Araştırmacılar Sorgum İçin Drone‘lardan Faydalanıyor

Araştırmacılar Sorgum İçin Drone‘lardan Faydalanıyor

Bir grup araştırmacı biyoyakıt üretimi için en önemli bitki olan sorgumun en iyi ve verimli türünü bulmak için Drone‘lardan faydalanıyor.

Alternatif enerji türlerinin yararlanılması yönünde çalışmalar sürüyor. Bu doğrultuda, rüzgar enerjisi, güneş enerjisi, jeotermal enerji, hidrojen enerjisi, biyogaz ve biyoyakıt ile dalga enerjisi bilinen alternatif enerji türleri içerisinde yer alıyor.

Alternatif enerjiler, fosil yakıtlara günümüz için olmasa da uzun vadede bir rekabet ortamı yaratabilir. Bu yönde akademik çalışmaların yanı sıra, kamu ve özel sektör destekli projeler de gerçekleştiriliyor.

Biyoyakıt alternatif enerjiler içerisinde yer alan özgün bir alan. Daha çok tarımsal ürün ve bitkilerden yola çıkılarak oluşturulan biyoyakıtın üretilmesine, gıda fiyatlarını artırdığı gerekçesiyle eleştiriler getiriliyor. Bu handikapın ortadan kaldırılması için de çeşitli yöntem ve teknikler geliştiriliyor.

Son olarak bir grup araştırmacı biyoyakıt üretimi için en önemli bitki olan sorgumun en iyi ve verimli türünü bulmak için Drone‘lardan faydalanıyor. Boyu 3 metreye kadar ulaşabilen buğdaygiller ailesine ait bir yem bitkisi olan sorgum, sıcağa ve kurağa dayanıklı bir bitki. Toprak ayırt etmeyen sorgum, Akdeniz ikliminde yer alabiliyor.

10 dönümlük bir arazi üzerinden yetiştirilen sorgumun çeşitli türleri hakkında en hızlı şekilde verileri elde etmek için LIDAR laser ekipmanları ile donatılmış termal ve kızıl ötesi veri toplama özellikleri olan 11 Kg ağırlığındaki Drone’ları kullanıyorlar.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Malatya’da Katı Atıklardan Elektrik Üretilecek

50 bin hane ve 250 bin nüfusun elektrik ihtiyacını karşılayacak şekilde 10 MW elektrik üretimi yapılacak. Malatya Büyükşehir Belediyesi, il genelinde katı atıkları 4 ayrı prosesten geçirilerek bertarafını sağlayan ve

HABERLER

Karamercan Ekonomi Zirvesi’nde Enerjideki Yeni Hedeflerini Açıkladı

Eczacıbaşı Topluluğu Üst Yöneticisi (CEO) Erdal Karamercan, sıfır karbon salınımı yapan topluluk olmayı hedeflediklerini belirterek, “İlk aşamada 140 milyon avroluk yatırımla, rüzgar enerjisinden 110 megavatlık üretimi Hereke’de yapacağız. Önümüzdeki 10

Elektrikli araçlar 0 Comments

Elektrikli Araç Sayısı 1 Milyonu Aştı

Uluslararası Enerji Ajansı tarafından belirlenen 2C hedefinin tutturulmasında ilerleme kaydeden tek sektör, 1 milyonluk satış rakamına ulaşan elektrikli araçlar oldu. www.ekodialog.com’dan alınan verilere göre, Uluslararası Enerji Ajansı 15 Kasım 1974

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply