Araştırmacılar Sorgum İçin Drone‘lardan Faydalanıyor

Araştırmacılar Sorgum İçin Drone‘lardan Faydalanıyor

Bir grup araştırmacı biyoyakıt üretimi için en önemli bitki olan sorgumun en iyi ve verimli türünü bulmak için Drone‘lardan faydalanıyor.

Alternatif enerji türlerinin yararlanılması yönünde çalışmalar sürüyor. Bu doğrultuda, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji, hidrojen enerjisi, biyogaz ve biyoyakıt ile dalga enerjisi bilinen alternatif enerji türleri içerisinde yer alıyor.

Alternatif enerjiler, fosil yakıtlara günümüz için olmasa da uzun vadede bir rekabet ortamı yaratabilir. Bu yönde akademik çalışmaların yanı sıra, kamu ve özel sektör destekli projeler de gerçekleştiriliyor.

Biyoyakıt alternatif enerjiler içerisinde yer alan özgün bir alan. Daha çok tarımsal ürün ve bitkilerden yola çıkılarak oluşturulan biyoyakıtın üretilmesine, gıda fiyatlarını artırdığı gerekçesiyle eleştiriler getiriliyor. Bu handikapın ortadan kaldırılması için de çeşitli yöntem ve teknikler geliştiriliyor.

Son olarak bir grup araştırmacı biyoyakıt üretimi için en önemli bitki olan sorgumun en iyi ve verimli türünü bulmak için Drone‘lardan faydalanıyor. Boyu 3 metreye kadar ulaşabilen buğdaygiller ailesine ait bir yem bitkisi olan sorgum, sıcağa ve kurağa dayanıklı bir bitki. Toprak ayırt etmeyen sorgum, Akdeniz ikliminde yer alabiliyor.

10 dönümlük bir arazi üzerinden yetiştirilen sorgumun çeşitli türleri hakkında en hızlı şekilde verileri elde etmek için LIDAR laser ekipmanları ile donatılmış termal ve kızıl ötesi veri toplama özellikleri olan 11 Kg ağırlığındaki Drone’ları kullanıyorlar.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Tarım Bakanlığı Kırsal Kalkınma Hibeleri Açıklandı

Tarımsal tesislerde Alternatif Enerji kullanımına yönelik olarak hibe destekleri açıldı. Bu seneki hibe tutarı 400.000 TL olarak belirlendi ve 81 ilde geçerli olacak . Son başvuru tarihi 27 Ocak 2014. Detaylı

HABERLER

Erzurum’da Güneş Enerjisi Santrali Kurulacak

Erzurum’da Atatürk Üniversitesi ve KUDAKA işbirliğiyle yürütülen “Yeni Umutlarla Artık Daha Bir Başka Doğacak” proje kapsamında güneş enerji santraliyle elektrik üretimi yapılacak. Güneş enerjisi santralleri Türkiye’yi kuşatmayı sürdürüyor. Bu kapsamda,

HABERLER

Mamaklı Çocuklara Çevre Bilinci

Mamak Belediyesi, geçtiğimiz yıl uygulamaya koyduğu ve çocuklarda çevre duyarlılığını artırmaya yönelik çalışmalarından birisi olan Katı Atık Depolama Alanı gezilerine bu yılda devam ediyor. Dönüşümün ve çevrenin önemini anlatmak için

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply