Almanya Elektrikli Araç Satışını Teşvik Etmeye Hazırlanıyor

Almanya Elektrikli Araç Satışını Teşvik Etmeye Hazırlanıyor

Almanya Maliye Bakanlığı yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Bu tasarıya göre ülkede elektrikli otomobil almak isteyenlere 5 bin euro teşvik (Yaklaşık 16 bin TL) verilecek.

Enerji politikasında yenilenebilir enerjiye ağırlık veren ülkelerin genel olarak elektrikli araç satışını destekledikleri görülüyor. Bu durum enerji politikasında alternatif enerji kaynakları kullanımı, enerji verimliliği, elektrikli araç kullanımı gibi unsurların bir arada değerlendirildiği sonucunu doğuruyor.

Enerji politikasının entegre sistemler üzerine kurulu olması önem taşıyor. Parçalı, gelişigüzel uygulamalardan çok uzun vadeye yayılmış, sistematik bir çerçeveye oturtulmuş politikalar enerji sektörünün sağlıklı gelişimi için büyük önem taşıyor.

Söz gelimi geçtiğimiz hafta sitemizde yayınlanan haberde belirtildiği gibi Hollanda Parlamentosu 2025 yılından itibaren benzinli ve dizel araçların satışını yasaklayıp insanları elektrikli araçlar almaya teşvik edecek yasa tasarısını meclisten geçirdi. (Haber için tıklayın) Hollanda’nın alternatif enerji kaynaklarına yönelik hamleleri de dikkat çekiyor.

Almanya ise enerji politikasında yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı ve enerji verimliliği uygulamalarına ağırlık veriyor. Bununla birlikte, ülke elektrikli araç satışını teşvik etmek için çeşitli yöntemler üzerinde çalışıyor.

Son olarak, Almanya Maliye Bakanlığı yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalışıyor. Bu tasarıya göre ülkede elektrikli otomobil almak isteyenlere 5 bin euro teşvik (Yaklaşık 16 bin TL) verilecek. Eğer kişi hibrit motorlu araç almak isterse ona da 3 bin euro (9 bin 600 TL) destek yapılacak.

Yasa tasarısı bugün Almanya Başbakanı Angela Merkel’in önüne gidecek. 60 bin eurodan fazla tutan otomobiller için devlet destekte bulunmayacak. Alman hükümetinin otomobiller için sunacağı destek paketinin 1.2 milyar euro tutarında olması bekleniyor. ,

Haberin ayrıntıları için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Elektrikli araçlar 0 Comments

Mercedes-Benz’den Dünyanın İlk Elektrikli Kamyonu

Dünyanın ilk tam elektrikli kamyonu Mercedes-Benz tarafından duyuruldu. 200 km menzile kadar çıkabilen kamyon 26 ton yük taşıma kapasitesi barındırmasının yanında asıl amacı şehir içi kullanım düşünülerek tasarlanmış. Dünyada elektrikli

HABERLER

Dicle’de Enerji Verimliliği Tartışıldı

Dicle EDAŞ, Enerji Verimliği Haftası nedeniyle “Enerji verimliliği, israfı ve çevresel etkileri” konulu bir panel düzenledi. Kaçak elektrik kullanımının en yoğun olarak gerçekleştiği bölgeler olarak nitelendirilen Güneydoğu ve Anadolu bölgesinde,

HABERLER

Apple Avrupa’da Temiz Enerji İle Veri Toplayacak

  Geçtiğimiz günlerde elektrikli araba üretim yatırımı yapacağı haberini gündeme taşıdığımız  Apple’dan bir hamle daha. İnşası devam eden Apple Kampüs projesiyle yenilenebilir teknolojiler ve çevreye duyarlılığı konusunda dikkat çeken Apple, Avrupa’da bugüne kadar

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply