“Ana Hedefimiz, Sistemi Akıllı Şebekelere Çevirmektir”

“Ana Hedefimiz, Sistemi Akıllı Şebekelere Çevirmektir”

ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir: “Ana hedefimiz sistemi akıllı şebekelere çevirmektir. Aksi halde var olmamız mümkün değil.”  

ICSG+Istanbul+2015+CEO+Paneli24. Uluslararası İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı dün başladı. Konferansta konuşma yapan ELDER Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “Ana hedefimiz sistemi akıllı şebekelere çevirmektir. Aksi halde var olmamız mümkün değil” dedi.  Özelleştirme öncesi TEDAŞ idaresinde bulunan dağıtım sistemlerinin 30 yaşın üzerinde ve modern teknolojiden oldukça uzak sistemler olduğuna dikkat çeken Özdemir, bu sistemlerin yenilenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Mevcut sistemlerin yerine akıllı sistemlerin getirilmesi gerektiğine işaret eden Nihat Özdemir, “Akıllı sayaçların, OSOS dediğimiz sistemlerin, entegre bilişim sistemlerinin getirilmesi lazım. Önümüzde çok zor ve uzun bir yol var” diye konuştu.  “Eninde sonunda akıllı sistemlere geçmek zorundayız” diyen Özdemir, “Bizden önce TEDAŞ’ın bu yatırıma hiç girmemiş olması en büyük şansımız. EPDK bu konuda bize yardımcı oluyor. Yatırım projelerimizi sunarken biz hızla ihaleleri yaparak sistemi akıllı şebekeler haline yönlendirmeye başladık. Asıl önemli olan ihaleyi yaptıktan sonra bu işleri kim yapacak. Böyle beyinleri bulmamız gerekiyor, eğitmemiz gerekiyor. Onları da akıllı sistemlere adapte ederek yolumuza devam etmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kademeli geçiş konusunda da EPDK başta olmak üzere, TEDAŞ, TEİAŞ ve BTK koordinasyonunda bir yol haritasıyla, geçişin yıllar olarak planlanması gerektiğine işaret eden Özdemir, “Eğer gerekli ödenekleri sağlayabilirsek ve bu ödeneklerin finansmanlarını çözebilirsek Türkiye’deki tüm elektrik dağıtım sistemini 2017-2018 sonlarına doğru akıllı şebekeler haline getirebiliriz” dedi.

“Akıllı şebekeler olmadan akıllı şehirler olamaz”

Amerika Ticaret ve Kalkınma Ajansı (USTDA) Direktörü Leocadia I. Zak, konferansta yaptığı konuşmada “Dünyada herkes enerji istiyor. ‘Yeni enerjiyi nasıl elde edebiliriz’ diye düşünüyor. Ama yeni enerjinin elde edilmesinden daha kolay olan var olan enerjiyi akıllı şebekeler yöntemiyle evlere ulaştırmaktır” dedi. Ülkelerin akıllı şebekelere gelecek döneme yönelik çok büyük miktarlarda finansman kaynağı ayırdıklarını belirten Zak, “akıllı şebekeler olmadan gelecekte akıllı şehirler olamaz” diye konuştu. Zak, elektrik tüketicileri için akıllı şebekelerin güvenilirliği meydana getirdiğini de sözlerine ekledi.

“Sayaçların birbiriyle entegre olması gerekiyor”

Konferansta konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Yiğit Kulabaş, teknoloji aracılığıyla her sektörün değiştiği gibi enerji sektörünün de değiştiğini aktararak, bu doğrultuda akıllı şebekelerin çok önemli bir dönüşüm olduğunu söyledi. Elektriğin geçirdiği dönüşümün internetin geçirdiği dönüşüme benzediğini belirten Kulabaş, “Artık her şeyin içinde elektrik ve internet var.  Artık nesnelerin interneti isimli bir alan ortaya çıktı. Nesnelerin internetiyle en fazla etkilenen nesneler sayaçlar. Akıllı şebekeler denildiğinde, nesnelerin birbirine bağlı olması ve konuşması son derece önemli. Dijitalleşme bu açıdan yeterli değil. Sayaçların birbiriyle entegre olabilmesi, birbiriyle konuşabilmesi ve denetlenmesi çok önemli. Akıllı enerji yönetimi ismi verilen enerjinin iklimlendirmede mi aydınlatmada mı harcandığı, ceza uygulanıp uygulanmadığını ortaya koyan sistemlerin uygulanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Ortak platformla uçtan uca şebekeleri akıllı hale getirmek gerekiyor”

Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy’da konferansta yaptığı konuşmada, akıllı şebekelerin bir dönüşüm gerektirdiğini ama Türkiye’de bu dönüşümün yavaş ilerlediğini belirterek, “Hem üreticinin hem tüketicinin kullanacağı ara yüzlerin geliştirilmesi ve denetlenmesi çok önemli. Bugün iş yerlerinde elektrik optimizasyonunu sağlamak için yöntemler var. Burada kritik nokta, ortak platformla uçtan uca şebekeleri akıllı hale getirmektir” dedi.

“Müşterilere zamanında ve doğru bilgi verilmeli”

Konferansta konuşan Oracle Endüstri Strateji Direktörü Mike Ballard, elektrik şirketlerinin müşteri beklentilerini karşılamaya çalışmaların karşın, güven oluşturamadıklarını belirtti. “Eğer müşteriniz size güvenmiyorsa, altyapı oluşturmanız zordur” diyen Ballard, “Elektrikle ilgili bir kesinti yaşandığında müşterilere doğru bilgi verilirse, nedenler aktarılır ve ne zaman enerji alabilecekleri aktarılırsa müşteri güven duymaya başlıyor. Müşteri hizmetleri ve ağ aracılığıyla müşterilere aktarılan bilgi zaman aldığında daha farklı sonuçlar ortaya çıkıyor, hızlı gerçekleştiğinde daha farklı sonuçlar ortaya çıkıyor. Müşterilere kesintinin bildirilmesi çok önemli. Bu anlamda, şebekelere varlıkların sağlıklı bir şekilde aktarılması ve kullanıcı profillerinin de aktarılması gerekiyor. Akıllı sayaçlar hangi müşterinin o an off line hangisinin online olduğunu gösterebilir” şeklinde görüşlerini açıkladı.

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Elektriğini Güneşten Üreten Yeşil Pasaj

Güneş enerjisinden ürettiği elektriği pasaj aydınlatmasında kullanan Makine Mühendisleri Odası Milas Temsilcisi Onur Onay, yenilenebilir enerji kullanımı konusunda vatandaşlara ve yerel yönetimlere örnek oluyor. Milas’taki Onay Pasajı’nın sahibi Makine Mühendisleri

AKADEMİK

Güneşi “Esneyerek” Takip Eden Paneller

Geçtiğimiz Çarşamba günü Michigan Üniversitesinden araştırmacılar, güneş hücrelerinin ağır ve enerji harcayan motorlar olmadan da güneşi takip edebilmelerini sağlayan bir metod geliştirdiklerini açıkladılar. Bu metod, Japon Kirigami sanatından ilham alıyor ve origamiden

Rüzgar enerjisi 0 Comments

YEKDEM Kapsamındaki Rüzgar Santrallerinden Bazıları Yüzde 15’e Varan Gelir Kayıplarına Uğradı”

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, YEKDEM kapsamındaki rüzgar santrallerinden bazılarının, yüzde 15’e varan gelir kayıplarına uğradıklarını belirtti. Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven,