Akıllı Şebekeler Kaçak Elektrik Oranını Azaltacak

Akıllı Şebekeler Kaçak Elektrik Oranını Azaltacak

21’inci yüzyılın enerji ağlarını ağlarını temsil eden akıllı şebekeler, her türlü elektrik hırsızlığı yönteminin de kolayca tespit edilmesini sağlıyor. ABD’de yapılan analizler, şu ana kadar on milyonlarca dolarlık elektrik hırsızlığını ortaya çıkarmış durumda.

ABD’de Illinois Teknoloji Enstitüsü tarafından düzenlenen akıllı şebekeler ve yeni enerji ekonomileri sempozyumunda, uzmanlar akıllı şebekelerin sunduğu yeni ve yaratıcı yöntemleri tartıştı.

Silver Spring Networks şirketinden akıllı şebeke uzmanı Mel Gehrs, “Akıllı şebekelerin sağladığı veriler, altyapı şirketlerinin elektrik çalınmasında kullanılan her türlü yöntemi ortaya çıkarmasını sağlıyor… Sadece 2011’de ABD genelinde kaçak elektriğin 60 milyon dolar zarara neden olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Akıllı şebekelerin sunduğu veri bolluğuyla şirketlere yeni bakış açıları kazandırdığını belirten Gehrs, “Tüketicinin gerçekten ne tecrübe ettiğini görebiliyoruz, bu önceden görmediğimiz bir şey… Bu sayede elimizde iki tarafı keskin bir kılıç tuttuğumuzu fark ettik. Bu durumu düzeltmek çok kolay olmayacak” dedi.

NE AVATANTAJLAR SUNACAK?

Enerji şebekeleri, akıllı şebekelere dönüşüm yaparak, ev ve işyerlerine enerji aktaran hatlardaki kayıpları tespit edebilecek.

ABD, kayıpların önlenmesi için gereken güncellemelerin maliyetlerini düşürmek içinn Büyük Veri’ye başvuruyor.

Kuzey Amerika Elektrik Emniyeti Şirketi’nden (NERC) Jessica Bian, “Birçok sorun var. Bizler büyük balığı yakalamak için Büyük Veri’ye başvuruyoruz” dedi. Sempozyumda, akıllı şebekelerin sağladığı Büyük Veri ile ne gibi çözümler elde edildiği, üç ana örnekler belirtildi:

Enerjisi kesintisine müdahale: Müşterilerin enerji kesintisini bildirmesi yerine, enerji şebekeri sorunu sisteme iletecek. Özellikle gece vaktinde yaşanabilecek kesintilerde çok işe yarayacak bu gelişme, annda müdahale sağlayacak.

Yenilenebilir enerji güvenirliği: Akıllı şebekeler, özellikle güneş enerjisinden elde edilen elektriğin belli saatlerde azalmasıyla, kapatılması gereken açığın nasıl dengelenmesi gerektiğini çok iyi belirliyor.

Tahmin yürütme: Sokaklarda yapılacak yeni LED aydınlatma yöntemleri, akıllı şebekelerle uyumlu olacak ve LED teknolojisinin sağladığı tasarruf daha da artacak. Akıllı şebekelerle bağlantılı aydınlatmalar, enerji tüketimini optimum kılacak.

Kaynak: Ntvmsnbc

About author

Ahu Binici
Ahu Binici 1369 posts

Yıldız Teknik Üniversitesi mezunu olan Ahu Binici, Alternatif Enerji Platformu’nun kurucu ortaklarından olup, aynı zamanda Alternatifenerji.com’un sosyal medya yöneticiliğini yapmaktadır. TemizDünya Ekolojik Yatırımlar Ltd. Şti.’de 4 yıl boyunca çeşitli Birleşmiş Milletler, Kalkınma Ajansı gibi çeşitli kurumların işbirliğinde gerçekleştirilen ekoloji, temiz enerji ve farkındalık projelerinde proje koordinatörlüğü yapmıştır. Bugüne kadar çevre alanında çalışan farklı STK’larda gerçekleştirilen projelerde görev almıştır. Genç Çevre Girişimi Platformu’nun ve Denge Ekoloji Derneği kurucu üyesi ve Dünya Enerji Konseyi Türk Milli Komitesi Genç Delege’sidir. Silikon Vadisi kurumu Founder Institute tarafından desteklenen Ecotrend Yaşam Stili Platformu’nun ve Ecoana'nın kurucu ortağıdır.

You might also like

HABERLER

Esenboğa Havalimanı’na Gümüş Ödülü

TAV Havalimanları tarafından işletilen Ankara Esenboğa Havalimanı “inşa edilmiş çevre” kategorisinde gümüş ödülün sahibi oldu. TAV Esenboğa, enerji verimliliği başta olmak üzere geliştirdiği çevre dostu uygulamalarla uluslararası The Green Organisation

İNOVASYON

AB Çevre Ödülleri Verildi

AB Çevre Ödülleri inovatif şirketleri ödüllendirdi. Çevreyle ilgili duyarlılık günden güne artarken, Çevre Ödülleri de arka arkaya düzenleniyor. Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye 2015 Programı birincileri ve finalistleri, Bölgesel Çevre

HABERLER 0 Comments

Altay’a Güneş Enerjisi Sistemi

Altay yönetimi, Gaziemir Kutlu Aktaş Tesisleri’nin elektrik ihtiyacının karşılanması için solar enerji sistemi projesini hayata geçirmek üzere kolları sıvadı. Tesis çatısına kurulacak güneş panelleri ile güneş enerjisinden elektrik üretilmesini sağlayan