Almanya Yenilenebilir Enerjiye Odaklanıyor

Almanya Yenilenebilir Enerjiye Odaklanıyor

Almanya, nükleer enerjiden uzaklaşırken, rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan daha fazla faydalanmanın yollarını arıyor. Bunun da yolu teknolojiden geçiyor. Açık denizde kurulan santrallar ve yeni depolama yöntemleri gibi gelişmelerle bir teknoloji dönüşümü de rüzgar enerjisinde yaşanıyor.

Dünyada yenilenebilir enerjiye yönelik yatırımlar yükselme çizgisi gösteriyor. Bu gelişmeyle birlikte, yenilenebilir enerjinin dünyada elektrik üretiminde payını artırdığını görüyoruz. Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi dünyada yenilenebilir enerjilere 286 milyar dolarlık yatırım yapılarak 2015 yılında yeni bir rekor kırıldı. (Haber için tıklayın)

Rüzgar enerjisine yönelik pay artışında Almanya birinci ülke konumunda yer alıyor. Almanya, güneş enerjisi yatırımlarıyla birlikte, önemli ölçüde rüzgar enerjisine de yönelmiş görünüyor.

Rüzgar enerjisinde bu artış çizgisinin yükselmesi, maliyetlerin düşüşünün sürmesiyle birlikte, sektörde inovasyonun artırılmasına da bağlı. Tabi bu iki unsur da öncelikle bir yenilenebilir enerji stratejisi geliştirilmesiyle ilişkili.

Bu doğrultuda, yenilenebilir enerjiye büyük yatırım yapan Almanya, rüzgar enerjisinde bir yandan üretim maliyetlerini düşürmeye, diğer yandan da inovasyonu arttırmaya odaklanıyor.

Yenilenebilir enerjiye geçişin sorunsuz gerçekleşmesi için ülkede, türbinlerden, depolamaya pek çok alanda yeni model ve ürün geliştiriliyor. Bugün Avrupa’da yaklaşık 250 bin kişiye istihdam ve elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 11’ini sağlayan rüzgar enerjisi, artık dev bir endüstri. Ve yenilenebilir enerji teknolojilerinin beşiği Almanya’da sektörü geleceğe hazırlamak için hummalı çalışmalar yapılıyor. Örneğin Hamburg’daki yeni teknoloji merkezi “Enerji Kampüsü”, kendini yenilenebilir enerjinin minyatür “silikon vadisi” olarak tanımlarken, burada depolamadan, türbinlerin kanatlarının sesini azaltmaya birçok konuda araştırma yürütülüyor. Bir zamanlar hayal bile edilemeyecek teknolojiler yavaş yavaş hayata geçiyor.

Haberin ayrıntısı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Güneş EnerjisiB 0 Comments

Kayseri’ye Güneş Enerji Santrali

Kayseri’nin merkez Hacılar Belediyesi tarafından yaptırılan Kültür Merkezi Güneş Enerji Santrali, enerji üretimine başlandı. Bu proje ile Kayseri’de ilk defa kamu binasına yaptırılan güneş enerji santrali ile yıllık 71 bin

HABERLER

Yenilenebilir Enerjinin Geleceğinde ‘Şüpheci Hükümet’ Engeli

Ulusarası Enerji Ajansı (IEA), güneş ve rüzgâr gibi temiz enerji türlerinin, küresel elektrik üretiminde 2016 yılına kadar doğalgazı geçeceğini ve kömürden sonra dünyanın ikinci en büyük güç kaynağı olacağını öngördü.

HABERLER 0 Comments

Tokat’ta Güneş Enerjisi Projesi

Tokat İl Özel İdaresi tarafından yapılan içme suyu depolarının elektrik ihtiyacının ‘Güneş Enerjisinden Karşılanması Projesi’ başlatıldı. Türkiye’nin birçok kent ve belgesinde irili ufaklı güneş enerjisi projeleri gerçekleştiriliyor. Türkiye’nin bu projeleri

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply