Alanya’ya Güneş Enerji Santrali

Alanya’ya Güneş Enerji Santrali

Alanya Belediyesi’nin 94 dönümlük alanda hayata geçireceği, Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi’nin yapım işi, 5 Ağustos’ta ihaleye çıkıyor.

Türkiye’de güneş enerjisi santrallerinin kurulumunda kamu kurumlarının yatırımlarının çok önem taşıdığını hemen her fırsatta dile getiriyoruz. Özellikle belediyelerin güneş enerjisi yatırımları bu açıdan büyük bir rol oynuyor.

Bu açıdan özellikle İç Anadolu, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da güneş enerjisi yatırımlarının arttığı gözlemleniyor. Belediyelerin bu bölgelerde güneş enerjisi yatırımlarına özel bir önem verdiği görülüyor.

Daha önce sitemizde yer verdiğimiz gibi Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye’ye örnek olan ‘Güneş Enerji Santrali’ projesinde sona gelindi. Santral tamamlandığında, kooperatiflerin ve sulama birliklerinin elektrik maliyetleri sıfıra indirilecek. (Haber için tıklayın)

Bu doğrultuda, Alanya Belediyesi’nin 94 dönümlük alanda hayata geçireceği, Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi’nin yapım işi, 5 Ağustos’ta ihaleye çıkıyor.

alanya.bel.tr’nin haberine göre, Alanya Belediye’nin Toslak Mahallesi’ne kurmayı planladığı, GES-1, GES-2 ve GES-3 Enerji üretim tesisinin yapım işi, 5 Ağustos’ta Alanya Belediyesi Oba Ek Hizmet Binası’nda, 4734 sayılı Kamu İhale Kanununun 20. maddesine göre belli istekliler ihale yöntemine göre ihale edilecek.

180 Günde tamamlanacak

Toslak Mahallesi’nde 94 dönümlük alana kurulacak Türkiye’nin en büyük saha projesi olan “Alanya Belediyesi Güneş Enerji Santrali (GES)” 180 günde tamamlanacak.
İhaleyi kazanan firma ile yapılacak sözleşmenin imzalandığı tarihten itibaren ilgili firmaya Alanya Belediyesi tarafından 7 gün içinde yer teslimi yapılacak. Toplam 5 MW olarak planlanan projenin ilk etapta ihale edilecek olan 3 MW’lık kısmın (GES-1, GES-2 ve GES-3)saha kurulumu, yer tesliminden itibaren 180 günde tamamlanacak.

“Türkiye’nin En Büyük Saha Projesi”

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, bu büyüklükte güneş enerjisi santralini hayata geçiren ilk ve tek kamu kurumu olduklarını söyledi. Nisan 2016’da Akdeniz Elektrik Dağıtım Şirketi (CLK) ile Güneş Enerji Santrali Projesi’nin (GES) bağlantı protokolünü imzaladıklarını hatırlatan Başkan Yücel, “ Projenin kurulumunu yapacağımız arazi için gerekli izinleri aldık. 5 Ağustos’ta da projenin GES-1, GES-2 ve GES-3’ten oluşan ilk etaplarının yapım işini ihale edeceğiz. Toplamda 5 MW gücündeki GES Projesi için yola çıkan Belediyemiz, ilk etapta projenin 3 MW elektrik üretecek ihalesini yapacak. Projenin tamamı (5 MW) gerçekleştirildiğinde ise Türkiye’nin kamu alanındaki en büyük GES Projesi olacak. Projenin son aşamasına geldik; ihale ile saha kurulum çalışmalarına başlayacağız. Akdeniz Bölgesi’nde güneş enerjisi santralini hayata geçiren ilk ve tek kamu kurumu olmak bizlere gurur veriyor. Bu çalışmalar Alanya Belediyesi’nin geleceğe dönük güçlü yatırımlar ve işler yaptığının kanıtıdır” dedi.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Evlerde Akıllı Teknoloji Dönemi Hızlanıyor

Bluetooth teknolojisiyle çalışan sistem ev telefonuna iki adede kadar cep telefonu bağlanmasını sağlıyor. Böylece hem cep telefonu hem de bilgisayarlardaki rehbere sabit telefonlardan da erişilebiliyor. Çok değil,  2000’li yıllarında başında

HABERLER

Yeşil Dostu’ Sertifika Dönemi Başlıyor

Sürdürülebilirlik Akademisi, Türkiye’de değişimi hızlandıracak iş modeli  sertifikası olan “Yeşil Dostu” Sertifikayı Bureau Veritas ile birlikte geliştirdi. Yeşil dünya, yeşil ekonomi, sürdürülebilirlik gibi kavramların hayatımıza gireli çok olmadı. Buna karşın,

Şirket Haberleri 0 Comments

Şişecam Dünyanın En Büyük Solar Projelerinden Birini Yapacak

Şişecam Mersin Düzcam fabrikasının çatısına 6 MW kurulu gücünde bir güneş enerjisi santrali kuruyor. Proje tamamlandığı zaman, dünyanın en büyük 5 roof-top (çatı üstü) GES’inden biri olacak. Sistemin montajına 2017’nin

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply