“Akıllı Şebekeler İle Elektrik Faturaları Düşecek”

“Akıllı Şebekeler İle Elektrik Faturaları Düşecek”

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik–Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Deliç, akıllı şebeke sisteminin önemli fayda sağlayacağını belirterek,“Bu sistemle enerji tüketimindeki tepe noktaları aşağı çekildiği gibi, maliyetler azalacak ve elektrik faturaları düşecek. En verimsiz ve en eski oldukları için en çok kirleten santraller kapalı kalacağı için atmosfere salınan gazlarda bir azalma olacak” dedi.

Enerji sisteminde önemli değişikliklere yol açacak uygulamalardan biri de akıllı şebekeler. Akıllı şebekelerin mevcut sistemlere göre çok daha avantajlı olduğu uzmanlar ve akademisyenler tarafından dile getiriliyor.

Boğaziçi Üniversitesi Elektrik–Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Hakan Deliç, yenilenebilir kaynakların daha fazla entegrasyonu ve gerek üretim gerek tüketimde kaynakların daha verimli kullanımı sayesinde akıllı şebeke sisteminin önemli fayda sağlayacağını belirterek, “Bu sistemle enerji tüketimindeki tepe noktaları aşağı çekildiği gibi, maliyetler azalacak ve elektrik faturaları düşecek. En verimsiz ve en eski oldukları için en çok kirleten santraller kapalı kalacağı için atmosfere salınan gazlarda bir azalma olacak.” dedi.

Haberleşmenin değişik alanlarında çalıştıktan sonra akıllı şebekeler üzerine projeler üreten Prof. Dr. Hakan Deliç, çevreye ve özellikle de tüketicilere fayda sağlayacak akıllı elektrik şebekeleri konusunda araştırmalar yürütüyor. Akıllı şebekelere geçişin gelişmiş ülkeler için teknolojide öncelikli konulardan biri olduğunu vurgulayan Deliç,elektrik tüketimini kontrol edebilen ve üreticiyle haberleşebilen akıllı saatler vasıtasıyla tüketicilere ve çevreye büyük fayda sağlanacağını sözlerine ekledi.

Akıllı şebekelerin hayata geçmesinde 2020’nin önemli bir yıl olduğuna dikkat çeken Deliç, Avrupa Birliği’nin, DIRECTIVE 200972EC uyarınca 2020 yılına kadar yüzde 80 oranında akıllı sayaca geçmeyi amaçladığını hatırlattı. Türkiye’de de haberleşme yeteneğine sahip akıllı sayaçlar geliştirilmesi için firmaların çalıştığını belirten Prof. Dr. Deliç, Türkiye Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından da onaylanan “Türkiye Akıllı Şebekeler 2020 Yol Haritası Projesi” kapsamında akıllı şebekeye geçiş sürecinin takviminin belirleneceğine işaret etti.

Akıllı haberleşme ağı ile enerji tüketiminde denge sağlanacak

Üzerinde çalıştığı akıllı şebekeler sisteminin uygulanabilmesi durumunda verimsiz enerji üretim tesislerinin devreye sokulmayarak maliyetlerin ve karbon salınımının düşürüleceğinin altını çizen Hakan Deliç, “Mevcut sistemlerde enerji talebi arttığında yedek santraller de faaliyete geçiyor. Termik santrallerin devreye girmesi ve sonrasında kapatılması saatler alabiliyor.Benim araştırma alanlarımdan biri talepte böyle büyük oynamaların olmamasını sağlamak. Öngörülen arz ve talebe göre saat başı değişen fiyatlarla gün boyunca oluşan enerji talebinin hemen hemen aynı kalmasını amaçlıyoruz.” dedi.

Bu dengeyi sağlamak için üretici ve tüketici arasında iki yönlü iletişimin gerekliliğine işaret eden Deliç, “Tüketiciden önümüzdeki saat için tahmini tüketim miktarını öğrenip oluşacak toplam talebi buluyoruz ve buna göre hesaplanan saatlik fiyat bilgisini geri bildiriyoruz. Kabaca söylemek gerekirse tüketimin aşırı yükseleceği öngörülen saat diliminde fiyat da yüksek oluyor. Bu şekilde arzulanan günlük tüketim düzeni sağlanıyor.’’ dedi. Deliç, sistemin ilk uygulamalarının fabrikalarda ve iş yerlerinde görüleceğini belirtti.

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER

Sadece Yalıtımsızlıktan 10 Milyon Dolarlık Enerji Kaybı

İZODER Yönetim Kurulu Üyesi ve Eryap A.Ş. CEO’su Emrullah Eruslu, Türkiye’de 19 milyon binanın yalıtımsız olması nedeniyle yılda 10 milyar dolarlık enerji kaybı yaşandığını belirterek; “Türkiye’deki binaların tümü doğru yalıtıma

HABERLER

Shell Eco-Marathon Avrupa’da, Türkiye’den Yirmi Takım Yarışacak!

Shell’in, gençleri geleceğin enerji alternatifleri ile çalışan araçları geliştirmeye teşvik etmek için her yıl düzenlediği Shell Eco-marathon’a bu yıl Türkiye’den 20 takım başvuru aşamalarını başarıyla tamamlayarak katılma hakkı kazandı. 15-19

HABERLER

Türkiye’de FormSolar – Yingli – Fronius İşbirliği Başlıyor

FormSolar, Dünyanın en büyük panel üreticisi Yingli Solar ve Fronius ile ortak proje geliştirme konusunda anlaştı. FORMSOLAR, dünyanın en büyük panel üretim kapasitesine sahip YİNGLİ SOLAR ve inverter üretiminde öncü

0 Comments

No Comments Yet!

You can be first to comment this post!

Leave a Reply