Almanya’da Elektrikli Otomobillere Teşvik

Almanya’da Elektrikli Otomobillere Teşvik

Alman hükümetinin elektrikli otomobillerin satışının artırılması amacıyla otomobil üreticileriyle birlikte tüketicilere 4 bin avro teşvik primi ödeyeceği bildirildi.

Teşvik mekanizması serbest piyasa ekonomisinin önemli unsurlarından birini oluşturuyor. Teşvik mekanizması uygulayan ülkeler, kalkınma ve gelişme programları kapsamında öne çıkmasını istedikleri sektörleri ulusal ve uluslararası rekabet ortamında daha güçlü ve etkin kılabilmeyi hedefliyor.

Bu anlamda teşvik mekanizması uygulanan sektör ve alanlar daha çabuk kalkınma ve gelişme çizgisi yakalayabiliyor. Devletlerinden aldıkları desteklerle uluslararası alanda daha çok söz sahibi olabiliyor.

Teşvik mekanizması yalnızca üretim alanına uygulanmıyor. Tüketime yönelik de teşvik uygulamaları gerçekleştiriliyor. Kalkınması ve gelişmesi hedeflenen sektör ürün ve hizmetlerinin tüketiciler tarafından rağbet görebilmesi için ülkeler teşvik mekanizması uygulayabiliyor.

Elektrikli araçlar da son dönemde teşvik mekanizması uygulanan alanlardan biri olarak dikkat çekiyor. Özellikle Hollanda ve Almanya son dönemde teşvik uygulamalarıyla öne çıkıyor. Hollanda daha önce de haberimizde yer verdiğimiz gibi Hollanda Parlamentosu, 2025 yılından itibaren benzinli ve dizel araçların satışını yasaklayıp insanları elektrikli araçlar almaya teşvik edecek yasa tasarısını meclisten geçirdi.(Haber için tıklayın)

Yine daha önce haberimizde yer verdiğimiz gibi Almanya Maliye Bakanlığı yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Bu tasarıya göre ülkede elektrikli otomobil almak isteyenlere 5 bin euro teşvik (Yaklaşık 16 bin TL) verilecek. (Haber için tıklayın)

Son olarak Alman hükümetinin elektrikli otomobillerin satışının artırılması amacıyla otomobil üreticileriyle birlikte tüketicilere 4 bin avro teşvik primi ödeyeceği bildirildi.

Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel ve Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt otomobil şirketlerinin temsilcileriyle yaptıkları toplantıda alınan kararla ilişkin başkent Berlin’de bir basın toplantısı düzenledi.

Schaeuble, elektrikli otomobil satın alanlara 4 bin, hibrit motorlu araç alan tüketicilere de 3 bin avro teşvik primi ödeneceğini ifade ederek, bu primin yarısını Alman hükümetinin, diğer yarısını da otomobil şirketlerinin karşılayacağını belirtti.

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Bornova’da Karbon Salınımı %25 Azalıyor

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, geçen Nisan ayında seçildiği Avrupa Enerji Kentleri Ağı Yönetim Kurulu’nın 2013-2015 dönemi ilk toplantısına katılmak üzere Brüksel’e gitti. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek

Yeşil Binalar 0 Comments

Türkiye’nin Örnek Yeşil Binaları MIPIM’de Sergilenecek

Küresel İklim Değişikliğinin Gayrimenkul Sektörüne Etkilerini gündeme taşıyacak olan MIPIM 2016 Fuarına, Türkiye örnek yeşil bina projeleri ile katılıyor. Projelere yeşil bina danışmanlık hizmeti sunan Altensis’in yönetici ortağı Emre Ilıcalı,

HABERLER

Yeşil Binalarda En Önemli Maliyet: Lokasyon

 Günümüzde sertifikalı yeşil binaların sayısı her geçen gün çoğalıyor. Yeşil bina uygulamaları için mühendislik, koordinasyon ve danışmanlık hizmeti veren, sektörün büyük müteahit şirketleriyle çalışmış ve çalışmakta olan  Altensis’ten Emre Ilıcalı,

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply