Alternatif Enerji Kaynakları Teknoloji Programı Öğrenci Alımına Başlıyor

Alternatif Enerji Kaynakları Teknoloji Programı Öğrenci Alımına Başlıyor

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu Elektrik ve Enerji Bölümü bünyesinde açılan “Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı”na 2014-2015 öğretim yılında öğrenci alımı yapılacak.

2

Düzce Üniversitesi Gölyaka Meslek Yüksekokulu  Elektrik ve Enerji Bölümü Başkanı  Öğretim Görevlisi İsmail l, bölümleri kapsamında 2012 yılında açılan 2013 yılında yapılanması tamamlanan “Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı”na 2014-2015 öğretim yılında öğrenci alınacağını açıkladı. Gül, program bünyesinde üç öğretim elemanı yer aldığını ifade ederek şu açıklamayı yaptı: “Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi programında yürütülecek “Güneş Enerjisi Ve Isıl Uygulamaları, Jeotermal Enerji, Güneş Enerjisi İle Elektrik Üretimi, Isı Pompası Uygulamaları, Rüzgâr Enerjisi, Dalga Ve Gelgit Enerjisi, Biokütle Teknolojisi, Güneş Enerjili Konut Isıtma Sistemleri” dersleri ile mevcut öğrencilerimiz meslekleri ile ilgili olarak en donanımlı şekilde mezun etmek hedeflenmektedir. Sanayileşmiş ülkelerde, enerji sektörü için geniş bir istihdam olanağı sağlayan enerji ve elektrik bölümü altında yer alan Alternatif Enerji Kaynakları  Teknolojisi Programı, sektörün ihtiyaçları da dikkate alınarak geliştirilmiştir.

Yirminci yüzyıl başında birçok alanda yaşanan önemli teknolojik gelişmeler ve beraberindeki enerji gereksinimi ile kullanılmaya başlanmış enerji kaynaklarının büyük bölümü, mevcut vaziyette büyük oranları tüketilmiş fosil kaynaklardır. Yetmişli yıllardaki petrol krizinden sonra bugün katlanarak artan enerji talebi ve rezervlerin tükenmesi nedeniyle alternatif enerji kaynaklarının kullanıma sunulmasının önemi artmıştır. Bu kaynaklardan alternatif enerji türlerinin fosil kaynakların aksine birçok ülkede yerel olarak üretilebilmesi, temiz olması, seçenekleri artırarak enerji güvenliğini sağlaması bu değişimin en önemli noktalarıdır.”

Amaç, yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamak 

Gül alternatif enerji kaynaklarının çoğunlukla karmaşık teknoloji uygulamaları ve beraberinde nitelikli eleman gereksinimini doğurduğunu dile getirerek, Türkiye’de jeotermal, rüzgâr, güneş, biokütle ve ısı pompası gibi çoğu alternatif enerji kaynağı için önemli potansiyel bulunduğunu söyledi. Gül, bu kaynakların değerlendirilmesi için gereken yetişmiş eleman ihtiyacını Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi Programı’nın karşılamayı amaçladığını aktardı.

Gül açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bugün geleceğin de tercihi olacağı düşünülen alternatif enerji kaynakları pazar için birçok yeni ürünü de beraberinde getirmektedir. Açıkça görülmektedir ki, bu konuya zamanında araştırma-geliştirme ve personel yatırımı yapan ülkeler geleceğin öncü üreticileri olacak, ekonomik avantajlar sağlayacaktır. Ülkemiz de mevcut durumda dünyanın en büyük güneş enerjisi toplayıcısı üreticilerindendir. Toplam alternatif enerji potansiyelimiz ülkenin enerji talebinin çok üstündedir.

Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojisi programı mezunlarına Alternatif Enerji Kaynakları  Teknolojisi Teknikeri ünvanı verilmektedir. Mezunlar sektörde enerji üretimi ve dağıtımı konusunda faaliyet gösteren kuruluşlarda, enerji teknolojisine dayalı mal üreten kuruluşlarda veya tüm bu teknolojiler için bakım ve servis hizmeti üreten kuruluşlarda çalışabilirler. Bunun dışında enerjiye dayalı çevre teknolojisi üreticilerinde veya ilgili alandaki hizmet üreticisi kuruluşlarda da istihdam edilebilirler.

Alternatif Enerji Kaynakları  Teknolojisi programından mezun olan öğrenciler; Teknolojik gelişmeler sanayinin her dalında ara eleman ihtiyacını doğurmuştur. Özellikle çağımız hızla enerji çağına doğru ilerlemektedir. Bundan dolayı enerji sektöründe çalışacak teknik elemanların enerji elde etme yöntemlerini, kullanımını, enerji geri dönüş sistemlerini… vs konularda donanımlı olmaları zaruridir. Mezuniyet sonrası elektrik, enerji firmalarında olduğu kadar tüketiciye ürün sunan her kuruluşta çalışma olanağı bulmaları mümkün olmaktadır. Mezunların çalışabileceği mevcut kuruluşlar olarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğü(PİGM),Maden Teknik Arama Enstitüsü(MTA), Elektrik İşleri Etüd İdaresi(EİE),EÜAŞ, TEİAŞ, DSİ, TKİ, TTK; TPAO, BOTAŞ, TÜPRAŞ, TAEK sayılabilir.”

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Sealed Air, CDP A Listesi’ne Yükseldi

Sealed Air, CDP İklim Saydamlık ve Performans Liderliği A Listesi’ne Yükseldi. Uluslararası kuruluşlar karbon emisyonunu azaltma ve iklim değişikliğiyle mücadele konularındaki çalışmalarını sürdürüyor. Bu konuda CDP İklim Saydamlık ve Performans

Elektrik Dağıtım 0 Comments

Elektrik Piyasası Kanununda Önemli Değişiklikler TBMM’den Geçti

Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda, kabul edildi.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, elektrik üretim,

İNOVASYON

Faraday Tesla Rekabeti Başlıyor

Genelde “alternatif akım”ın mucidi olarak bilinen Nikola Tesla’nın adını taşıyan elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bugünkü elektrik motorlarının çalışma prensibi olan “elektromanyetik rotasyon” üzerine çalışmış “Faraday” ile mücadeleye hazırlanıyor. Elektrikli araçlarda