“Almanya Gibi Bir Ülke Apar Topar Esir Alınamaz”

“Almanya Gibi Bir Ülke Apar Topar Esir Alınamaz”

almanya-yenilenebilir-enerji-donusumAlmanya Bakanlar Kurulu, uzun süredir tartışılan yenilenebilir enerji (EEG) reformunu Nisan ayında kabul etmişti. Enerji Bakanı Sigmar Gabriel’in hazırladığı ve elektrik fiyatlarındaki hızlı artışı önlemeyi hedefleyen yenilenebilir enerji (EEG) yasası reform tasarısı ile, 2020 yılına kadar Almanya’nın enerji ihtiyacının yüzde 45’inin yenilenebilir enerjiden karşılanması ve Rusya başta olmak üzere dışarıya bağımlılığın azaltılması hedefleniyor.  Reformla birlikte üretici firmalara kilowatt saat başına verilen 17 sentlik sübvansiyon, kademeli olarak 12’e kadar azaltılacak.

Yine buradan elde edilecek tasarrufla yenilenebilir enerji alanındaki teknolojiye yatırımlar artacak. 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girecek EEG’ye göre solar, rüzgâr, bio ve denizde rüzgâr enerji alanlarında yatırımlar artacak. Yenilenebilir enerji sektörüne yatırım yapan şirketlerin daha fazla reklam ve tanıtım yaparak, tüketiciye daha kolay ulaşmasının önü açılacak. Ayrıca, sanayi alanındaki şirketlerin yenilenebilir enerji yatırımlarına maddi destek olmaları gerekecek.

Ancak yeni reform özel tüketicilere ucuzluk vaat etmiyor ve daha ziyade iş piyasasında yeni istihdam alanları yaratılmasını hedefliyor. Bununla birlikte en az 2017 yılına kadar enerji fiyatlarının sabit kalması da öngörülüyor.

Reformun içeriğinde özel kullanım amaçlı olarak yenilenebilir teknolojilerle üretilen elektrik için ne kadar bir katkı payı olacağı net değil. Hükümetin planına göre, mevcut durumda işlemekte olan elektrik üretim araçları reformda öngörülen katkı payının dışında tutulacak ve sadece yeni kurulacaklar  için geçerli olacak. AB ise, bu durumun bazı kesimleri diğerlerine oranla daha avantajlı konuma getireceğini ve rekabet kurallarını boşa çıkaracağı görüşünü savunuyor. AB, konuyla ilgili endişelerini Almanya Enerji Bakanlığı’na ilettiğini de duyurdu.

Almanya ile AB arasındaki bir diğer anlaşmazlık konusu ise, Almanya’da üretilen yenilenebilir enerji ile ülke dışında elektrik üreterek Almanya’ya ihraç eden üreticilerin aynı teşviklere sahip olamayacakları. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde görülen bir davada da, Finlandiya’da rüzgar enerjisinden elektrik üreten ve bu elektriği İsveç’e ihraç eden bir kişinin davası bulunuyor. Finli üretici, İsveç’te kullanılmak üzere ürettiği elektrik için bu ülkede devlet tarafından verilen teşviklerden yararlanamadığı için İsveç’i dava etmişti.

Alman hükümeti, Brüksel’den gelen itirazlara cevap olarak yasanın bazı bölümlerini değiştirdi. Alman sanayicilerin 2015’ten itibaren milyarlarca Euro’luk vergi indirimlerinden faydalanabilmesi için yasa geçtiğimiz Cuma gününe yetiştirildi.

Ancak koalisyon partileri, yasada Brüksel’in taleplerinin hepsine yer vermedi. Komisyon’un, ithal enerjinin ek vergilerin dışında tutulması talebi yerine getirilmedi. Gabriel, bunun hukuki açıdan imkansız olduğunu söyledi.

Alman Bakan aynı zamanda Brüksel’in hiçbir zaman, iç destek sistemlerinin ithalata da uygulanması gerektiğini, ya da ek ücretlerin gümrük vergisi niteliği taşıdığını söylemediğini dile getirdi. Gabriel, Brüksel’in son talepleriyle esasen Almanya’nın sanayisizleşmesi için bir program ortaya koyduğunu ifade etti. Alman Bakan aynı zamanda AB’nin bazı taleplerine yanıt verebileceklerini ve yenilenebilir enerji sektöründe kademe kademe bir Avrupa pazarı oluşturulması gerektiğini söyledi.

Gabriel, ‘Almanya gibi bir ülkenin apar topar esir alınamayacağını’ ifade etti.

 

About author

Senem Gençer
Senem Gençer 761 posts

Alternatifenerji.com’un kurucu ortaklarından biri ve CEO’su olan Gençer, 1971 yılında Diyarbakır’da doğdu. 1993 yılında ODTÜ İşletmeyi bitirdikten sonra, Johnson & Johnson Medical ve Yeni Zelanda Büyükelçiliği gibi farklı kurumlarda çalıştı. 2007 yılında güneş enerjisi ve LED aydınlatma konularında halen çalışmakta olan Ekogüneş’i ve Türkiye’nin ilk online solar ürün satış sitesi olan www.ekogunes.com’u kurdu. Gençer, aynı zamanda Güneş Enerjisi ve Sanayicileri Derneği GENSED’in kurucu üyelerindendir.

You might also like

HABERLER

“Konya’ya Dünyanın En Büyük Güneş Enerjisi Santrali Kuracağız”

Bakan Yıldız açıkladı: “Konya’ya dünyanın en büyük güneş enerjisi santrali kuracağız.” Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ICCI 2014–20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada

Mevzuat

TEİAŞ, Lisanssız Tahsil Edilen RES ve GES Kapasitelerini Açıkladı

TEİAŞ tarafından yapılan açıklamaya göre, 45 kenti kapsayan 183 trafo merkezinde lisanssız rüzgar ve güneş enerjisi santralleri için yaklaşık 3000 megawatt’lık kapasite ayrılacak.  Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) tarafından lisanssız

Ulaşım

Tesla’dan Otomatik Pilot Özelliği

Tesla Sürücüleri Otomatik Pilot Deneyimlerini YouTube’a Yüklüyor. Günümüz için değil ama önümüzdeki 20 yılda elektrikli araçların konvansiyonel araçlara göre çok daha yaygın olacağı uzmanlar tarafından dile getiriliyor. Bu teoriden hareket