Almanya’dan Benzinli Araçları Yasaklama Kararı

Almanya’dan Benzinli Araçları Yasaklama Kararı

Norveç’ten sonra otomotiv devi Almanya da benzinli araçları tamamen yasaklayacak. Elektrikli araçların kullanılması için teşvik kampanyaları hazırlanacak.

Elektrikli araçların gelecekte öngörüldüğü gibi ulaşım sisteminin temel unsurlarından biri haline gelebilmesi için yalnızca kamuoyu talebi ve hatta baskısı yeterli değil. Bu konuda hükümet ve yerel belediyelerin de strateji ve politikaları büyük önem içeriyor.

Elektrikli araçların pazarın gelişimine bağlı olarak yaygınlaşması mümkün olsa da yönetimlerin desteği ve teşviği olmadan konvansiyonel araç pazarıyla rekabet edebilmesi pek olanaklı görünmüyor.

Bu çerçevede, hükümetlerin elektrikli araç satışını teşvik etmesi ve benzinle çalışan
araçları yasaklaması uygulaması, elektrikli araç sektörünün önünü açabilecek gelişmeler olarak değerlendirilebilir.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Norveç benzin ile çalışan otomobilleri yasaklayan ilk ülke olarak tarihe geçecek. Ülkenin 4 büyük partisinin de desteklediği mevzuat, 2025’te hayata geçirilecek. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, Norveç’ten sonra otomotiv devi Almanya da benzinli araçları tamamen yasaklayacak. Elektrikli araçların kullanılması için teşvik kampanyaları hazırlanacak.

Kısa bir süre önce benzinli otomobil yasağı getiren Norveç’in ardından şimdi de dünyanın en büyük otomotiv sektörü oyuncusu Almanya benzinli otomotivi yasaklayacağı tarihi açıkladı.

Almanya tarih verdi, bundan sonra Almanya’daki tüm araçlar sadece elektrik enerjisiyle çalışıyor olacak. Benzinli otomobillerin kullanılması yasaklanacak. Almanya hükümeti 2030 yılından sonra benzinli otomobil üretimine izin vermeyecek.

Almanya’da genel olarak karbon dioksit gazına adeta savaş açan Alman Hükümeti işe otomotiv sektöründen başladı. Alman hükümeti yetkililerinin konuyla ilgili yaptığı açıklamaya göre, 2030 yılına kadar geçen sürede tüm otomobiller sıfır emisyon değerine sahip olmak zorunda. Bu durumun sağlanması da benzinli otomobillerin yasaklanacağı ve kullanımına tamamen son verileceği anlamına geliyor. Diğer taraftan da bu durumun gelişmesi otomobillerde sadece elektrik enerjisinin tercih edileceği ve elektrikli otomobillerin kullanılmasının zorunlu hale gelmesi anlamına geliyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin Rüzgar Enerjisi ile Sulanacak Olan İlk Tarlaları

Eskişehir – Türkiye’nin ilk rüzgar enerjisiyle tarımsal arazi sulaması yapacak olan rüzgar enerji santrali Eskişehir’de hizmete girdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdür Yardımcısı Ali

YATIRIMCI 0 Comments

Büyüyen Temiz Enerji Sektörüne Yönelik Sertifika Programı 2017’de Başlıyor

2004 yılından bu yana Türkiye’nin önde gelen üniversiteleriyle ortak çalışmalar yapan  BMI ve İTÜ Enerji Enstitüsü işbirliği ile hazırlanan “Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sertifika Programı” gördüğü ilgi sayesinde 6-7  ve 13-14 Ocak 2017 tarihlerinde tekrarlanıyor. İTÜ Enerji

HABERLER 0 Comments

KKTC’ye Güneş Enerjisi Santrali

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük ikinci güneş enerjisi santrali, ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampüsü’nde açıldı. Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun verilerine göre, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde elektrik üretimi ve ülkenin kendi

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply