamalıyız

Yavuz, bugün gelişmiş ülkelerin enerji tüketimini azaltmayı ve yenilenebilir enerji payını artırmayı hedeflediğini ifade ederek, şunları söyledi:
“Avrupa Birliği, 20-20-20 planı ile 2020 yılına kadar enerji tüketimini yüzde 20 azaltmayı, yenilenebilir enerji kullanımında yüzde 20 artışı ve zararlı sera gazı salınımını en az yüzde 20 azaltmayı hedefliyor. Türkiye olarak bizim de binalarımızdaki enerji tüketimini kısa dönemde metrekare başına yılda 80 kilovatsaat seviyesinin altına düşürmemiz gerekiyor. Bu değerlere ulaşabilmek ancak çatı ve çatı sistemlerine önem verilmesi ile sağlanabilir.”

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Yenilenebilir Enerjide Uruguay Örneği

Uruguay, elektrik ihtiyacının yüzde 95`ini yenilenebilir kaynaklardan karşılıyor. Yenilenebilir enerjide yüzde 100 hedefine çok yaklaşan ülkelerden biri de Uruguay. Uruguay, bu konudaki çalışmalarıyla örnek oldu. enerjigunlugu.net’in haberine göre, Güney Amerika

HABERLER 0 Comments

Kişi Başına Rüzgar Enerjisi Kurulu Gücünde Danimarka, Güneş Enerjisi Kurulu Gücünde ise Lichtenstein Birinci

Yılın ilk altı ayında kişi başına rüzgar kurulu gücünde Danimarka, kişi başına güneş enerjisi kurulu gücünde ise Lichtenstein ilk sırada yer aldı. Dünyada yenilenebilir enerjide kurulu güç artış gösteriyor. Bu

HABERLER 0 Comments

Boğazlıyan Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Projesi

Yozgat’ın Boğazlıyan Belediyesi, ilçenin aydınlatma ve diğer enerji ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hazırladığı ‘Güneş Enerjisi’ projesini hayata geçirmek üzere yer teslimi yaptı. Türkiye’de güneş enerjisi sisteminin yaygınlaşması için yerel yönetimlerin çeşitli

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply