Amerika’da Çöpten Enerji Üretimi Yaygınlaşıyor

Amerika’da Çöpten Enerji Üretimi Yaygınlaşıyor

Fiberight firmasının Virginia’nın güneyindeki deneme santralinde çürümüş sebze, karton ve diğer çöplerden biyo-yakıt ve etanol elde ediliyor.

images (1)Amerikan Fiberight firmasının Virginia’nın güneyindeki deneme santralinde Alternatif enerji alanında geliştirdiği son teknoloji, mısır koçanı, buğday sapı ya da çöpü enerjiye çeviriyor. Çöpten üretilen yakıta talebin önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor.

Santral müdürü Randy Garrett, “Yaptığımız daha önceden çöp sahasına yollanacakları alıp, bunun yarısını biyo-yakıta dönüştürecek ve etanole çevirecek süreçten geçirmek,” diyor.

Amerika’daki enerji arzının yüzde 10’u Etanol

Neredeyse tamamı mısırdan üretilen Etanol Amerika’daki enerji arzının yüzde 10’unu oluşturuyor. Bu da besin ve yakıt üretimi arasında rekabet yarattığı ve besin fiyatlarını yükselttiği gerekçesiyle eleştiriliyor.

Ancak Fiberight’da yapılan, çöpü devasa bir düdüklü tencereye dökmeye benziyor: Süreç kağıdı, kartonu, muz kabuğunu, herhangi organik bir dokuyu hamura çeviriyor. Bu hamur da yakıta dönüştürülüyor. Kazandan çıkan bu sıcak hamur büyük oranda selüloz. Doğru şartlarda selüloz şekere dönüşüyor ve bundan da etanol üretiliyor. Yeni teknolojiler odun parçacıklarından, biçilmiş çimden ya da tarımsal atıktan etanol üretimine imkan sağlıyor.

Bu sene başka santrallerde de mısır koçanı, buğday sapı ve diğer bitkisel maddelerin selülozundan etanol üretilmeye başlanması planlanıyor.

Temelleri Bush atmıştı

2007 senesinde Başkan Bush yeni bir yasayla Amerika’da kullanılan benzindeki etanol oranını arttırmıştı. Yasanın amaçlarından biri yeni enerji kaynaklarını desteklemekti.

Kaynak: Enerji Günlüğü

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türk Tasarımı Solar Branda Ödülleri Toplamaya Başladı

Tasarım firması Designnobis, dünyanın ilk güneş enerjili  araç brandasını geliştirdi. Elektrikli otolar için geliştirilen sistem, güneşten elektrik üreterek aracı şarj ediyor. Esnek panellere sahip brandaya dev firmalar talip oldu. Dünya otomobil devleri, geleceğin elektrikli araçlarını tasarlamak için yarışırken, şarj konusu bu alandaki en büyük soru işareti olmaya devam ediyor. Dünya devlerinin

HABERLER

Güneş Elektriğine 496 Şirket Başvuru Yaptı

Güneş enerjisinden elektrik üretimi için EPDK’ya rekor başvuru geldi. 600 MW’lık üretim lisansı için yerli ve yabancı toplam 496 şirket 8900 MW’lık başvuru yaptı. Güneş enerjisinden elektrik üretimi için lisans

ENERJİ YÖNETİMİ

Elektrik Faturası Olmayan Fabrika 6 Yıl Sonra

Sabancı Holding Çimento Grubu Başkanı Hakan Gürdal, Çanakkale ya da Afyon’un elektrik faturasız ilk fabrikaları olacağını söyledi. Güneş panelleriyle elektrik üreten tesislerin sayısı arttıkça, sanayideki en büyük girdilerden biri olan