Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden Karbonsuz Proje

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden Karbonsuz Proje

Antalya Büyükşehir Belediyesi Temiz Enerji Şube Müdürlüğü’nün “Antalya’nın Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” konulu projesi kapsamında Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Başkanlar Sözleşmesi taahhütleri doğrultusunda sunulması gereken Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı SEEP hazırlığına hizmet etmesi amacıyla Kurumsal ve Kentsel Karbon Ayakizi Ölçme ve İzleme Rehberi hazırlanmıştır. Nihai hedef salım azaltma planının oluşturulması ve uygulama araçlarının belirlenmesidir.

sera_gazi_ramadaAntalya Büyükşehir Belediyesi’nin Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’ndan (BAKA) hibe almaya hak kazandığı “Antalya’nın Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” projesi eğitimlerle başlamıştır.Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Temiz Enerji Projeleri kapsamında başlatılan “Antalya’ nın Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” hayata geçiyor.

Temiz Enerji Şube Müdürlüğü’nün BAKA (Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı) destekli “Antalya Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” projesi kapsamında hazırlanan rehberde Sera Gazı Envanteri Hesaplama konusuna detaylı olarak değinilmiştir.

Temiz Enerji Şube Müdürlüğü’nün “Antalya Karbon Ayakizi Envanteri ve Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” projesi kapsamında Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı (SEEP) hazırlanmıştır.

Antalya, Türkiye ortalamasının üzerinde artan nüfusu, başta turizm olmak üzere dünyanın odağındaki ekonomik sektörleri ile hızlı bir büyüme içindedir. Sera gazı salımlarını % 20 azaltma taahhüdü, 2020’nin Antalya’sının karbon ayak izini azaltma taahhüdüdür. Dolayısıyla ortaya konulacak Eylem Planı, 2020’nin büyümesini telafi edecek ve bu değeri de %20 aşağıya çekecektir.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Ova RES’in Türbinleri Gamesa’dan

Ayres Elektrik’in Aydın ve İzmir illeri içinde inşa edeceği Ova Rüzgar Enerji Santrali için türbinleri Gamesa sağlayacak. Gamesa internet sitesinden, Kar-Demir Haddecilik ve Elektrik Üretim`İn bağlı ortaklığı Ayres Elektrik Üretim

HABERLER

Philips Geleneksel Ampulü LED’e dönüştürdü

Philips 40 watt’a eş değer yeni şeffaf LED lambasında, geleneksel ampulün şeklini, hızlı parlaklığını ve sıcak ışığını LED teknolojisiyle birleştirdi. Philips geleneksel akkor ampulu teknoloji ile buluşturarak LED’e dönüştürdü. Philips’in

HABERLER

Türkiye, Yenilenebilir Enerjide Avrupa’yla Yarışıyor

Yenilenebilir enerji kaynaklarının toplam enerji tüketimindeki oranı AB ülkelerinde yüzde 14 iken Türkiye’de yüzde 10 olarak gerçekleşti. Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden derlenen bilgilere göre,