Apple Güneş Enerjisiyle Şarj Teknolojisi Patentini de Aldı

ae_guneselektrik_apple_patentApple’dan yine bir patent, yeni bir teknoloji. Teknoloji devi çok yakında güneş enerjisiyle şarj olan iPhone ve iPad’ler üretirse şaşırmayın!

Akıllı cep telefonlarında en büyük markalardan biri olan Apple, iPhone’ları daha çevreci ve daha az güç problemi olan cihazlar haline getirmek için yoğun bir şekilde çalışıyor.
Dokunmatik ekranlı akıllı cep telefonlarının özellikleri arttıkça, şarj sürelerinde de sıkıntılar yaşanmaya başlıyor. Birçok gelişmiş özelliklere sahip akıllı cep telefonlarının şarjı gün içerisinde bitebiliyor. Apple, bu sıkıntılara son vermek ve şarjı uzun süre dayanan iPhone’ler üretebilmek amacıyla yeni bir adım attı.
Şarj sorununa daha çevreci ve ekonomik bir çözüm getirmeyi amaçlayan Apple, güneş enerjisiyle şarj teknolojisinin patentini aldı.
Buna göre Apple, yeni nesil iPhone’larda güneş enerjisi paneliyle dokunmatik ekran yüzeyini bir araya getirecek. Ekran çalışmıyorken güneş enerjisi paneli modunda olacak olan yüzey, ekrana yaklaşıldığında ve dokunulduğunda hücrelerdeki dokunmatik algılayıcılar aktif hale gelecek. Herhangi bir işlem yapılmayan ve boşta bekleyen telefon, güneş altında tutulduğu sürece enerji depolayarak kendi kendine şarj olacak.
Birçok akıllı cep telefonu üreticisi, şarjların kısa sürede bitiyor olmasını ya bataryaların ebatlarını ve güçlerini arttırarak çözmeye çalışıyor ya da daha az güç tüketiminde bulunan cihazlar üretme yoluna gidiyor. Patentini başarılı bir şekilde gerçeğe dönüştürmesi durumunda Aplle, yeni nesil iPhone ve iPad’leri güneş enerjisiyle şarj olan özellikte üretecek.

 

Kaynak: Star Gündem

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

İNOVASYON 0 Comments

Emin Grubu’ndan Elektrikli Araç Üretimi

Emin Grubu, 100 km`de sadece 1 TL`lik elektrik tüketen yüzde 100 elektrikli otomobil üretim ve satışına başladı. Türkiye’de elektrikli araç üretimine yönelen firmalarda artış görülüyor. Konvansiyonel ataçların dönüştürülmesiyle elde edilen

HABERLER

Elektrikli Tekne; Quadrofoil

Slovak bir firmanın tasarımı olan “Quadrofoil Q2S” su üzerinde uçar gibi gitmenizi sağlayan elektrikli bir tekne. Elektrikli araçlar çeşitlenerek ve yaygınlaşarak hayatımıza giriyor. Hemen her hafta yeni bir elektrikli araçla

HABERLER

Kangal RES Hizmete Açıldı

44 MW kapasiteye sahip olan Kangal Rüzgar Enerji Santrali törenle hizmete açıldı. Toplam kurulu gücü 128 MW olan Kangal Rüzgar Santrali’nin 1. etabı tamamlandı. Sivas’ın Kangal ilçesinde 22 türbinden oluşan