AP’den Ulaşımda Çevreci Uygulama

AP’den Ulaşımda Çevreci Uygulama

Avrupa Parlamentosu’ndan Avrupa Komisyonu’nun kamyonların başta bisikletçiler olmak üzere diğer taşıt sahipleri açısından teşkil ettiği riskleri azaltmayı ve daha fazla yakıt tasarrufu sağlamayı amaçlayan tekliflerine destek geldi.

Avrupa Komisyonu’Jar0006640_16.JPGnun geçtiğimiz yıl sunduğu ve belirli araçların ağırlık ve boyutlarını revize eden düzenlemelerine Avrupa Parlamentosu’ndan 570’e karşı 88 oyla destek geldi.

Gaz emisyonlarında yüzde 10’luk azalma hedefleniyor 

AB aynı zamanda kamyonların arka kısımlarını daha aerodinamik bir yapıya kavuşturarak bir kamyonun yıllık yakıt giderlerini yaklaşık 5 bin Euro düzeyinde, sera gazı emisyonlarını ise yüzde 7 ile 10 arasında bir oranda azaltmayı hedefliyor.
Düzenlemelerin yürürlüğe girmesi halinde üreticilerin yeni kuralları yedi yıl içinde yürürlüğe sokması gerekecek. Ülkelerin iç hukuklarını AB düzenlemelerine uyumlu hale getirmek için iki yılı bulunacak.

Avrupa Komisyonu’nun ulaştırmadan sorumlu Başkan Yardımcısı Siim Kallas, ‘Komisyon’un karayolu taşımasını daha temiz ve daha güvenli hale getirmeye yönelik olarak, geleceğin çevreci kamyonları için yenilikçi dizaynların önünü açma hedefini destekleyen [AP’den çıkan] bu oyu memnuniyetle karşılıyorum’ dedi.

AB ülkelerinin, düzenlemelerle ilgili görüşlerini Haziran ayında bildirmesi bekleniyor. AP, görüşünü Mayıs ayında düzenlenecek seçimler öncesinde düzenlenen son oturumunda bildirmiş oldu. Bu sebeple düzenlemeler üzerindeki görüşmelerin, bir sonraki AP döneminde devam etmesi bekleniyor.

Kaynak: www.euractiv.com.tr

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

“Yenilenebilir Enerji Ülkemiz ve Şehrimiz İçin Çok Önemlidir”

Samsun Avdan Enerji Genel Müdürü Sinan Bektaş: “Organik atıkların bertaraf edilmesi için biyogaz tesisi çok önemlidir. Şehrimizde yaşayan insanımızın her gün ürettiği 600 ton organik çöplerden üretilen yenilenebilir enerji ülkemiz ve

YATIRIMCI

Rüzgar Enerjisine Dayalı Ön Lisans Başvuruları Tarihleri Belirlendi

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından 2018 yılı sonuna kadar belirlenen 3 bin MW’lık kapasitenin tamamı için rüzgar enerjisine dayalı önlisans başvurularının alım

HABERLER

“İnverter Klima Pazarı Hızla Büyüyecek”

Mitsubishi Electric Türkiye Başkanı Masahiro Fujisawa, “Bu yılın Ocak ayında yürürlüğe giren yeni enerji düzenlemeleriyle, enerji tasarrufu sağlayan inverter klima pazarı hızla büyüyecek” dedi. Enerji tasarruflu ve çevreye duyarlı teknolojik ürünleriyle