Araştırmacılar Sorgum İçin Drone‘lardan Faydalanıyor

Araştırmacılar Sorgum İçin Drone‘lardan Faydalanıyor

Bir grup araştırmacı biyoyakıt üretimi için en önemli bitki olan sorgumun en iyi ve verimli türünü bulmak için Drone‘lardan faydalanıyor.

Alternatif enerji türlerinin yararlanılması yönünde çalışmalar sürüyor. Bu doğrultuda, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji, hidrojen enerjisi, biyogaz ve biyoyakıt ile dalga enerjisi bilinen alternatif enerji türleri içerisinde yer alıyor.

Alternatif enerjiler, fosil yakıtlara günümüz için olmasa da uzun vadede bir rekabet ortamı yaratabilir. Bu yönde akademik çalışmaların yanı sıra, kamu ve özel sektör destekli projeler de gerçekleştiriliyor.

Biyoyakıt alternatif enerjiler içerisinde yer alan özgün bir alan. Daha çok tarımsal ürün ve bitkilerden yola çıkılarak oluşturulan biyoyakıtın üretilmesine, gıda fiyatlarını artırdığı gerekçesiyle eleştiriler getiriliyor. Bu handikapın ortadan kaldırılması için de çeşitli yöntem ve teknikler geliştiriliyor.

Son olarak bir grup araştırmacı biyoyakıt üretimi için en önemli bitki olan sorgumun en iyi ve verimli türünü bulmak için Drone‘lardan faydalanıyor. Boyu 3 metreye kadar ulaşabilen buğdaygiller ailesine ait bir yem bitkisi olan sorgum, sıcağa ve kurağa dayanıklı bir bitki. Toprak ayırt etmeyen sorgum, Akdeniz ikliminde yer alabiliyor.

10 dönümlük bir arazi üzerinden yetiştirilen sorgumun çeşitli türleri hakkında en hızlı şekilde verileri elde etmek için LIDAR laser ekipmanları ile donatılmış termal ve kızıl ötesi veri toplama özellikleri olan 11 Kg ağırlığındaki Drone’ları kullanıyorlar.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Kayseri’ye Yenilenebilir Enerji Yatırımı

Almanya Heiden Belediye Başkanı Heiner Bub: “Biyogaz, güneş enerjisi ve suyun karışımından doğal gaz üretimi noktasında Kayseri’ye yeni bir sistem kurulmasına yönelik çalışmalar hızla sürüyor. “ Almanya Heiden Belediye Başkanı Heiner Bub,

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Rüzgar Sektöründe 1 Milyon İnsana İstihdam Sağlandı

Küresel Rüzgar Enerji Konseyi (GWEC) Genel Sekreteri Steve Sawyer, büyüyen sektörde yatırım maliyetinin de ucuzladığını belirterek, “Geçen yıl yaklaşık 110 milyar dolarlık yatırımla dünyada rekor büyüme gerçekleşti ve 1 milyon

HABERLER

Ezinç, Ephesia Hotel’i Güneş Kollektörleri İle Donattı

Ephesia Hotel’e kurulan güneş kollektörleri ile yıllık 145 bin TL enerji tasarrufu sağlanırken, 100 dekar ormanı kurtarmaya eşdeğer karbondioksit salımı da önlenecek. Ezinç A.Ş. tarafından Kuşadası’nda bulunan Ephesia Hotel’in sıcak su ihtiyacını

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply