AOSB Güneş Enerjisine Yöneliyor

AOSB Güneş Enerjisine Yöneliyor

Türkiye’nin en çevreci ve yeşil organize sanayi bölgesi olan AOSB’nin aynı zamanda en ucuz elektriği, doğalgazı ve suyu kullandığını anlatan Bahar, bölgede 15 megawattlık (MW) güneş enerjisi tahsislerinin bulunduğunu kaydetti.

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AOSB) Başkanı Ali Bahar, 3 etapta 269 firmanın faaliyet gösterdiği bölgede, yeni firmalar için yer kalmadığını söyledi.

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Antalya Temsilciliği üyeleriyle bir araya gelen AOSB Başkanı Bahar, Antalya sanayisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AOSB’de halen 3 bölgede toplam 269 firmanın firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Bahar, tarımdan plastiğe, makineden metal sanayisine 8 ana sektörde firmaların yer aldığı AOSB’nin Türkiye’nin 5’inci büyük organize sanayi bölgesi olduğunu ifade etti.

Bahar, AOSB’de yeni firmalar için yer kalmadığını dile getirerek, “3 bölgede yeni firmalara yer yok şu anda. 4 ve 5’nci parseller için çalışıyoruz. Yaklaşık 100 hektar daha bünyeye kazandırmak için çalışıyoruz. Şu anda yeni alan için 220 firmadan yer talebi var” diye konuştu.

Yeni parsellerde önceliği Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve yeni yer talebinde bulunan firmalara vereceklerini anlatan Bahar, “Biz önce kendi sanayicimize bakıyoruz, bizim öncelikle kendi içimizdeki sanayiciyi korumak çok daha önemli ve değerli” ifadesini kullandı.
Bahar, AOSB’deki çevre kirliliğinin doyma noktasına geldiği için mermer tesislerine bölgede tahsis vermediklerini belirterek, mermer tesisleri için Korkuteli Organize Sanayi Bölgesinde yer verildiğini vurguladı.

Bölgede Güneş Enerjisi Santrali Kurma Hazırlıkları

Türkiye’nin en çevreci ve yeşil organize sanayi bölgesi olan AOSB’nin aynı zamanda en ucuz elektriği, doğalgazı ve suyu kullandığını anlatan Bahar, bölgede 15 megavatlık (MW) güneş enerjisi tahsislerinin bulunduğunu kaydetti.
Bahar, bunun 12 megavatının sanayiciye tahsis edildiğini, 3 megavatı ile kurulacak güneş enerjisi santrali ile AOSB Müdürlüğünün kullandığı enerjiyi bedavaya getirmek istediklerini dile getirerek, “AOSB Müdürlüğünün su terfi merkezinde, çamur kurutma merkezinde kullandığı enerjiyi kuracağımız GES’ten elde etmek istiyoruz” dedi.
GES kurulumu için yurt içinden ve yurt dışından teklif aldıklarına işaret eden Bahar, mümkün olduğunca yerli üretimle kurulması için çalıştıklarını söyledi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

“Çevresel Bazda Ürün Sorumluluğumuzu Yerine Getiriyoruz”

Polisan Holding Kalite ve Çevre Müdürü Dilek Sarıaslan: “Polisan Boya olarak pazarda en çok satan ürünlerimizden seçim yapıp, LCA çalışmaları yürüterek çevresel bazda ürün sorumluluğumuzu yerine getiriyoruz.” Uluslararası ölçekteki kuruluşların

Elektrik Üretimi 0 Comments

“Güneş Enerjisi Sektörü, Olgun Bir Pazara Doğru Büyüme Göstermiştir”

GÜNDER Genel Sekreteri Faruk Telemcioğlu: “Güneş enerjisi sektörü, geçtiğimiz 10 yıl boyunca niş bir pazardan olgun bir pazara doğru büyüme göstermiştir. Artık dünyanın birçok bölgesinde rekabetçi fiyatlarla elektrik sağlayabilmektedir.” GÜNDER

Projeler

Beyaz Saray’dan Güneş Enerjisinden Dar Gelirlilerin De Yararlanması İçin Destek

Salı günü Beyaz Saray tarafından yapılan bir açıklamaya göre Obama yönetimi, güneş enerjisinin  ve sektördeki istihdamın kiracı ve dar gelirler de dahil olmak üzere, daha fazla vatandaşına ulaşabilmesi için yeni

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply