Akıllı Yıldızlar Projesi Sürüyor

Akıllı Yıldızlar Projesi Sürüyor

Soyak’ın ilkokulları hedefleyen, İstanbul ve İzmir’de 33 devlet okulunda uygulanacak olan Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin 2. dönemi başladı. 

3Mart ayında basın lansmanı yapılan Soyak’ın ilkokul öğrencilerini hedefleyen Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nde 2. dönem okul tanıtımları tamamlandı. Tanıtımlar, 2. dönemde İstanbul Arnavutköy’de İBB Piri Reis, Arnavutköy, Cemal Reşit Rey, Toki Taşoluk ve Aşık Veysel İlkokulları ile Bilge Soyak ve Yılmaz Soyak İlkokullar’ında gerçekleşti. Okul tanıtımlarında okul müdürlerinin konuşmaları, öğrencilerin kompozisyon, şiir okumaları ve Akıllı Yıldızlar korolarının gösterilerinin ardından Soyak tarafından proje kapsamındaki okullara hediye edilen uygulamalı sabit alan “Enerji Köşesi”nin açılışı yapıldı.

Akıllı Yıldızlar Enerji Tasarrufu Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi’nin Arnavutköy İBB Piri Reis İlkokulu’ndaki tanıtım gününe Arnavutköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Dağ da katıldı. Dağ açılışta yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bilgi Üniversitesi hocalarının kılavuzluğunda hazırlanan enerji tasarrufunu içeren eğitim, öğretmenlerimiz vasıtasıyla sizlere ulaşacak. Pilot okul olarak Arnavutköy’de 5 okul belirledik. Bu okullarımızda projeyi uygulayan herkese, ama öncelikle Soyak Holding’e çok teşekkür ediyorum.” Dağ, öğrencilere medeniyetin tüketim değil duyarlı olmak olduğunu da belirterek “Bilgimizi, enerjimizi gereksiz yere harcamamalıyız” dedi.

 “Her birinizin Akıllı Yıldız olmasını hedefliyoruz”

Tüm okullarda yaptığı konuşmalar öğrenciler tarafından ilgi ve coşkuyla karşılanan Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk de “Her birinizin ‘Akıllı Yıldız’ olmasını hedefliyoruz” diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “4.5 milyar yaşında olan Dünyamız’daki pek çok kaynağı tüketerek bugüne geldik. Ve artık kaynaklarımızı tasarruflu kullanmanın zamanı geldi. Bu proje kapsamında elektrikten, sudan nasıl tasarruf edeceğinizi; güneşten, rüzgardan nasıl yararlanacağınızı öğreneceksiniz. Öğretmenleriniz ve velilerinizin ardından da şimdi sıra sizlerde; bu eğitimde enerjiyi nasıl verimli kullanacağınızı öğreneceksiniz.” Çelenk konuşmasının sonunda tüm çocuklardan enerjiyi tasarruflu kullanacaklarına dair söz aldı. Ardından Mehmet Dağ ve Fatma Çelenk, Enerji Köşesi’nin açılışını birlikte yaptılar.

Tüm okullara “Enerji Köşeleri” 

Projenin 2. Döneminde, tüm okullara Soyak tarafından tasarlanan uygulamalı Enerji Köşeleri hediye ediliyor. Bu köşe sayesinde öğrenciler, enerji konusunda öğrendiklerini deneyimleme imkanına sahip olacaklar. Üç üniteden oluşan Enerji Köşesi’nde, Led ampullerden rüzgar türbinlerine, güneş ışığının aylar bazında seviyesinin artış-azalışlarına dair afişler, maket uygulamalar ve çocukların dokunarak öğrenebileceği ısıcam gibi uygulamalar yer alıyor.

İkinci döneminin ilk ayağı Taksim Nippon Hotel’de gerçekleştirilen eğitici eğitimleriydi. Eğitimlere, Arnavutköy’de projenin uygulanacağı okulların öğretmen ve müdürleriyle Yılmaz Soyak ve Bilge Soyak İlkokulu ile Erkut Soyak Anadolu Lisesi’nden 40 öğretmen ve müdür katıldı. Veli eğitimlerinin ardından da okullardaki tanıtımlar tamamlandı. Böylece 2. Dönemin 3. ayağı da tamamlanarak öğrenci eğitimleri okullarda başlamış oldu.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Jeotermal enerji 0 Comments

Enerji Piyasalarında Son Düzenlemeler Çerçevesinde Üretici ve Tüketici Sorunları Düzenleniyor

Enerji Piyasalarında Son Düzenlemeler Çerçevesinde Üretici ve Tüketici Sorunları isimli konferans dizisi 13 Nisan, 20 Nisan, 27 Nisan ve 4 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. Konferanslar İstanbul Çağlayan Adliyesi Seminer Salonu’nda

HABERLER

ODTÜ Endüstri Mühendisliği’ne Rüzgar Ödülü

26-28 Haziran 2013 tarihleri arasında İstanbul’da Yöneylem Araştırması ve Endüstri Mühendisliği ile Institute of Industrial Engineering ortak kongresinde yapılan öğrenci proje yarışmasında birincilik ve ikincilik ödüllerini ODTÜ Endüstri Mühendisliği öğrencileri

HABERLER

Japonya’da Golf Sahalarına Güneş Panelleri

Japonya, terk edilen golf sahalarına dev güneş panelleri kuruyor. Dünyada yenilenebilir enerji alanında çıkış yaşayan ülkelerden biri de Japonya. enerjienstitusu’nun haberine göre, Fukuşima’da yaşanan felaketin ardından nükleer enerji konusunda endişelerin