Altaca Grubu’ndan Türkiye’nin En Büyük Entegre Biyogaz ve Organik Gübre Üretim Tesisi

Altaca Grubu’ndan Türkiye’nin En Büyük Entegre Biyogaz ve Organik Gübre Üretim Tesisi

Altaca Grubu tarafından inşa edilen Türkiye’nin en büyük entegre biyogaz ve organik gübre üretim tesisi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açıldı.

Türkiye yenilenebilir enerji alanında önemli atılımlar gerçekleştiriyor. Birçok alanda kurulan ilk ve tek tesisler nitelik ve boyutlarıyla dikkat çekiyor.

Altaca Grubu tarafından yüzde 100 yerli teknolojiyle inşa edilen Türkiye’nin en büyük entegre biyogaz ve organik gübre üretim tesisi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız tarafından açıldı.
Gönen Çevre ve Enerji Kompleksi’nin açılışına Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanı sıra Bakanlık Yetkilileri, Balıkesir Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı, TÜBİTAK temsilcileri, Yenilenebilir Enerji Genel Müdür Yardımcısı, Gönen Kaymakamı, Gönen Belediye Başkanı, İl Çevre ve Şehircilik Müdürü, İl Tarım Müdürü, çeşitli üniversitelerden akademisyenler ve davetliler katıldı.

Balıkesir Gönen’de kurulan Gönen Çevre ve Enerji Kompleksi, 2015 sonu itibarıyla diğer etapları tamamlandığında, atıklardan biyogaz ve elektrik, organik sıvı/katı gübre, hümik asit ve sentetik petrol üreten, dünyanın ilk entegre tesisi olacak.
Dünyada türünün tek örneği olan Gönen Çevre ve Enerji Kompleksi, Gönen Enerji AŞ çatısı altında, ortakları Lise arkadaşı olan Altaca Grup ve Akpınar Ailesi şirketleri tarafından inşa ediliyor.

Yüzde 100 Türk Teknolojisi

Organik atıklar ve ıslak biyokütleden, biyogaz, organik gübre, sentetik petrol ve hümik asit üretim proseslerinin tamamen Türk mühendis ve bilim adamlarınca geliştirildiğini belirten Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alper Önoğlu, “Yenilenebilir enerji alanında yeni teknolojiler üretmek ve mevcut teknolojileri geliştirerek daha verimli hale getirme hedefiyle 2010 yılında kurulmuş Altaca Enerji AŞ, bir Ar-Ge, mühendislik ve yatırım şirketi. Altaca Enerji’nin teknoloji üssü Gebze Teknopark’taki Ar-Ge merkezi. Geliştirilen bu teknolojiler birbiriyle entegre edilerek Gönen Çevre ve Enerji Kompleksi hayata geçiriliyor” dedi.
İçinde Biyogaz tesisi, Organik Sıvı Gübre Fabrikası, Organik Katı Gübre Fabrikası, Hümik Asit Fabrikası ve Sentetik Petrol Üretim Tesisi’nin yer aldığı komplekste ilk olarak biyogaz tesisi ve organik sıvı/katı gübre tesisinin açılışları gerçekleştirildi.
Açılışı yapılan biyogaz tesisi, bölgede ortaya çıkan günlük 400 ton hayvansal ve bitkisel atığı işleyip biyogaza dönüştürüyor. Üretilen biyogaz ise türbinlerde yakılarak elektrik enerjisine çevriliyor.
3.62 MWe toplam kapasiteye sahip biyogaz tesisinin kapasite faktörü yüzde 95. Bu oran, 11 megawatt’lık rüzgâr türbininin toplam üretim kapasitesine karşılık geliyor.

Yılda 20 bin ton organik gübre

Biyogaz tesisinden çıkan posa, katı ve sıvı olarak ikiye ayrılıyor. Katı kısım 300 derecede döner fırında kurutularak, gübre tamamen patonjenlerden arındırılarak hijyenize ediliyor. Yılda 20 bin ton kapasiteli organik gübre tesisinden çıkan ürün, çiftçilerin kullanımına sunuluyor.
Altaca’nın patent süreci devam eden yeni teknolojisi ile sıvı kısım özel bir prosesten geçirilerek konsantre ediliyor. Hijyenize edildikten sonra paketlenerek, suda çözünür, damlama sulama sistemine uygun, yüksek besleme değerlerine sahip özel bir sıvı gübre olarak piyasaya ulaştırılıyor. Tesiste yılda 10.000 ton sıvı gübre üretilmesi planlanıyor.

