Antalya’da Otel Atıklarının 3,5 Milyon Tonluk Biyogaz Potansiyeli

Antalya’da Otel Atıklarının 3,5 Milyon Tonluk Biyogaz Potansiyeli

Agoras Genel Müdürü Mehmet Dükkancı, Antalya’daki otellerde oluşan yaklaşık 3,5 milyon ton atığın, biyogaz enerjisine dönüştürülebileceğini söyledi. Dükkancı, bu atıklardan elde edilen enerji ile Antalya’nın bir ilçesinin elektrik ihtiyacının rahatlıkla karşılanabileceğini ifade etti.

ae_atikyonetimi_antalya_otel_biyogazElektrik Mühendisleri Odası(EMO) ve Mimarlar Odası Antalya Şubesi tarafından düzenlenen 2. Güneş Sempozyumu 30 Ekim-3 Kasım 2013 arasında Antalya’da yapılacak. Aynı tarihlerde Cam Piramit’te RENSEF Yenilenebilir Enerji Sistemleri ve Enerji Verimliliği Fuarı da düzenlenecek. EMO ve Mimarlar Odası, Agoras Fuarcılık ile bir araya gelip 2. Güneş Sempozyumu ve RENSEF Fuarı’nı birlikte ve birbirini destekleyecek şekilde organize etme kararı aldı. EMO’da düzenlenen basın toplantısında fuar ve sempozyum hakkında bilgi verildi.

Toplantıda konuşan Agoras Genel Müdürü Mehmet Dükkancı, 11 milyon turistin geldiği Antalya’daki otellerde atılan çöplerin inanılmaz bir biyoatık oluşturduğunu söyledi. Bu atıkların biyogaz olarak enerji üretiminde kullanılabileceğini ifade eden Dükkancı, bu enerjinin Antalya’daki bir ilçenin elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini belirtti. Antalya’daki seralardan da yaklaşık 2,5 ton atık çıktığını kaydeden Dükkancı, bütün bu atıkların enerji olarak kullanılması gerektiği hususunda vurgu yaptı. Dükkancı, güneş enerjisi konusunda şunları aktardı: “Enerji Bakanlığımızın Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü Güneş Enerjisi Potansiyel Atlası’na göre Antalya’dan Van’a uzanan hattın güneyi güneş enerjisini en fazla alan bölgelerdir. Dolayısıyla Güneş Enerjisi Santralleri için uygulama sahalarının da bu bölgede kurulması bekleniyor. Hatta güneş enerjisinde Antalya’nın Avrupa’nın başkenti olması iddiası konuşuluyor.”

EMO Başkan Yardımcısı Sempozyumun Yürütme Kurulu Başkanı İbrahim Kücü de güneş enerjisinin yenilenebilir enerji kaynakları arasında en önemli yeri kapladığının altını çizdi. Kücü, sempozyumda güneş enerjisinin uygulamaları, projeleri, hedefleri ve ülke sanayisine katkılarının konuşulacağını aktardı. Kücü, sempozyumun evrensel ve ülkesel boyutta güneş enerjisi, güneş enerjisinin kullanımı ve teknik boyutlar, güneş enerjisi kullanımı ve yapısal çevre olmak üzere 3 ana tema üzerine kurulu olacağını belirtti.

Kaynak: CHA

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Yeni Zellanda Sokakları LED Aydınlatmayla Kuşanacak

Yeni Zellanda Ulaştırma Enerji ve Kaynaklar Bakanı Simon Bridges: “Yakında kent sokakları hızlandırılmış finansman modeli ile daha güvenli, hatta ucuz ve daha verimli LED aydınlatmalara kavuşacak.” Dünyada enerji anlayışı kökten

HABERLER 0 Comments

Niğde’de Güneş Hücresi Üretim Tesisinin Temeli Atıldı

Eko Yenilenebilir Enerji Anonim Şirketi (EKORE) tarafından, Türkiye’nin temiz enerji potansiyeline katkı sağlayacak 100 MWp kapasiteli Güneş Hücresi Üretim Tesisinin temeli atıldı. tr.wikipedia.org’un verilerine göre, güneş paneli, üzerinde güneş enerjisini

İNOVASYON

Morgan’dan Elektrikli Otomobiller

İngiliz klasik otomobil üreticisi Morgan, elektrikli aracı Morgan EV3‘ü gün yüzüne çıkardı. Dünyada elektrikli otomobiller geleceğin ulaşım sistemini değiştirme yolunda önemli adımlar atarken, uluslararası otomobil üreticileri de bu alana girmeye