Artan Hava Trafiğine Karşı Yeni Karbon Düzenlemeleri

Artan Hava Trafiğine Karşı Yeni Karbon Düzenlemeleri

New York’tan Avrupa veya San Francisco’ya uçakla gidip gelmek, kişi başına 2 ila 3 ton karbondioksite denk bir ısınma etkisi yaratıyor. Ortalama bir Amerikalı yılda 19, ortalama bir Avrupalı da 10 ton karbondioksit salınımına yol açıyor.

ae_karbon_ulasim_page_detail_zoom_2971Yani yılda beş kez uzun bir uçak yolculuğuna çıkmak toplam emisyonumuzun dörtte üçünü karşılamaya yeter. Ya da başka bir ifadeyle, birçok insanın çevreye karşı işlediği suçlarda en büyük pay, çıktıkları uçak yolculukları. Hava yolculuklarından kaynaklanan salınımlar şimdilik ısınmanın yüzde 5’ini oluştursa da bu oranın büyümesi bekleniyor. AB’nin emisyon planlarına 2008’de havacılığı dâhil etmesi bu yüzdendi. İklim inisiyatiflerinden sorumlu AB komiseri Connie Hedegaard, “Uçak bileti almaya gücü yeten insanların, sebep oldukları kirliliğin de bedelini ödeyebileceklerine inanıyoruz. Avrupalıların çoğu bunu normal karşılıyor” diyor.

ABD’li havayolu şirketleri, AB’nin transatlantik uçuşlardan emisyon vergisi alamayacağı, bu uçuşların uluslararası hava sahasında gerçekleştiği gerekçesiyle Avrupa Adalet Divanı nezdinde dava açmış, ancak umduğunu bulamamıştı. ABD de sonbaharda, Amerikalı havayollarını AB’nin karbon ticaret sistemine katılmaktan men eden bir yasa çıkardı. Avrupa’daki sistem, çıkardıkları fazla karbon emisyonu için şirketlerin bir ücret ödemesini gerektiriyor. ABD’li havayolu taşıyıcılarının meslek birliği Airlines for America, bu yıldan itibaren 2020’ye kadar uçuşlara emisyon hedefleri konmasını ve mali cezaların ancak daha sonra uygulanmasını öneriyor. Birliğin çevreden sorumlu Başkan Yardımcısı Nancy Young, Avrupalıların planının Amerikalı havayolu şirketlerine 2012’den 2020’ye kadar 3.1 milyar dolara mal olacağını, “bu paranın ABD havacılığından çıkıp Avrupa’nın kasasına gireceğini” belirtiyor. Ancak sektörde farklı düşünenler de var. Sektörel bir örgüt olan International Airline Transport Association’un eski hukuk işleri direktörü David Hodgkinson, “Bence havayolu şirketleri bunun zorluğunu abartıyor. Neden o kadar itiraz ettiklerini anlamıyorum, çünkü hem sistemin işleyişi çok net, hem de maliyet yolculara yansıtılacağı için şirketlerin zararı çok sınırlı olacak” diyor.

Hodgkinson’un dediğine göre Avustralya’dan Qantas adlı şirket AB programını kabul etti ve bu çerçevede, yıldan yıla azalacak olan yıllık emisyon hedefini aştığı takdirde “karbon istihkakı” satın alması gerekecek. Bazı uzmanlar AB programının ortalama bir transatlantik uçuşunu beşer dolar artıracağını hesaplıyor. Hisse senedi gibi değişen karbon kredisinin fiyatı şu an rekor denecek kadar düşük düzeyde. AB bu yıl Avrupa içindeki uçuşların emisyon ödemelerini toplayacak. Lufthansa’nın kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Kropp’a göre bu, kıyasıya bir rekabetin olduğu sektörde Avrupalı kuruluşların işini zorlaştıracak. AB komiseri Hedegaard da Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün Eylül’e kadar pazara dayalı sağlıklı bir program teklifiyle gelmemesi halinde AB’nin kendi havaalanlarına giren ve çıkan tüm uçuşlardan emisyon ücretleri almaya başlayacağını kaydediyor. Her halükârda karbon kredilerinin fiyatının şu veya bu şekilde artacağı anlaşılıyor ve bu da aslında pek haksız gelmiyor. Sonuçta çevreye verdiğimiz önemden dolayı LED ampul ve hibrit arabalara daha çok para ödeyebiliyoruz. Hedegaard’a göre bu yıl havayollarıyla yapılacak müzakerelerde ABD’nin alacağı tutum iki açıdan önem taşıyor. Çünkü hem göreve başlarken iklim değişikliğiyle savaşacağını vaat eden Başkan Obama için “iyi bir sınav olacak”, hem de “ABD’nin iklim sorunlarıyla uluslararası zeminde daha yakından ilgilenip ilgilenmeyeceğini gösterecek”.

Kaynak: Sabah /Elisabeth Rosenthal

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Jeotermal Enerjide Öğrenci İndirimi Başladı

16 bin konuttan 13 bininin jeotermal enerjiyle ısındığı Kütahya’nın Simav ilçesinde üniversitede okuyan öğrencilere belediye yüzde 25’lik indirimli tarife uyguluyor. Belediye Başkanı Kasım Karahan yüzde 25’lik jeotermal indirim desteğinin ilçede

HABERLER

“Yatırımcılar Olarak Korku İçerisindeyiz”

Alternatif Inversments Yetkilisi Matthew Vogel: “Yerli ve  yabancı yatımcılar olarak biz, ihale sürecinde korku içerisindeyiz. İşlerin net durumda olmadığı anlaşılıyor. Birçok yatırımcı, Türkiye güneş enerjisi piyasasından yılmış durumda.” Solarpraxis AG

HABERLER

Bornova Belediyesi’nden Güneş Enerjisi Projesi

Bornova Belediyesi, güneş ışınlarıyla yıllık 150 bin liralık elektrik enerjisi üretecek 300 kilowattlık “Fotovoltaik Güç Sistemi” kurdu. Erzene Mahallesi’nde 1250 güneş panelinin yerleştirildiği 7 dönümlük arazide çalışmaya başlayan sistem, ürettiği