Almanya Elektrikli Araç Satışını Teşvik Etmeye Hazırlanıyor

Almanya Elektrikli Araç Satışını Teşvik Etmeye Hazırlanıyor

Almanya Maliye Bakanlığı yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Bu tasarıya göre ülkede elektrikli otomobil almak isteyenlere 5 bin euro teşvik (Yaklaşık 16 bin TL) verilecek.

Enerji politikasında yenilenebilir enerjiye ağırlık veren ülkelerin genel olarak elektrikli araç satışını destekledikleri görülüyor. Bu durum enerji politikasında alternatif enerji kaynakları kullanımı, enerji verimliliği, elektrikli araç kullanımı gibi unsurların bir arada değerlendirildiği sonucunu doğuruyor.

Enerji politikasının entegre sistemler üzerine kurulu olması önem taşıyor. Parçalı, gelişigüzel uygulamalardan çok uzun vadeye yayılmış, sistematik bir çerçeveye oturtulmuş politikalar enerji sektörünün sağlıklı gelişimi için büyük önem taşıyor.

Söz gelimi geçtiğimiz hafta sitemizde yayınlanan haberde belirtildiği gibi Hollanda Parlamentosu 2025 yılından itibaren benzinli ve dizel araçların satışını yasaklayıp insanları elektrikli araçlar almaya teşvik edecek yasa tasarısını meclisten geçirdi. (Haber için tıklayın) Hollanda’nın alternatif enerji kaynaklarına yönelik hamleleri de dikkat çekiyor.

Almanya ise enerji politikasında yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı ve enerji verimliliği uygulamalarına ağırlık veriyor. Bununla birlikte, ülke elektrikli araç satışını teşvik etmek için çeşitli yöntemler üzerinde çalışıyor.

Son olarak, Almanya Maliye Bakanlığı yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Bu tasarıya göre ülkede elektrikli otomobil almak isteyenlere 5 bin euro teşvik (Yaklaşık 16 bin TL) verilecek. Eğer kişi hibrit motorlu araç almak isterse ona da 3 bin euro (9 bin 600 TL) destek yapılacak.

Yasa tasarısı bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel’in önüne gidecek. 60 bin eurodan fazla tutan otomobiller için devlet destekte bulunmayacak. Alman hükümetinin otomobiller için sunacağı destek paketinin 1.2 milyar euro tutarında olması bekleniyor. ,

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Rüzgar ve Güneş Enerjisi Yatırımlarında Çin Birinci

2015 yılında dünyada rüzgar ve güneşe dayalı santrallere yaklaşık 330 milyar dolar yatırım yapılırken, en büyük pay 106 milyar dolarla Çin`e ait. enerjigunlugu.net’in haberine göre, dünyada güneş ve rüzgar enerjisi

HABERLER

“KOBİ’lerde Enerji Verimliliği Bilincinin Oluşturulması Gerekiyor”

Türkiye ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı Yetkilisi Ozan Acar, “İş adamlarının sanayiden çekilmelerinin nedeni, karlılık elde edememeleri. Karlılığı artırmak için enerji verimliliğine önem vermek gerekiyor. Özellikle, KOBİ’lerde enerji verimliliği bilincinin oluşturulması

HABERLER 0 Comments

Mercedes’ten Elektrikli Otomobil Teknolojisinin Seyrini Değiştirecek Vision Mercedes-Maybach 6

Mercedes yine bambaşka bir şeyle karşımızda. Geçtiğimiz yılki “geleceğin otomobili” konseptini Concept IAA ile dolduran otomobil devi, bu yıl yeniden alevlenen “geçmişle geleceği buluşturuyoruz” konseptine yine mükemmel bir cevap verdi.

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply