Almanya’da Güneş Paneli Üreticileri Krizde

Almanya’da Güneş Paneli Üreticileri Krizde

Çin güneş paneli üreticilerinin pazarda etkin olması nedeniyle, bazı Alman güneş paneli üreticileri fiyatların düşmesi nedeniyle, maliyetleri karşılayamamaya ve iflasın eşiğine gelmeye başladı.  

enverder-avrupa-gunes-icin-afrikaya-acilirken-biz-gunese-sirtimizi-donuyoruz-CHA-1180968-1-t-300x225

Almanya’da güneş enerjisi alanının son dönemde inişe geçtiği vurgulanıyor. 2013 yılında dünyada yaklaşık 36 gigawat’lık kurulum yapılırken, piyasa araştırma şirketi NPD Solarbuzz’dan gelen açıklamalar yaklaşık 49 gigavatlık kurulum olacağını öngörüyor.

Enerji dönüşümü çerçevesinde, Alman hükümetinin güneş panellerini desteklemesi, şirketlerin cirosuna olumlu katkı yapıyor. Buna karşın, Çin devletinin Çin güneş paneli üreticilerine ek destek sunması, Alman güneş paneli üreticilerine rakip oluşturdu.  Bu durum sonucunda üretim fazlası oluşması ve fiyatların düşmesiyle birçok Alman güneş enerjisi firması maliyeti karşılayamamaya başladı.

10 bin 200 kişi iş pozisyonu kapandı

Federal İstatistik Enstitüsü’nün açıklamasına göre, son iki yılda 10 bin 200  iş iş pozisyonu kapanırken,  güneş paneli üreticilerinin yaklaşık 2 milyar Euro olan toplam cirosu geçen yıl yüzde 50 küçüldü. Dolayısıyla, uluslararası  güneş paneli üreticileri iflasın eşiğine geldi. Güneş Ekonomisi Federal Birliği’nden Carsten Körnig bu gidişatın tersine döneceğini tahmin ediyor: “Diğer ülkelerde enerji dönüşümü yükselişte. Asya’da, Çin ve Japonya’daki sevindirici gelişmeler, güneş enerjisi piyasasını son yıllarda ikiye katladı. ABD de son derece sevindirici bir artış görüyoruz.”

 

Kaynak: ©Deutsche Welle Türkçe

Insa Wrede / Ercan Coşkun

Editör: Hülya Schenk

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin Yenilenebilir Enerji Atağı

Türkiye, geçen yıl ürettiği elektriğin yaklaşık 3’te 1’ini yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayarak bu alanda dünya ortalamasını geride bıraktı. Son yıllarda enerji yatırımlarda önceliği Yenilenebilir ve yerli kaynaklara veren Türkiye bunun

Şirket Haberleri

Upsolar’dan 40 MWp’lik Yeni Modül Tedariği

Upsolar Türkiye’de 40 MWp Gücünde Yeni PV Tesislerine Modül Tedarik ediyor. Şirket 20’den fazla büyük ölçekli bu proje için yerel bir yatırımcı ve EPC firması ile yol alıyor. Solar fotovoltaik

HABERLER

Danfoss’la Enerjide 3 Milyon Dolar Tasarruf

Türkiye doğalgaz faturasında tasarrufa gidiyor.. Doğalgazda tasarruf hususunda Danimarka’nın en büyük endüstri kuruluşu olan Danfoss AŞ, Türkiye’ye yardımcı olacak. Her yıl kış mevsiminde 10 milyar dolarlık ‘Doğalgaz’ faturası ödeyen Türkiye,