Almanya’da Tamamen Yeşil Elektrik Enerji Şebekesi Kuruldu

Almanya’da Tamamen Yeşil Elektrik Enerji Şebekesi Kuruldu

Yeşil enerji içeren şebeke oluşturmak artık günümüzde neredeyse standart hale gelmiş durumda ama tamamen yeşil enerjiden oluşan bir şebeke oldukça zor. 

yeşil elektrik

 Yenilenebilir enerji konusunda artık her gün bir yenilikle karşılaşıyoruz. Bütün bu yenilikler aynı zamanda, geleceğin enerji sistemini şekillendirmek adına gerçekleşiyor. Başka bir deyişle, günümüzden 20-30 yıl sonra, dünya enerji sistemi büyük olasılıkla, bambaşka bir yapı ve görünüme kavuşacak. Bu yeniliklerden birisi de enerjienstitüsü.com’da yayımlanan bir habere göre, tamamen yeşil enerjiden oluşan bir şebeke.

Yeşil enerji içeren şebeke oluşturmak artık günümüzde neredeyse standart hale gelmiş durumda ama tamamen yeşil enerjiden oluşan bir şebeke oldukça zor. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de ani elektrik isteklerini desteklemenin oldukça zor olması. Mesela 5 megawatt’lık ani istek artışlarını karşılamak için 50 megawatt’lık kömür santrali kurmak gerekiyor. Bu santraller en düşük yüzde 70’de çalışmak zorunda kalıyorlar ve yüzde 2 oynama yapmak için yüzde 90 oranında çalışma gücüne alınmak zorunda kalıyorlar. Üstelik bu enerji ya fazlalık oluşturup boşa harcanıyor ya da yeşil enerjinin yerini kaplıyordu.

Almanya’daki Mecklenberg ağı 5 MW/MW saat enerji depolama merkezi kurdu

Bu nedenle kağıt üzerinde yeşil kalsanız bile şebekenizin tamamen yeşil olması oldukça zor. Tam da bu sonuçtan hareketle Almanya’daki Mecklenberg ağı 5 megawatt/megawatt/saat enerji depolama merkezi kurdu. Bu tesiste 1600 pil kutusu ve bunların içinde 25,600 Lityum-magnezyum-oksit hücresi mili saniyeler içinde tepki verebiliyor ve frekansın dengelenmesinde büyük faydası oluyor.

Kaynak: Enerji Enstitüsü 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

GE Satın Alma Süreçlerini Tamamladı

General Electric (GE), Alstom’un enerji ve şebeke çözümleri işletmelerini satın alma sürecini tamamladığını bugün duyurdu. Satın alma işlemi, anlaşmaya dair düzenleyici makam onayları AB, ABD, Çin, Hindistan, Japonya ve Brezilya’yı

HABERLER 0 Comments

Karbon Emisyonunun Azaltılmasında Elektrikli Araçların Rolü Artıyor

Dünya Enerji Konseyi’nin, uluslararası danışmanlık firması Accenture Strategy ile hazırladığı raporda, karbon emisyonunu azaltma hedeflerini gerçekleştirebilmek için elektrikli araçların pazardaki payının 2020 itibarıyla yüzde 16’ya çıkarılması gerektiği belirtildi. Konvansiyonel araç

Elektrik Üretimi

Hollanda Demiryolları Tüm Enerjisini Rüzgardan Alacak

Hollanda’da trenler yakın bir zamanda sadece rüzgar kadar hızlı değil, aynı zamanda rüzgar ile gidecekler. 2018 yılında Hollanda’da tren ile yolculuk edecek olursanız, bu hayal değil, gerçek olacak. Bilindiği gibi,