Almanya’da Güneş Paneli Üreticileri Krizde

Almanya’da Güneş Paneli Üreticileri Krizde

Çin güneş paneli üreticilerinin pazarda etkin olması nedeniyle, bazı Alman güneş paneli üreticileri fiyatların düşmesi nedeniyle, maliyetleri karşılayamamaya ve iflasın eşiğine gelmeye başladı.  

enverder-avrupa-gunes-icin-afrikaya-acilirken-biz-gunese-sirtimizi-donuyoruz-CHA-1180968-1-t-300x225

Almanya’da güneş enerjisi alanının son dönemde inişe geçtiği vurgulanıyor. 2013 yılında dünyada yaklaşık 36 gigawat’lık kurulum yapılırken, piyasa araştırma şirketi NPD Solarbuzz’dan gelen açıklamalar yaklaşık 49 gigavatlık kurulum olacağını öngörüyor.

Enerji dönüşümü çerçevesinde, Alman hükümetinin güneş panellerini desteklemesi, şirketlerin cirosuna olumlu katkı yapıyor. Buna karşın, Çin devletinin Çin güneş paneli üreticilerine ek destek sunması, Alman güneş paneli üreticilerine rakip oluşturdu.  Bu durum sonucunda üretim fazlası oluşması ve fiyatların düşmesiyle birçok Alman güneş enerjisi firması maliyeti karşılayamamaya başladı.

10 bin 200 kişi iş pozisyonu kapandı

Federal İstatistik Enstitüsü’nün açıklamasına göre, son iki yılda 10 bin 200  iş iş pozisyonu kapanırken,  güneş paneli üreticilerinin yaklaşık 2 milyar Euro olan toplam cirosu geçen yıl yüzde 50 küçüldü. Dolayısıyla, uluslararası  güneş paneli üreticileri iflasın eşiğine geldi. Güneş Ekonomisi Federal Birliği’nden Carsten Körnig bu gidişatın tersine döneceğini tahmin ediyor: “Diğer ülkelerde enerji dönüşümü yükselişte. Asya’da, Çin ve Japonya’daki sevindirici gelişmeler, güneş enerjisi piyasasını son yıllarda ikiye katladı. ABD de son derece sevindirici bir artış görüyoruz.”

 

Kaynak: ©Deutsche Welle Türkçe

Insa Wrede / Ercan Coşkun

Editör: Hülya Schenk

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Temiz Teknolojileri ve Akıllı Şehirleri Oyunlaştırarak Öğretmek

Temiz teknolojileri ve sürdürülebilirliği oyunla tanıtmayı planlayan yepyeni bir platform yolda.   GreenBusinessOwner.com tarafından geliştirilen GBO Hawaii, 2-4 oyuncu ile 45dk ve 1 saat arasında oynanabilen, 13 yaş üstü hedef kitleye

RÖPORTAJLAR 0 Comments

“Lisanssız GES Finansmanında Tek Adres Haline Geldik”

ActusSolar Genel Koordinatörü Hakan Uzunhekim : “Güneş enerjisine özel tahsis edilmiş bir dizi kredi mevcut Türkiye’de. Bu kredilere yatırımcı hangi sektörden gelirse gelsin, Türkiye’nin neresinden olursa olsun ilgili finans kuruluşlarıyla

HABERLER 0 Comments

Turgut Özal Üniversitesi Güneşten Elektrik Üretecek

Proje Koordinatörü Turgut Özal Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Mensubu Doç. Dr. Vedat Kıray, güneşten elektrik üretimi ile ilgili olarak, “Turgut Özal Güneş Evi Projesi kapsamında prototip evin yapımına başlandı” dedi.