“Alternatifleri Dinlemek İsteyenler Nerede?”

EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği (SUD), çevreyi ve insan sağlığını her geçen gün daha fazla tehdit eden kent içi ulaşım sorunlarına sürdürülebilir çözümler üreterek “insan odaklı şehirler” oluşturmak amacıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen, araştırma ve uygulama konularına odaklanmış bir sivil toplum kuruluşu. Yeşil Ulaşım Konferansında biraraya geldiğimiz kurumun Yönetim Kurulu Üyesi ve kurucus olan Sibel Bulay sürdürülebilir ulaşımla ilgili görüşlerini alternatifenerji.com’a açıkladı. Türkiye’de hazırlanan projelere karşı çıkıldığında, “sürekli negatif eleştiriler getiriliyor” şeklinde değerlendirmeler yapıldığını ifade eden Bulay, “Alternatifler sunuluyor elbette, pek çok alternatifler getirilebilir ama onları dinlemek isteyenler nerede? Yeter ki bir araya gelinebilsin” şeklinde konuştu.

İstanbul’da son senelerde yayalaştırmaya ve toplu taşımaya yatırım yapıldığını kaydeden Bulay, Marmaray Projesi’nin bu duruma çok iyi örnek oluşturduğunu kaydederek  “Marmaray Projesi’ne seçenek olarak arabalar için Avrasya Tüneli Projesi hazırlandı. Yöneticiler “ne yardan ne serden” yaklaşımıyla, hem halkı hem de araba sahiplerini memnun etmeye çalışıyorlar. Burada sorumluluk halka ait. Halk, ‘artık, biz toplu taşımaya ve insana odaklanılmasını istiyoruz’ demeli” şeklinde görüşlerini belirtti.

Politik ve ekonomik gücün araba sahiplerinde olduğunu aktaran Bulay sözlerini “Türkiye’nin büyüme süreci sürdürülebilir olmayan bir yapı. Kentlerde yeni yeni siteler ve banliyöler yapılmasının otomobille araba odaklı bir yerleşim sistemine gidiliyor. Bu sistem, ABD’de 50’li yıllardan itibaren uygulanıyor. Bu sistemin yanlış olduğu anlaşıldı.” diyerek tamamladı.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

Genel

…Ve St. Gobain Şebekeye Elektrik Vermeye ve Mahsuplaşmaya Başladı !

Yükselen elektrik faturaları Türkiye’de sanayicilerin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Dağıtımda özelleştirmeler ve kayıp-kaçak maliyetlerinin tüketicinin sırtına binmesi ile uzun vadede elektrik fiyatlarının nerelere gideceğini, coğrafi ve jeostratejik politik krizlerin

HABERLER

Bursa’nın En İlginç Manzaralı ve En Çevreci Cafe’si Açıldı

Bursa merkez Nilüfer Belediyesi’nin Almanya ’dan ithal ettiği ve 16 kişinin birlikte pedal çevirerek hareket ettirdiği kafe tarzı bisiklet, Başkan CHP ’li Mustafa Bozbey’in de katılımıyla ilçe yollarında tura çıktı.

HABERLER

Elektrik Tüketiminde Rekor

Türkiye, dün elektrik tüketiminde yeni bir rekor kırdı. Günlük elektrik tüketimi 818 milyon kilovatsaat (kWh) ile tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Türkiye dün itibarıyla elektrik tüketiminde yeni bir rekora imza