Almanya’da Tamamen Yeşil Elektrik Enerji Şebekesi Kuruldu

Almanya’da Tamamen Yeşil Elektrik Enerji Şebekesi Kuruldu

Yeşil enerji içeren şebeke oluşturmak artık günümüzde neredeyse standart hale gelmiş durumda ama tamamen yeşil enerjiden oluşan bir şebeke oldukça zor. 

yeşil elektrik

 Yenilenebilir enerji konusunda artık her gün bir yenilikle karşılaşıyoruz. Bütün bu yenilikler aynı zamanda, geleceğin enerji sistemini şekillendirmek adına gerçekleşiyor. Başka bir deyişle, günümüzden 20-30 yıl sonra, dünya enerji sistemi büyük olasılıkla, bambaşka bir yapı ve görünüme kavuşacak. Bu yeniliklerden birisi de enerjienstitüsü.com’da yayımlanan bir habere göre, tamamen yeşil enerjiden oluşan bir şebeke.

Yeşil enerji içeren şebeke oluşturmak artık günümüzde neredeyse standart hale gelmiş durumda ama tamamen yeşil enerjiden oluşan bir şebeke oldukça zor. Bunun en önemli sebeplerinden birisi de ani elektrik isteklerini desteklemenin oldukça zor olması. Mesela 5 megawatt’lık ani istek artışlarını karşılamak için 50 megawatt’lık kömür santrali kurmak gerekiyor. Bu santraller en düşük yüzde 70’de çalışmak zorunda kalıyorlar ve yüzde 2 oynama yapmak için yüzde 90 oranında çalışma gücüne alınmak zorunda kalıyorlar. Üstelik bu enerji ya fazlalık oluşturup boşa harcanıyor ya da yeşil enerjinin yerini kaplıyordu.

Almanya’daki Mecklenberg ağı 5 MW/MW saat enerji depolama merkezi kurdu

Bu nedenle kağıt üzerinde yeşil kalsanız bile şebekenizin tamamen yeşil olması oldukça zor. Tam da bu sonuçtan hareketle Almanya’daki Mecklenberg ağı 5 megawatt/megawatt/saat enerji depolama merkezi kurdu. Bu tesiste 1600 pil kutusu ve bunların içinde 25,600 Lityum-magnezyum-oksit hücresi mili saniyeler içinde tepki verebiliyor ve frekansın dengelenmesinde büyük faydası oluyor.

Kaynak: Enerji Enstitüsü 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

İtalya’da “Güneş Rüzgarı”

Rüzgar tribünü köprüsü, İtalyan viyadüğünü kamusal alana dönüştürüyor.  İtalya’da yalnızca köprü görevi gören değil aynı zamanda enerji üreten şık görünümlü bir köprü tasarlandı. Kullanılmayan bir viyadük yıkılmayarak, dolayısıyla maliyetten tasarruf

HABERLER 0 Comments

Türkiye-İtalya İş Forumu’ndan “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” Teması

Türkiye-İtalya İş Forumu bu yıl odağına “Akıllı Şehirlerde Girişimcilik” temasını aldı. Kamusal alan, toplumun ortak yararını belirlemeye ve gerçekleştirmeye yönelik düşünce, söylem ve eylemlerin üretildiği ve geliştirildiği ortak toplumsal etkinlik

HABERLER

Wilo’yla Enerji Sarfiyatında Yüzde 70’e Varan Tasarruf

Wilo enerji çözümleri kapsamında 2014 yılında endüstriyel tesislerde tamamlanan çalışma raporlarında pompalarının amortisman sürelerinin 6 ay-1 yıl arasında değiştiği ve işletmelerin yenileme sonrasında enerji sarfiyatında yüzde 70’e varan tasarruf sağlandığı raporlandı. Türkiye enerji verimliliğine, enerji