Almanya’da Yenilenebilir Enerji Konusunda Görüş Ayrılığı Yaşanıyor

Almanya’da Yenilenebilir Enerji Konusunda Görüş Ayrılığı Yaşanıyor

Almanya’daki koalisyon hükümetinin ortakları arasında yenilenebilir enerji konusunda görüş ayrılıkları yaşanıyor.

Enerji kaynaklarına sahip olan ve üreten her ülkenin gelişmiş olduğundan söz edilemez elbette ama enerjinin ülkelerin gelişmişlik düzeylerinde önemli bir rol oynadığı da yadsınamaz. Bu açıdan enerji kaynaklarının en doğru ve verimli şekilde kullanılması ve değerlendirilmesi yönünde politikalar geliştirilmesi zorunlu görünüyor.

Enerji politikalarında ülkenin ve uluslararası koşulların analizinin iyi yapılamadığı durumlarda, örneklerini sıkça gördüğümüz gibi olumsuz tablolar ortaya çıkabiliyor. Bu doğrultuda, ulusal ve uluslararası dengelerin gözetildiği uzun vadeli ve sağlıklı politikaların geliştirilmesi yaşamsal rol oynuyor.

Almanya’da enerji alanında hatırı sayılı ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle yenilenebilir enerji üretiminde ön sıralarda yer alan Almanya enerji politikasını da ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji üzerine planlamış ve programlamış durumda.

Buna karşın, Almanya yenilenebilir enerji politikalarının daha da yaygınlaştırılması yönünde çalışmalar yaparken, hükümet içerisindeki koalisyon ortakları arasında ayrı görüşler ortaya çıkabiliyor. Nitekim geçtiğimiz günlerde Almanya’da bu yıl yeni çıkacak Yenilenebilir Enerji Yasası Taslağı (EEG 2016 – Erneuerbare Energien Gesetz) ile ilgili koalisyon hükümetinin ortakları arasında görüş farklılıkları oluşmaya başladı.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

YATIRIMCI

Rüzgar Enerjisinde KDV Düzenlemesi

Yüzde 1 KDV uygulaması, artık 50 kVA ve bunun üzerinde olan 500 kVA geçmeyen santrallerde geçerli olacak. Rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretimine yönelik yeni düzenlemeler gündemde. www.enerjigunlugu.net’in haberine göre, daha

HABERLER

Almanya’dan Rüzgar Enerjisinde de Kapasite Artışı

Almanya’nın Karada Rüzgar Enerjisi Kapasitesi Rekor Artış Gösterdi. Yenilenebilir enerji alanında dünya lideri konumunda yer alan Almanya, rüzgar enerjisinde de önemli atılımlar gerçekleştiriyor. Montel’in haberine göre Almanya’nın karada rüzgar enerjisi kapasitesi 2014

YATIRIMCI

Dünya Bankası’ndan Jeotermal Enerjiye 356 Milyon Dolarlık Destek

Dünya Bankası, Türkiye’deki jeotermal enerji için yürütülen sondaj çalışmalarına 356 milyon dolarlık destek veriyor. Türkiye’deki jeotermal enerji kaynaklarının zenginliği sürekli gündemde. Bu doğrultuda, jeotermal enerji kaynaklarının kullanılması yönünde teşvik ve

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply