alternatifenerji.com 16,3 Milyar Dolarlık Güneş Yatırımına Giriyor !

Değerli alternatifenerji.com okurları,

Gün geçmiyor ki bir gazetede milyon dolarlık güneş yatırımlarının haberi geçmesin. Bugünkü  gazetelerde  Kilis’te yapılacak olan  7 milyar dolarlık bir güneş tarlası haberini okuyacaksınız. Haberlerde ilk etapta 200 mw kapasiteli olacak bu yatırımın sonrasında 10 katına çıkmasının beklendiği ve bunun da 7  milyar dolarlık güneş tarlasına eşit olduğu da  yer alıyordu.

Biz de hemen Kasım ayında Gaziantep’te üretime geçen, sertifikasyon, kalite kontrol, nitelikli iş gücü,PR gibi lüzümsuz konulara dünya kadar para harcayan SolarTurk firmasının Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Özberk’i aradık. Kendilerinin ilk etapta 60 MW kapasite ile başlayacaklarını öğrendik. Hesaplarımıza göre SolarTurk’ün aşağı yukarı 400 milyon dolarlık bir yatırım yapmış olması gerekiyordu. Her ne kadar Osman Bey bu rakamların çok anlamsız olduğunu, gerçekle bağdaşmadığını, 2000 MW bir güneş tarlasının maliyetinin ise 3 milyar doları aşmasının çok zor olduğunu aktarmaya çalıştı ise de, biz inanmadık.

Yönetim Kurulunu acil toplantıya çağırdık, bir de Aksaray’dan Mogadişu’lu yabancı bir yatırımcı ayarladık. 25 dk. süren uzun ve stresli bir toplantının ardından 16,3 Milyar Dolarlık bir güneş yatırımına girmeye karar verdiğimizi halka açıklamaya karar verdik.

Zira güneş yatırımlarında atış serbest,  hele işin içinde yabancı yatırımcı var ise… Maksat bizim de şanımız yürüsün !

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

komik

Elektrikli Araç Üreticilerinden Muhteşem Jane’e Çağrı !

Anımsayacağınız gibi geçtiğimiz Kasım ayında Kilis’te yapılması planlanan 7 milyar dolarlık güneş enerjisi yatırımıyla ilgili ilginç bulguları  Türk basınında ilk defa biz paylaşmış ( “7 Milyar Dolarlık Projede Kafa Karıştıran

komik

Ayıseverler Ayaklandı !

Geçtiğimiz günlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin sahipsiz hayvanlar için güneş enerjisiyle çalışan beslenme odakları yerleştirdiği haberini okuyan ayısever vatandaşlar şok oldular. Zira geçen yıl Erzurum’da Mustafa Karasungur adında bir mühendis Güneş