Araç Şarj İstasyonları Yaygınlaşıyor

Araç Şarj İstasyonları Yaygınlaşıyor

Enisolar Teknik Müdürü Deniz Garip Yılmaz, araç şarj istasyonlarında elektrikli araçları şarj edebildiklerini belirterek, bu yöntemin Türkiye’de özellikle belediyeler tarafından tercih edilmeye başlandığını söyledi.

IMG_9744 Enisolar Enerji Çözümleri, Solarworld AG firmasının üretimini gerçekleştirdiği araç şarj istasyonlarının satışını ve servisini gerçekleştiriyor. Otopark sistemi adı verilen istasyonlar; güneş panelleri, inventör ve konstrüksiyonun bir arada yer aldığı paket halinde müşterilere sunuluyor. Enisolar Teknik Müdürü Deniz Garip Yılmaz, araç şarj istasyonlarında elektrikli araçları şarj edebildiklerini belirterek, bu yöntemin Türkiye’de özellikle belediyeler tarafından tercih edilmeye başlandığını belirtti. Yılmaz, bu çerçevede birçok belediyenin araç şarj istasyonları projeleri gerçekleştirdiğini, bazı projelerin de uygulamaya geçtiğini aktardı. ICCI 2014 Fuarı’nda sergiledikleri araç şarj istasyonu ve Tesla marka elektrikli aracın oldukça ilgi gördüğüne değinen Yılmaz, “Türkiye’de daha önce de kurulumu gerçekleşen bu niteliğe sahip sistemler var. Bu sistemler, Türkiye için son derece uygun. Biz de Solarworld AG markasıyla bir kit şeklinde bu sistemi sunabiliyoruz. Rahatlıkla kurulabilen bu sistemi bağımsız parçalar şeklinde müşteriye ulaştırıyoruz” şeklinde açıklama yaptı.

Araç menzili 300 kilometre

Yılmaz, güneş panelleri aracılığıyla, 10 saat şarj edilmesiyle, aracın menzilinin 300 kilometreye ulaştığını aktardı. Yılmaz istasyonda her biri 2 kilowatt/saat elektrik üretebilen dokuz adet güneş panelinin kullanıldığını belirtti.

Tesla marka elektrikli araç hakkında da bilgi veren Yılmaz, “Araç, 220 voltla bağlandığında 8 saatte, 380 voltta 4 saatte şarj oluyor. Araç oldukça sessiz çalışıyor.  Fosil yakıtlarla çalışan araçlarla eşdeğer güce sahip. Araçta elektrik motoru yer alıyor. Vites olmadığı için, doğrudan hızlanabiliyor ve vites geçiş beklemesi oluşturmuyor. Araç 8 santim alçalıp yükselme özelliğine sahip. Süratlendikçe araç yola çıkabiliyor. 2010 model Tesla elektrikli araçtan Türkiye’de 1 adet var. 2013 model  4 kapılı Tesla S’lerde ise, dört adet mevcut. 2013 model Tesla cihazların menzili ise, tam şarjla 500 kilometreye ulaşıyor.”

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Rüzgar enerjisi 0 Comments

Zorlu Enerji’nin Sarıtepe-Demirciler RES’inin İkinci Fazı Devrede

Zorlu Enerji’nin Gökçedağ RES’den sonra Türkiye’deki ikinci rüzgar santral projesi olan Sarıtepe-Demirciler RES’in 59,85 MW kurulu güçteki ilk iki fazı sisteme bağlandı. 100 milyon Euro yatırımla, toplam 80,3 MW kurulu

HABERLER

Yingli Solar, Intersolar’da Üstün Teknoloji Panellerini Sergiledi

Dünyanın önde gelen güneş paneli üreticilerinden olan Yingli Solar, Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen dünyanın ve Avrupa’nın en büyük güneş enerjisi fuarı Intersolar Europe’a katıldı. 2012 yılını pazar lideri olarak kapatan,

HABERLER

Türkiye Isı Yalıtım Kalınlığında Avrupa Birliği’nin Gerisinde

XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, “Avrupa’da binalarda enerji verimliliği hedeflerini tutturabilmek için yaklaşık ortalama 10-15 cm kalınlığında levhalar ile ısı yalıtımı yapılması zorunda iken, Türkiye’de ortalama 4-5