Apple’ın Güneş Elektriğine Olan İlgisinin Önüne Geçilemiyor

Apple’ın dur durak bilmeyen patent savaşları ve başvuruları tüm hızıyla sürüyor. Son olarak firmanın güneş enerjisini toplayabilen dokunmatik ekran ve panel patenti aldığı açıklandı.

ae_guneselektrik_apple_gunes_paneliBiz “Apple yaparsa bir bildiği vardır diyoruz” fakat ShiftDelete.Net yazarlarından Murat Sağlam kaleme aldığı yazısında farklı bir görüş sunuyor. Yazıda belirtirdiği gibi çok güç çeken Apple cihazlarının güneş enerjisi ile uzun süre kullanımı şimdilik mümkün değil, fakat her geçen gün çok hızlı bir şekilde gelişen PV teknolojisi yine Apple haklı çıkarabilir. Biz şimdilik bekleyelim ve görelim diyoruz.

Apple günümüzde adı patent davalarının içerisinde en çok geçen firma olarak göze çarpıyor. Hem diğer firmalarla içerisine girdiği (ki şu sıralar bu savaşlar biraz hafiflemiş gibi görünüyor) patent savaşları hem de başvuru yaptığı yeni patentlerle gündeme gelmeye devam ediyor.

Son gelen haberlere göre ise Apple yeni bir patentin altına daha imzasını atmayı başardı. “Bütünleşik dokunmatik sensöz ve güneş enerjisi paneli” olarak adlandırılan bu yeni patentin henüz ne amaçla kullanılacağı ise bilinmiyor.

Firmanın ileride üreteceği yeni iPhone, iPad ve iPod gibi cihazları güneş enerjisi sayesinde çalıştırmayı hedeflediği düşüncesi şu anda fazlasıyla konuşuluyor olsa da, oldukça fazla güç tüketen bu cihazların güenş enerjisi ile şarj olmaları çok zor görünüyor.

Yine de günlük kullanım sırasında hızlıca tükenen şarjın daha uzun süre dayanabilmesini sağlamak amacıyla tasarlanmış bir çalışma olabileceğini düşünmek ise çok daha mantıklı olabilir.

Ne yazık ki Apple‘ın bu yeni patent ile ilgili bir açıklama yapmasını beklemekten başka bir çaremiz bulunmuyor. Ne dersiniz, yakında Apple tarafından güneş enerjisi ile şarj olan mobil cihazlar üretilir mi?

 

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

İNOVASYON

Geleceğin Ev Tasarımı; Ecocapsules

Bilim kurgu tasarımlarını anımsatan fütüristik dizayn içerisinde, Ecocapsules güneş ve rüzgar enerjisinden faydalanan sistemleri barındırarak, sıcak su, ısınma ve elektrik ihtiyacını karşılıyor. Yenilenebilir enerji sistemlerinin çeşitli alanlarda kullanımı, geleneksel anlayışları da yerle bir

HABERLER

“Kentleri Düşünmek Zorundayız”

Doç Dr. Aytaç, “Yenilenebilir enerji kaynakları ya da hangi enerji olursa olsun, biz kentleri düşünmek zorundayız. Yeşil kentler adı verilen yaşanabilir kentler oluşturmalıyız” şeklinde konuştu. Mimar ve Mühendisler Grubu tarafından

HABERLER

Tasarruflu Camla Ülke Ekonomisine 5 Milyar Katkı

Yalıtımla yılda 5 milyar TL enerji tasarrufu sağlanabileceğinden yola çıkan Trakya Cam, bilgilendirme ve eğitim çalışmalarının ardından ekonomik ürünü ‘low-e kaplamalı cam’ın satışını yüzde 20 artırdı. Trakya Cam, yaptığı eğitim