Akıllı Şehir Uygulamasında En Önemli Güçlük “Finansal Yeterlilik”

Akıllı Şehir Uygulamasında En Önemli Güçlük “Finansal Yeterlilik”

Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü Kurucu Ortağı Berrin Benli, belediyelerin akıllı şehir uygulamalarında karşılaştıkları en önemli güçlüklerin başında “finansal yeterliliğin” geldiğini söyledi.

Akıllı şehirler geleceğin kent yaşamının en önemli konseptlerinden biri olacak. Bu konuda karşılaşılan en önemli sorunlar arasında finansal yeterlilik gösteriliyor.

www.haberler.com’un haberine göre, Türkiye Bilişim Vakfı (TBV), MasterCard, Vodafone Türkiye, Intel, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Novusens Akıllı Şehirler Enstitüsü’nün ortaklaşa yürüttüğü Türkiye Akıllı Şehirler Değerlendirme Raporu düzenlenen basın toplantısı ile tanıtıldı.

Toplantıda raporun detaylarını paylaşan Benli, rapora göre belediyelerin akıllı şehir uygulamalarında karşılaştıkları en önemli güçlüklerin başında “finansal yeterliliğin” geldiğini kaydetti.

Benli, çalısmaya katılan kurumların yaklaşık yüzde 60’ının bu konuda belediye kaynaklarının kullanımına işaret ettiğini belirterek, “Bu konudaki önerimiz merkezi kaynakların yardımıyla bir akıllı şehir yatırım fonu oluşturulması” dedi.

Bu alanda karşılaşılan ikinci güçlüğün “kurumlararası işbirliği” olduğunu aktaran Benli, bu konuda çözümün mahalli idarelere yönelik tavsiyelerde bulunacak bir ulusal mekanizmanın kurulması olabileceğini dile getirdi.

Benli, kritik başarı faktörleri arasında karşılaştıkları en önemli konulardan birisinin de uzmanlık olduğunu, bu konunun yüz yüze eğitimlerle geliştirilebileceğinin altını çizdi.

Vatandaşın sürece dahil olmasının akıllı şehirlerdeki en önemli parametrelerden birisi olduğunu da vurgulayan Benli, mevcut akıllı şehir uygulamalarının beklenildiği ölçüde bulut bilişim ve büyük veri analitiğinden faydalanmadıklarını gözlemlediklerini ifade etti.

Coğrafi bilgi sistemlerinin de akıllı şehirlerin çok önemli bir parçası olduğunu anlatan Benli, akıllı kart veya akıllı cihaz uygulamaları ile ödemelerin araştırmaya katılanların dörtte biri tarafından kullanıldığını ve uygulamaların çoğunlukla ulaşım alanında olduğunu bildirdi.

Haberin devamı için tıklayın

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Almanya’dan Rüzgar Enerjisinde de Kapasite Artışı

Almanya’nın Karada Rüzgar Enerjisi Kapasitesi Rekor Artış Gösterdi. Yenilenebilir enerji alanında dünya lideri konumunda yer alan Almanya, rüzgar enerjisinde de önemli atılımlar gerçekleştiriyor. Montel’in haberine göre Almanya’nın karada rüzgar enerjisi kapasitesi 2014

HABERLER

Türkiye’nin En Büyük Enerji ve Çevre Fuarı ICCI, 20 yaşında

Sektörel Fuarcılık tarafından düzenlenecek ICCI 2014 – 20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı, 24 Nisan 2014 tarihinde İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını ziyaretçilerine açacak. Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadaki en büyük

ENERJİ YÖNETİMİ 0 Comments

Vestas’a ABD’den Sipariş

Danimarkalı rüzgar türbini üreticisi Vestas, ABD`den 61 adet 3.3 MW`lık türbin siparişi aldığını duyurdu. Rüzgar enerjisinin dünyada yaygınlaşmaya başlamasıyla, rüzgar endüstrisi de gelişimini sürdürüyor. Bu konuda üretim yapan kuruluşlar uluslararası

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply