“Alternatifleri Dinlemek İsteyenler Nerede?”

EMBARQ Türkiye – Sürdürülebilir Ulaşım Derneği (SUD), çevreyi ve insan sağlığını her geçen gün daha fazla tehdit eden kent içi ulaşım sorunlarına sürdürülebilir çözümler üreterek “insan odaklı şehirler” oluşturmak amacıyla kurulmuş, kâr amacı gütmeyen, araştırma ve uygulama konularına odaklanmış bir sivil toplum kuruluşu. Yeşil Ulaşım Konferansında biraraya geldiğimiz kurumun Yönetim Kurulu Üyesi ve kurucus olan Sibel Bulay sürdürülebilir ulaşımla ilgili görüşlerini alternatifenerji.com’a açıkladı. Türkiye’de hazırlanan projelere karşı çıkıldığında, “sürekli negatif eleştiriler getiriliyor” şeklinde değerlendirmeler yapıldığını ifade eden Bulay, “Alternatifler sunuluyor elbette, pek çok alternatifler getirilebilir ama onları dinlemek isteyenler nerede? Yeter ki bir araya gelinebilsin” şeklinde konuştu.

İstanbul’da son senelerde yayalaştırmaya ve toplu taşımaya yatırım yapıldığını kaydeden Bulay, Marmaray Projesi’nin bu duruma çok iyi örnek oluşturduğunu kaydederek  “Marmaray Projesi’ne seçenek olarak arabalar için Avrasya Tüneli Projesi hazırlandı. Yöneticiler “ne yardan ne serden” yaklaşımıyla, hem halkı hem de araba sahiplerini memnun etmeye çalışıyorlar. Burada sorumluluk halka ait. Halk, ‘artık, biz toplu taşımaya ve insana odaklanılmasını istiyoruz’ demeli” şeklinde görüşlerini belirtti.

Politik ve ekonomik gücün araba sahiplerinde olduğunu aktaran Bulay sözlerini “Türkiye’nin büyüme süreci sürdürülebilir olmayan bir yapı. Kentlerde yeni yeni siteler ve banliyöler yapılmasının otomobille araba odaklı bir yerleşim sistemine gidiliyor. Bu sistem, ABD’de 50’li yıllardan itibaren uygulanıyor. Bu sistemin yanlış olduğu anlaşıldı.” diyerek tamamladı.

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

LG’den Akıllı Ampul Smart Bulb

Son dönemde akıllı telefonları ve televizyonları ile gündemde olan LG, Philips’in akıllı ampulü Hue’ya karşı Smart Bulb’u geliştirdi.   Güney Koreli LG, beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri sektörünün de

HABERLER

Tesla Türkiye’de Yönetici Arıyor

Tesla, Türkiye operasyonu için ‘Regional Delivery Manager’ ve ‘Service Manager’ ünvanlarıyla çalışan arayışlarını da resmi olarak başlattı. Dünyada elektrikli araçlar yaygınlaşırken, uluslararası elektrik araç üreticileri de Türkiye’deki faaliyetlerini artırmaya çalışıyor.

HABERLER

Philips Bursa’nın Endüstri Mirasını Aydınlatıyor

Philips’in Türkiye’de ilk defa ses ve mimari aydınlatma sistemini birbirine entegre ederek aydınlatmasını gerçekleştirdiği Bursa Enerji Müzesi, 07 Eylül 2012, Cuma günü açıldı. Philips Bursa’nın endüstri mirasını aydınlatıyor Aydınlatma sektörünün