Akıllı Telefonların Ayrılmaz Parçası Solar Kulaklıklar

Akıllı Telefonların Ayrılmaz Parçası Solar Kulaklıklar

OnBeat isimli kulaklık eğer Kickstarter’da hedeflediği 230,000 Euro’luk yatırımı alabilirse 2014′ün başlarında satışa sunulacak.

ae_solar_kulaklik1Kulaklığın üst bölümündeki çemberde bulunan esnek güneş pili 0,55 Watt enerji depolayabiliyor. Güneşten elde edilen bu enerji, iki küçük lityum pilde depolanıyor ve buradan da mobil cihaza aktarılıyor. Kulaklık her telefonda bulunan 3,5 mm jak girişine bağlandığı an şarj etmeye başlıyor. Ayrıca daha hızlı şarj olsun isterseniz, kulaklıkta USB yuvası da mevcut.

İcadıyla ilgili konuşan Anderson, “Hala tasarım ve prototip üzerinde çalışıyoruz” dedi. Kulaklığın asıl albenisi her ne kadar güneş enerjisiyle mobil cihazları şarj etmek olsa da, Anderson kulaklığın ses kalitesi konusunda da iyi olması gerektiğine inanıyor; “Kulaklığı iyileştirmemiz gerekiyor. İnsanlar gürültü önleyici özelliğe sahip olmasını istiyorlar.”

Anderson bu dahiyane fikrin babasına ait olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Bu fikir çok basit. Daha önce birilerinin yaptığını düşüneceğin cinsten basit.”

Şu an güneş enerjisiyle telefon şarj eden birçok kılıf satışta ancak bu kılıfların çok kalın ve ağır olması akıllı telefonun cazibesini törpülüyor. Bu nedenle Anderson gibi daha birçok geliştirici alternatif ve benzersiz yenilenebilir enerji prototipleri üzerinde çalışıyor. Mesela yine Kickstarter’da yatırım bekleyen bir proje, kullanıcının yürüyerek mobil cihazını şarj etmesini sağlıyor.

SEN YÜRÜRKEN TELEFONUN ŞARJ OLSUN

Anderson ile aynı amacı güden bir geliştirici, ayakkabının içerisine yerleştirdiği pillerle kullanıcıların yürüdükçe mobil cihazlarını şarj ae_solar_kulaklik2etmelerine olanak tanıyan bir buluşa imza attı. Kickstarter’da yatırım bekleyen bu projenin arkasındaki ekip Solepower, prototiplerini Carnagie Mellon Üniversitesi’nde geliştirmiştirler. Onlara göre, 4 ile 8 kilometre yürüdüğünüzde iPhone’un pilini yüzde 100 şarj edebiliyorsunuz.

Solepower web sitelerinde buluşlarıyla ilgili şöyle bir açıklamaya yer veriyor: “Biz gönülden mucitleriz ve amacımız havalı teknolojileri kullanırken yaşadığımız problemleri çözmek. Ayrıca telefonlarımızın şarjlarının bitmesini durdurmayı geerçekteeeen çok istiyoruz.”

ae_solar_kulaklik3

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ALTERNATİF TASARIMLAR

Manzara Resimlerinin Yeni Mankeni: Rüzgar Türbinleri

Ödüllü, amatör, profesyonel manzara resimlerinin yeni mankeni artık rüzgar türbinleri. Geçtiğimiz yüzyılda yalnızca Kuzey Avrupa, Akdeniz gibi bölgelerde temel gıda ürünlerinin işlenmesinde kullanılan rüzgar değirmenleri şimdi artık dünyanın enerji ihtiyacını

Tasarımlar

Hak’tan Halka: Semazen-SolarZen

Konya’lı SunStrip firmasının geliştirmiş olduğu bu ürün sema temalı dış ortam aydınlatma ürünü olarak geliştirilmiş. Dizayn, projelendirme ve uygulaması tamamen SunStrip firmasına ait olan bu Solar Semazen (SolarZen) güneş panelinden

HABERLER

Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis Ekibine A’Design Award’dan 16 Ödül

A’ Design Award Tasarım Ödülleri Yarışması’nda Dr. Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi, 16 proje ile 16 tasarım ödülü birden kazanarak “En çok ödül alan tasarımcı” unvanını bu yıl da korudu.