Akıllı Şehir Uygulamasında En Önemli Güçlük “Finansal Yeterlilik”

Akıllı Şehir Uygulamasında En Önemli Güçlük “Finansal Yeterlilik”

Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü Kurucu Ortağı Berrin Benli, belediyelerin akıllı şehir uygulamalarında karşılaştıkları en önemli güçlüklerin başında “finansal yeterliliğin” geldiğini söyledi.

Akıllı şehirler geleceğin kent yaşamının en önemli konseptlerinden biri olacak. Bu konuda karşılaşılan en önemli sorunlar arasında finansal yeterlilik gösteriliyor.

www.haberler.com’un haberine göre, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), MasterCard, Vodafone Türkiye, Intel, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü’nün ortaklaşa yürüttüğü Türkiye Akıllı Şehirler Değerlendirme Raporu düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

Toplantıda raporun detaylarını paylaşan Benli, rapora göre belediyelerin akıllı şehir uygulamalarında karşılaştıkları en önemli güçlüklerin başında “finansal yeterliliğin” geldiğini kaydetti.

Benli, çalısmaya katılan kurumların yaklaşık yüzde 60’ının bu konuda belediye kaynaklarının kullanımına işaret ettiğini belirterek, “Bu konudaki önerimiz merkezi kaynakların yardımıyla bir akıllı şehir yatırım fonu oluşturulması” dedi.

Bu alanda karşılaşılan ikinci güçlüğün “kurumlararası işbirliği” olduğunu aktaran Benli, bu konuda çözümün mahalli idarelere yönelik tavsiyelerde bulunacak bir ulusal mekanizmanın kurulması olabileceğini dile getirdi.

Benli, kritik başarı faktörleri arasında karşılaştıkları en önemli konulardan birisinin de uzmanlık olduğunu, bu konunun yüz yüze eğitimlerle geliştirilebileceğinin altını çizdi.

Vatandaşın sürece dahil olmasının akıllı şehirlerdeki en önemli parametrelerden birisi olduğunu da vurgulayan Benli, mevcut akıllı şehir uygulamalarının beklenildiği ölçüde bulut bilişim ve büyük veri analitiğinden faydalanmadıklarını gözlemlediklerini ifade etti.

Coğrafi bilgi sistemlerinin de akıllı şehirlerin çok önemli bir parçası olduğunu anlatan Benli, akıllı kart veya akıllı cihaz uygulamaları ile ödemelerin araştırmaya katılanların dörtte biri tarafından kullanıldığını ve uygulamaların çoğunlukla ulaşım alanında olduğunu bildirdi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

Sürdürülebilirlik 0 Comments

Şişecam’dan Camın Geri Dönüşümü Hamlesi

Şişecam, Türkiye’de ‘Geri Dönüşüm Toplumuna’ geçişi camın geri dönüşümüyle hızlandırıyor. Türkiye’nin geri dönüşüm hamlesini bir an önce başlatması, ekonominin uzun vadeli döngüsü açısından da çok önemli. Bu konuda, bazı şirketlerin

HABERLER

Bornova’da Karbon Salınımı %25 Azalıyor

Bornova Belediye Başkanı Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, geçen Nisan ayında seçildiği Avrupa Enerji Kentleri Ağı Yönetim Kurulu’nın 2013-2015 dönemi ilk toplantısına katılmak üzere Brüksel’e gitti. Bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilecek

Diğer temiz enerjiler 0 Comments

Lamp 83’ten Ark Aydınlatma

ARK, LAMP 83 tarafından, lineer aydınlatma aygıtlarına ihtiyaç duyulan tüm mekanlarda, her türlü montaj tipine uyacak şekilde geliştirildi. Sarkıt, ankastre ve sıva üstü gövde tiplerine sahip olan Ark ailesinde, LED

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply