Almanya’da Yeşil Elektrik Ucuzluyor

Almanya yenilenebilir enerjiye geçişte kısa zamanda uzun yol aldı. ‘Yeşil’ elektrik artan talebe rağmen ucuzluyor.

ae_almanya_enerji

Almanya’da yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektrik giderek daha fazla rağbet görüyor. abonEkolojik elektrik elerinin sayısı dört milyonu aştı. Yenilenebilir enerjilerin elektrik tüketimindeki payı yüzde 25’i buluyor. Ancak yeşil elektriğin gerçekten su katılmamış olduğu ve rüzgâr ya da güneş gibi tükenmez kaynaklardan elde edildiği, tartışma götürür. Emisyonsuz elde edilen elektriğe neden bu kadar talep var?

Kimi, enerji dönüşümünü hızlandırmak, kimi ucuz olduğu için, kimi Fukuşima’daki nükleer felaketin etkisiyle ve kimi Alman da çevre dostu olduğunu göstermek için yeşil elektriğe geçiyor.

Almanya’nın dört büyük enerji şirketinden de yeşil elektrik almak mümkün. Ancak tüketici yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektriği tercih ediyor. Almanya’da yüzde 100 çevre dostu elektrik satan dört şirket bulunuyor. Çevre dostu olduğunu söyleyenlerin çoğu tam yeşil elektrik dağıtmıyor. Bu şirketler kömür ve nükleer enerji santrallerinden elektrik çekiyor ve yenilenebilir enerji santrallerine yatırım yapmıyor.

Hangisi yeşil?

Lichtblick adlı yeşil elektrik şirketinin Koblenz şube müdürü Thomas Svetec farkı şöyle açıklıyor: “Hep şu örneği veririm: Diyelim ki 50 yıldır kasabım ve herkes beni tanıyor, kasaplık yaptığımı biliyor. Sonra vejetaryenlik modası başlıyor, ben de vejetaryen lokantası açıyorum. Büyük holdingler de aynen böyle. 50 yıldır termik santral elektriği sattıktan sonra moda olduğu için yeşil elektrik pazarlıyorlar. Büyük inandırıcılık problemleri var.”

Tüketici yüzde 100 yeşil elektrik satanı nasıl bulacak? Fiyat tarifeleri içinden çıkılacak gibi değil. Bu durumda yeşil enerji sertifikası yol gösterici olabilir. Ama yeşil damgası enflasyonu da kafa karıştırmaktan başka şeye yaramıyor. Eyalet tüketiciyi koruma merkezinden Udo Sieverding bu nedenle tek tip sertifika uygulamasına geçilmesinin kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Yeşil elektriğe, çevreye gerçekten yararı olması şartıyla geçilmesi gerektiğine işaret eden Sieverding, elektriğin yenilenebilir kaynaklardan elde edildiğinin tek bir merci tarafından tescil edilmesinin şart olduğunu belirtiyor.

İskandinavya, Avusturya ve İsviçre’den sonra Almanya’da da yeşil enerji talebi artıyor.

Nükleer korkusu

Almanya’da da, enerji dönüşümüne şahsi katkıda bulunma, sürdürülebilir tüketime katılma ve yeşil elektrik kullanma eğiliminin arttığını belirten tüketiciyi koruma merkezi uzmanı Sieverding, Alman çevre hareketinin ve son yıllardaki nükleer enerji tartışmalarının bunda önemli rol oynadığı görüşünde.

Henüz konuyla ilgili bilimsel araştırma yapılmamış. Ancak çoğu Alman’ı yeşil elektriğe iten, çevre korumaya katkıda bulunma duygusu.

Çevre dostu olmanın maddi yararı da var. Yeşil elektrik, normal elektriğe göre daha ucuz. Uranyum, doğal gaz ve kömürün fiyatı artarken, güneş, rüzgâr ve biyo kütlenin sınırsız ve bedava olması hammadde maliyetini düşürüyor.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ENERJİ YÖNETİMİ

Elektrik Tüketicilerine Büyük Kolaylık

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, yaptıkları düzenleme sonrası elektrik tüketicilerinin artık GSM operatörü değiştirir gibi tedarikçi değiştirebildiğini söyledi. Türkiye’de elektrik piyasasında tüketiciler koruma altına alınmaya çalışılıyor. enerjienstitusu.com’un

HABERLER

Biyokütle Enerjisi Potansiyel Atlası Tanıtımı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu yıl kuraklık olma ihtimali olduğunu söyleyerek, “Böyle bir durum olduğunda ümit ediyoruz ki Mart ve Nisan yağmurlarıyla bu açığımızı kapatmış, telafi etmiş

HABERLER

“Markalaşmada Esas Olan Sürdürülebilirliği Sağlamak”

Aktaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sami Erol: “Markalaşma, sürdürülebilirliği gerektirir. Sonrasında ise sistemler, markayla ilgili gelişen teknolojik şartlara, bilgi yapısına, müşteri talep yapısına göre sürekli iyileşmeye