Akıllı Şehir Aydınlatmaları Tek Panodan Yönetiliyor

Akıllı Şehir Aydınlatmaları Tek Panodan Yönetiliyor

Philips, CityTouch StarSense Akıllı Şehir Aydınlatma ve Kontrol Sistemi ile kullanıcılara bir şehrin tüm aydınlatma sistemlerini internete bağlı arayüz üzerinden kontrol etme olanağı sağlıyor.

ae_akillisehir_aydinlatmaHer bir aydınlatma noktası için gerçek zamanlı durum raporlarıyla, kolay ve modern bakım ve gözetim imkanı sunan Citytouch ile aydınlatma operatörleri sistemin her bir parçasının tüketim ve aydınlatma seviye verilerini takip edebiliyor.

Aydınlatma seviyelerini yerel ihtiyaçlara göre ayarlayabilen CityTouch, şehirlerin hem enerji maliyetleri kısma hem de doğayı korumalarına katkı sağlıyor. Şehrin yoğun saatler dışında şehir genelindeki aydınlatma noktalarını kısmaya, hataları tespit etmeye ve iş akışı desteği sağlamaya olanak tanıyan sistem, işletme maliyetlerini ve enerji kullanımını belirgin oranda azaltarak enerji faturalarının düşmesine, daha az karbon emisyonuna ve daha az ışık kirliliğine yol açıyor.

StarSense özelliğine sahip CityTouch sistemi ile yüzde 70’e varan enerji tasarrufu…

Aydınlatma altyapısı, özellikle de bütçe sıkıntılarının yaşandığı bu dönemde pek çok şehir için önemli bir yatırım haline dönüşüyor. CityTouch, yeni teknolojilere ve genişleyen şehirlerin gereksinimlerine kusursuz uyum sağlayarak bu yatırımı koruyor. Sistemin tamamen ölçeklendirilebilir ve geleceğe uyumlu olması en değerli özelliklerinden birini oluşturuyor.

StarSense özelliğine sahip CityTouch Akıllı Şehir Aydınlatma ve Kontrol Sistemi, aydınlatma ünitelerini uzaktan kontrol ederek izleme imkanı sunarken, her bir ışık kaynağını bağımsız olarak kontrol etme olanağı sunuyor. Yüzde 70’e varan oranlarda enerji tasarrufu da sağlayan CityTouch, işletme ve bakım giderlerini de yüzde 40 oranında azaltarak belediyelere ve şehirlerin bütçelerine önemli bir katkı sağlıyor.

CityTouch kullanan toplumlar büyüdükçe, mevcut ağlarına kolaylıkla yeni sokak ve mahalleleri ekleyebilecek konuma sahip olacaklar. Yeni aydınlatma inovasyonları ve işlevsellikleri kolaylıkla dahil edilebilirken, mevcut CityTouch servisi de yeni talepleri karşılayacak şekilde sürekli olarak güncellenecek. Diğer yandan CityTouch, herhangi bir donanım türüne veya sağlayıcıya bağlı olmayan, dünyanın ilk ve tek kontrol platformu olma özelliğine sahip. Bu, kullanıcılara, şehrin gereksinimlerine ve bütçesine en uygun ürünleri seçme konusunda tam bir esneklik sağlıyor.

Yaşanabilir şehirler yaratmak

Dış mekan aydınlatması yaşanabilir şehirler yaratmada önemli bir rol oynuyor. Yenilikçi ve dinamik bir aydınlatma sisteminin sürdürülebilirliğe ya da sokak ve caddelerin güvenliğine ve emniyet hissine nasıl katkıda bulunduğunu görmek kolay; ancak bu aynı zamanda sosyal kaynaşma ve görünür olma gibi kentsel yaşamın somut olmayan yanlarına da etki edebiliyor. Aydınlatma operatörleri CityTouch ile belirli sokak ve mahallelerin ışığını rahatlıkla kısıp açabilirken; bu alanların atmosferi ve havasını da anında değiştirebiliyor. Gece festivalleri veya spor etkinliklerinde insanları yaya alanlarında bir araya getirebiliyor ya da yerleşim alanlarında gece sessizliğini korumak için ışığı kısabiliyor. Kısacası, ışığın çağdaş şehir yaşamına katkıda bulunabilecek her türlü aktiviteyi desteklemesini sağlıyor.

Pilot projeler

Bugün CityTouch, aralarında Prag ve Londra’nın da bulunduğu çeşitli Avrupa şehirlerinde başlıca aydınlatma operatörleri tarafından başarılı projelerde kullanılıyor. Örneğin Londra’nın Croydon ve Lewisham ilçelerinde gelecek 25 yıl boyunca 42 binden fazla ışık noktasının değiştirileceği, tamamın PFI şehir aydınlatma renovasyon projesinde ışık yönetim servisi olarak CityTouch kullanacağı açıklandı. Ayrıca başkent Ankara’da İnönü Bulvarı’ndan bulunan yol aydınlatma armatürleri de CityTouch teknolosine sahip ve 24 saat izlenerek uzaktan kontrol edilebiliyor.

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Türkiye’nin Kule Tipi İlk Güneş Santrali Mersin’de

Dünyanın önemli güneş kuşağında yer alan Türkiye’nin Mersin ilinde, Greenway tarafından kurulan ilk Kule Tipi Yoğunlaştırılmış Güneş Enerjisi Santrali, kaynak olarak yalnızca su ve güneş ışığını kullanmaktadır. Güneş enerjisini kule

HABERLER

Gaziantep’te Türkiye’nin En Büyük Solar Otoparkı Kuruldu

Türkiye’nin en büyük solar otoparkı, GASKİ’nin 25 Aralık İşletmeler Tesisi’nde kuruldu. Türkiye’de otopark çatılarına güneş enerjisi sistemi kurulması giderek yaygınlaşıyor. Gerçekte bu projeleri yerel çapta yenilenebilir enerji hamleleri olarak görmek

HABERLER

425 MW Kapasiteye 4,675 MW Başvuru !

Türkiye genelinde güneş enerjisine yatırım için belirlenen 27 bölgede başvuru süreci tamamlandı. Şirketler, düşünülen 425 megavatlık kapasitenin 11 katını talep etti. Şirketlerin taahhüt ettiği yatırım tutarı ise 6 milyar Euro’ya