Amerika’da Çöpten Enerji Üretimi Yaygınlaşıyor

Amerika’da Çöpten Enerji Üretimi Yaygınlaşıyor

Fiberight firmasının Virginia’nın güneyindeki deneme santralinde çürümüş sebze, karton ve diğer çöplerden biyo-yakıt ve etanol elde ediliyor.

images (1)Amerikan Fiberight firmasının Virginia’nın güneyindeki deneme santralinde Alternatif enerji alanında geliştirdiği son teknoloji, mısır koçanı, buğday sapı ya da çöpü enerjiye çeviriyor. Çöpten üretilen yakıta talebin önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor.

Santral müdürü Randy Garrett, “Yaptığımız daha önceden çöp sahasına yollanacakları alıp, bunun yarısını biyo-yakıta dönüştürecek ve etanole çevirecek süreçten geçirmek,” diyor.

Amerika’daki enerji arzının yüzde 10’u Etanol

Neredeyse tamamı mısırdan üretilen Etanol Amerika’daki enerji arzının yüzde 10’unu oluşturuyor. Bu da besin ve yakıt üretimi arasında rekabet yarattığı ve besin fiyatlarını yükselttiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Ancak Fiberight’da yapılan, çöpü devasa bir düdüklü tencereye dökmeye benziyor: Süreç kağıdı, kartonu, muz kabuğunu, herhangi organik bir dokuyu hamura çeviriyor. Bu hamur da yakıta dönüştürülüyor. Kazandan çıkan bu sıcak hamur büyük oranda selüloz. Doğru şartlarda selüloz şekere dönüşüyor ve bundan da etanol üretiliyor. Yeni teknolojiler odun parçacıklarından, biçilmiş çimden ya da tarımsal atıktan etanol üretimine imkan sağlıyor.

Bu sene başka santrallerde de mısır koçanı, buğday sapı ve diğer bitkisel maddelerin selülozundan etanol üretilmeye başlanması planlanıyor.

Temelleri Bush atmıştı

2007 senesinde Başkan Bush yeni bir yasayla Amerika’da kullanılan benzindeki etanol oranını arttırmıştı. Yasanın amaçlarından biri yeni enerji kaynaklarını desteklemekti.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

CSUN Müşterilerine DenizLeasing’ten Finans Desteği

DenizLeasing Finansal Kiralama A.Ş. (DenizLeasing) ile CSUN arasında Türkiye’deki güneş enerjisi projelerini finanse etmek üzere stratejik bir işbirliği anlaşması imzalandı. Güneş enerjisi projelerinde finansman açığı yaşanmasının sektörün en önemli sorunlarından biri olduğu biliniyor. Özellikle,

Elektrik Üretimi 0 Comments

“Hidrojen Geleceğin Yakıtı Olabilecek En İyi Alternatif”

YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek: “Hidrojen enerjisi, fosil yakıtların yerini alabilecek ve geleceğin yakıtı olabilecek en iyi alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır. Hidrojen, kendisi gibi bir enerji taşıyıcısı olan elektrikle

Elektrik Üretimi

Üçüncü Rüzgar Enerjisi Santrali

Yüzde 100 yerli türbinin kullanıldığı Balıkesir Gönen`deki Yücel Çeltik`e ait rüzgar enerjisi santrali (RES) 11 cent/kWh fiyatla elektrik satışına başladı. Türkiye’de lisanssız rüzgar santralleri devreye girmeye başladı. Türkiye`nin üçüncü lisanssız