Almanya’da Güneş Paneli Üreticileri Krizde

Almanya’da Güneş Paneli Üreticileri Krizde

Çin güneş paneli üreticilerinin pazarda etkin olması nedeniyle, bazı Alman güneş paneli üreticileri fiyatların düşmesi nedeniyle, maliyetleri karşılayamamaya ve iflasın eşiğine gelmeye başladı.  

enverder-avrupa-gunes-icin-afrikaya-acilirken-biz-gunese-sirtimizi-donuyoruz-CHA-1180968-1-t-300x225

Almanya’da güneş enerjisi alanının son dönemde inişe geçtiği vurgulanıyor. 2013 yılında dünyada yaklaşık 36 gigawat’lık kurulum yapılırken, piyasa araştırma şirketi NPD Solarbuzz’dan gelen açıklamalar yaklaşık 49 gigavatlık kurulum olacağını öngörüyor.

Enerji dönüşümü çerçevesinde, Alman hükümetinin güneş panellerini desteklemesi, şirketlerin cirosuna olumlu katkı yapıyor. Buna karşın, Çin devletinin Çin güneş paneli üreticilerine ek destek sunması, Alman güneş paneli üreticilerine rakip oluşturdu.  Bu durum sonucunda üretim fazlası oluşması ve fiyatların düşmesiyle birçok Alman güneş enerjisi firması maliyeti karşılayamamaya başladı.

10 bin 200 kişi iş pozisyonu kapandı

Federal İstatistik Enstitüsü’nün açıklamasına göre, son iki yılda 10 bin 200  iş iş pozisyonu kapanırken,  güneş paneli üreticilerinin yaklaşık 2 milyar Euro olan toplam cirosu geçen yıl yüzde 50 küçüldü. Dolayısıyla, uluslararası  güneş paneli üreticileri iflasın eşiğine geldi. Güneş Ekonomisi Federal Birliği’nden Carsten Körnig bu gidişatın tersine döneceğini tahmin ediyor: “Diğer ülkelerde enerji dönüşümü yükselişte. Asya’da, Çin ve Japonya’daki sevindirici gelişmeler, güneş enerjisi piyasasını son yıllarda ikiye katladı. ABD de son derece sevindirici bir artış görüyoruz.”

 

Kaynak: ©Deutsche Welle Türkçe

Insa Wrede / Ercan Coşkun

Editör: Hülya Schenk

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Yeşil Rapido Eğitimlerinin İlki Başlıyor

Ekoyapı – Ekolojik Yapı ve Yerleşimler Dergisi, 26-29 Eylül 2013 tarihleri arasında CNR EXPO 1. Hall’de düzenlenecek olan BEST 13 Fuarı eğitim alanında, ‘YEŞİL RAPİDO’ LEED GREEN ASSOCIATE EĞİTİMLERİ ile

HABERLER

Volkswagen’ın Yeni Bataryası Elektrikli Arabalara Çağ Atlatacak

Geçtiğimiz 2 ay içinde Volkswagen bataryalarla ilgili 2 önemli  açıklama yaptı. İlkinde şirket Temmuz ayı içinde QuantumSpace ile birlikte gerçekleştirdiği yenilikçi bir batarya teknolojisinin pazara çıkmaya hazır olup olmadığının belli olacağını açıkladı.

HABERLER

“Sesimi Duyan Var mı?”

Türkiye İMSAD’ın sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçen “Güvenli Yapı” kampanyası “Sesimi duyan var mı?” kamu spotu filmi ile başladı. Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) tarafından sosyal sorumluluk