13-14 Eylül 2012, Akıllı Şehirler Zirvesi

WICS 2012’nin 25 oturumunda Türkiye ve dünyanın akıllı şehirler gündemi tartışılacak

EurAsia Strategies tarafından düzenlenecek WICS 2012 – Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nde iki gün boyunca toplam 25 oturum düzenlenecek.

Oturumlara katılacak kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri dünyadaki ve Türkiye’deki akıllı şehirler gündemini, sunacakları bildiriler eşliğinde tartışacak.

WICS 2012 (World Intelligent Cities Summit – Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi) 13-14 Eylül 2012 tarihlerinde, İstanbul Swiss Otel’de 25’in üzerinde farklı ülkeden temsilcinin ve 100’ün üzerinde konuşmacının katılımı ve 25 farklı oturum ile gerçekleştirilecektir. Bu üst düzey zirvenin programında bu sene inşaat, haberleşme ve bilgi güvenliği, ulaşım, enerji, yenilenebilir enerji (rüzgar, güneş, jeotermal), atık yönetimi ve atıktan enerji, altyapı, IT, ICT, telekom alanları uluslararası konuşmacıların da katılımıyla özel oturumlarla detaylı bir şekilde ele alınacaktır.

Londra merkezli EurAsia Strategies’in Genel Müdürü Fatih Aydın’a göre ‘Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi kapsamında en önde gelen hedeflerimizden birisi hızla gelişmekte olan akıllı şehir proje uygulamaları kapsamında hem yerli hem de uluslararası yatırımcıları bir araya getirmek ve ülke ekonomimize katkıda bulunacak işbirliklerinin yapılmasına ve akıllı şehirlere geçişe bu üst düzey zirve vesilesi ile destek olmaktır. Global olarak bakıldığı zaman her yıl dünyamıza New York’a eşdeğer yedi şehir ekleniyor ve 2050 yılına kadar dünya nüfusunun %70’i şehirlerde yaşıyor olacak. Her ne kadar bu hızlı şehirleşme dünyanın gelişmekte olan ülkeleri için ekonomik ve sosyal ilerlemenin bir simgesi olarak görülsede, dünyamızın altyapısı için çok büyük bir yük oluşturuyor. Tüm dünyada şehirlerimizi daha akıllı hale getirerek bu soruna çözüm üretmemiz mümkün. Dünyada pek çok ülkede akıllı şehirler üzerine projeler üretiyorlar ve ulaşımdan enerjiye ve inşaata kadar akıllı sistemlerden yararlanıyorlar. Kurumlar arasındaki bilgi paylaşımında, vatandaşların bilgilendirilmesinde ev ve ticari bina inşaatlarından suya ve kamu güvenliğine kadar kritik belediye hizmetlerinin sağlanmasında nasıl verimlilik artışı sağlanabilir üzerine çalışan pek çok paydaş sektör var. Enerji şebekelerini daha dayanıklı ve verimli hale nasıl getirebiliriz üzerine özel şirketler ve kamu kurumları projeler geliştirmektedirler ve bu anlamda özellikle yenilenebilir enerji kaynakları ve elektrikli otomobillere uyumlu teknolojik donanımlar da ön plana çıkmaktadır.

Bu çözümler ve daha fazlası sadece gerçek anlamda akıllı bir şehre doğru atılan ilk adımlar. Sıfır karbon emisyonlu ve çevresel açıdan sürdürülebilir şehirleri kurmak hayal değil’’

Dünya Akıllı Şehirler Zirvesi’nde konuşulacak konular:
Dünyanın örnek kentlerinden belediye başkanları ve çeşitli uygulamacıların yer alacağı zirve 25 oturumdan oluşacak. WICS 2012’de yer alacak önemli oturum başlıklarından bazıları şöyle:

1.Gün
• CEO’lar Paneli: 21. Yüzyıl’ın Akıllı Şehirleri
• Akıllı Şehirlere Dönüşümde Global Stratejiler
• Enerji ve Kaynaklar: Rüzgar, Güneş, Akıllı Şebekeler, Atık Yönetimi ve Atıktan Enerji
• Atık Su Yönetimi ve Altyapı
• Bilgi ve İletişim Teknolojileri
• Bilgi Yönetimi, İletişim ve Güvenlik
• Akıllı Şehirlerde Telekomünikasyon

2. Gün
• Living Labs (Yaşam Laboratuvarları)
• Belediye Başkanları Paneli
• Ortadoğu odaklı oturum
• Avrupa’dan örnekler
• Akıllı Şehir Projelerinde Finans ve Yatırım
• Akıllı Ulaşım Çözümleri
• Akıllı Ulaşım’da Düzenlemeler
• Elektrikli Ulaşım
• Akıllı Binalar ve Evler
• Türkiye’de Akıllı Şehir Projelerinde fırsatlar

Dikkat çeken isimler

Zirve’nin ilgi çekecek isimleri arasında İngiltere Lordlar Kamarası’ndan Lord Laird, İtalya’nın Torino Belediye Başkanı Piero Fassino, akıllı şehir projelerinde ve uygulama alanında öncü Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’un Danışmanı Kulveer Ranger, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ak Parti Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, 2008 yılında Fransız Kalkınma Ajansı desteği ile Türkiye’nin ilk iklim değişikliği eylem planını hazırlayan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Forum Helsinki’nin Başkanı Jarmo Eskelinen, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz al Saud’un mega projesi ‘King Abdullah Economic City’ nin IT Direktörü Wafa Hameedi yer alıyor.
Söz konusu zirve, Türkiye’den ve yurt dışından pek çok dernek, birlik ve kamu kurumunun destekleri ile gerçekleştiriliyor.
Bilgi için:
EurAsia Strategies London
Tel 1: +44 844 318 0 800
Tel 2: +44 843 289 3 733
Email: info@eurasiastrategies.com
Fatih Aydin, Managing Director: fatih@eurasiastrategies.com
Ecehan Sakarya, Business Development Executive: ecehan@eurasiastrategies.com

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

ETKİNLİKLER

IRENEC 2014 4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı 26-28 Haziran 2014

IRENEC 2014 4. Uluslararası %100 Yenilenebilir Enerji Konferansı 26-28 Haziran 2014 tarihleri arasında Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yapılacak.  Avrupa Yenilenebilir Enerji Birliğinin Türkiye Bölümü EUROSOLAR Türkiye, Birliğin vizyonu doğrultusunda %100 yenilenebilir

ETKİNLİKLER

15-16 Kasim Solar Kampüs Çalıştayı Ankara

Gelişen teknoloji dünyasında artan enerji ihtiyacını karşılamak amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının son derece önem kazandığı günümüzde, güneş enerjisi yüksek kapasitesi ve kolay eldesi ile en fazla gelecek vaat eden sürdürülebilir enerji türü

ETKİNLİKLER

3. İzmir Rüzgar Sempozyumu, 8-10 Ekim-İzmir

3. İzmir Rüzgar Sempozyumu, 8-10 Ekim tarihlerinde MMO Tepekule Kongre Merkezi’nde yapılacak. 3. İzmir Rüzgar Sempozyumu, 8-10 Ekim tarihlerinde MMO Tepekule Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Sempozyumda sunumlar, paneller, teknik bildiriler gerçekleştirilecek.