Sırada sentetik petrol var

Altaca Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Alper Önoğlu, Gönen Çevre ve Enerji Kompleksi’nde sentetik petrol üretimi yapacaklarını da söyledi. Projeye TÜBİTAK`ın da destek verdiğini vurgulayan Hasan Alper Önoğlu, fabrikadan çıkan posayı, teknolojisi kendilerine ait katalitik sıvılaştırma (CAT-LIQ) teknolojisi ile sentetik petrole dönüştüreceklerini açıkladı.

Altaca Grubu Gönen Çevre ve Enerji Kompleksi tesislerinde, sığır atıkları, tavuk atıkları, mezbaha atıkları, pirinç sapı, park ve bahçe atıkları gibi tarımsal atıklar, kostikli süt fabrikası atıkları, maya fabrikası atıkları ve atık su ile yetiştirilmiş enerji bitkileri işleniyor.

“Teknolojinin patenti bizde”

Sentetik petrol üretim teknolojisinin
patenti Altaca Enerji’nin kendisine ait olduğunu belirten Önoğlu, “Altaca Enerji, GOSB Teknopark’ta 2. ve 3. nesil bir dönüşüm uygulaması olan ve patentleri kendisine ait CatLiq (katalitik sıvılaştırma) teknolojisini geliştirdi. Atıkları sıvılaştırıp sentetik petrol üreten teknoloji dünyada bir ilk. Memleketimiz açısından çok büyük kazanım ve prestij meselesi olacak. İnşallah Türkiye`de yüzlerce fabrika kurulup bu fabrikalarla petrol ihtiyacımızın bir kısmının sağlanması mümkün olacak. Binlerce kişiye istihdam sağlanacak. Türkiye artık yüksek teknoloji ile işlem yapan aynı zamanda da çevreyi koruyan bir ülke konumuna gelecek” dedi.

25 milyon dolarlık yatırım

Altaca Grubu Gönen Çevre ve Enerji Kompleksi yatırımına, bugüne kadar 20 milyon dolarlık harcama gerçekleştirildi. Ar-Ge harcamaları da eklendiğinde toplam yatırım tutarı 25 milyon dolara ulaşıyor. Yatırım Konusu tesisler 50 bin metrekarelik bir alana kuruldu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Eğitimler

Mavisis Teknoloji’den “Solar Sistemlerde İnverter Teknolojileri” Semineri

Türkiye’nin ilk %100 ödüllü yerli inverter üreticisi Mavisis (Mavisolar) Teknoloji, 1 Ekim 2015 Perşembe günü  TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası üyelerine yönelik bir eğitim düzenliyor.  Kayıt ve detaylı bilgi için: http://www.emo.org.tr/misem/egitim_detay.php?egitimkod=450005119 Mavisis

HABERLER 0 Comments

Ve Lucid 600 km Menzile Sahip Elektrikli Arabasını Tanıttı

Çinli yatırımcılar tarafından desteklenen start-up şirketi Lucid Motors, Sedan kategorisindeki elektrikli araçlar pazarına çok iddialı bir giriş yaptı. Air adındaki model, sürücülerine yaklaşık 600 km menzil vaad ediyor ! Tesla’nın

HABERLER

Türkiye’de Yüksek Gelir Sahipleri Sermaye Piyasalarından Uzak”

“Türkiye’de Sürdürülebilir Yatırımlar, 2014” Raporu’na göre, dünyada yerel yatırımların büyük bir bölümünü bireysel yatırımcıların hisseleri oluştururken, Türkiye’deki yüksek gelir sahibi bireyler sermaye piyasalarından uzak duruyorlar.      Sabancı Üniversitesi Kurumsal Yönetim