“Akıllı Şebeke Sistemi, 21. Yüzyılın Enerji Yönetim Sisteminin Belirleyicisi Olacak”

“Akıllı Şebeke Sistemi, 21. Yüzyılın Enerji Yönetim Sisteminin Belirleyicisi Olacak”

GE Dijital Enerji Ülke Müdürü Mehmet İmeryüz: “Elektrik ve bilgi teknolojisi altyapısının bir araya gelmesiyle oluşan akıllı şebeke sisteminin 21. yüzyılın enerji yönetim sisteminin belirleyicisi olacak” dedi.    

Akilli Sebeke_Smart Grid_ipad_SICGE Dijital Enerji Ülke Müdürü Mehmet İmeryüz, “Elektrik ve bilgi teknolojisi altyapısının bir araya gelmesiyle oluşan akıllı şebeke sisteminin 21. yüzyılın enerji yönetim sisteminin belirleyicisi olacak” dedi. İmeryüz, General Electric’in (GE) bu süreçte, üretimden tüketime kadar güç sisteminin tüm değer zinciri için elektrik şebekesini modernize edecek çözümler ve hizmetler sağladığını belirt. İmeryüz GE olarak, yüzyılı aşkın süredir küresel arenada önemli teknolojik ilerlemelere öncülük yaptıklarını aktararak, “Bugün, uluslararası tecrübemizi yerli kaynaklar ve sektör bilgisiyle bir araya getirerek Türkiye’nin de şebeke modernizasyonuna katkı sağlıyoruz” dedi. Türkiye’deki enerji dağıtım özelleştirmeleriyle beraber akıllı şebekeler konusunda önemli gelişmeler yaşandığını da kaydeden İmeryüz, altyapı çalışmalarının başladığını ve şirketlerin bu konuya verdikleri önemin her geçen gün arttığını vurguladı.

MDS Orbit Veri Haberleşmesi Çözümü

İmeryüz, GE’nin bu yıl piyasaya sunduğu yeni ürünü MDS Orbit Veri Haberleşmesi Çözümü’nden söz ederek, “Akıllı Şebekeler Fuarı’nda yeni kablosuz platformumuz olan MDS Orbit’i tanıtıyoruz. Bu yeni teknoloji, GE’nin gelecekte de sektördeki liderliğinin ve kararlılığının göstergesidir. Yeni nesil kablosuz iletişim çözümleri sunan, yenilikçi MDS Orbit Platformu, çoklu teknolojileri tek bir çözümde birleştirmeye imkan sağlıyor. Aynı zamanda geniş bir güvenlik ağı da sunan MDS Orbit Platformu, müşterilerimizin gelecekteki ihtiyaçlarını bugünden karşılıyor. Sahip olduğu kabiliyetlerle iletişim altyapısını geliştirirken, aynı zamanda basitleştiriyor” şeklinde konuştu.

“Enerji iletim ve dağıtım maliyetleri en düşük seviyeye düşürülmeli”

2014 ICSG Fuarı ve Kongresi’nde “Artan Enerji Talebine Akıllı Şebeke Uygulamaları” başlığıyla gerçekleşen oturumda Siemens AG Akıllı Şebekeler İnovasyon&Teknoloji Müdürü Roland Eichler,Akıllı Şebekelerde SCADA Uygulamaları ve AMR Sistemi ile Entegrasyonu”nu anlattı.

Eichler dünyanın her yerinde enerji sistemlerinin giderek artan sorunlarla karşı karşıya kalındığını ve kullanılan enerji miktarının, emisyonların, ayrıca enerji iletim ve dağıtım maliyetlerini mümkün olan en düşük seviyeye çekmek için, enerji sistemlerinin işleyişini olabilecek en akıllı hale getirmek gerektiğini söyledi. Eichler, Siemens Akıllı Şebekeler Bölümü’nün enerji üreticileri, şebeke operatörleri, endüstriler, OSB’ler ve belediyeleri kapsayan müşterilerine akıllı iletim ve dağıtım şebeke sistemlerinin yanı sıra, merkezi olan ve olmayan enerji üretimi entegrasyonu da sunduğunu belirterek, “Siemens, çözüm ortakları ve müşterileriyle birlikte “akıllı şebekeler”i moda bir kavram olmaktan öteye, bir iş modeline dönüştürüyor ve enerjiyi akılla birleştiriyor. Büyük Veri ve İş Analitikleri, Enerji Şebeke Danışmanlığı, Siber Güvenlik, IT/OT Entegrasyonu, SCADA/DMS Sistemleri, Akıllı Sayaçlar, Enerji Üreticileri İçin Akıllı Enerji Yönetim Sistemi, İzleme ve Hız Kontrol Yolu ile Kararlı Şebeke İşletimi, İzleme ve Teşhis, Mikro-Şebekeler, Yenilenebilir Enerji Entegrasyonu alanlarında Siemens, endüstrideki en kapsamlı akıllı şebeke sistemlerini, ürün ve çözümlerini başarısı kanıtlanmış uzmanlığıyla ortaya koyuyor. Enerjinin yeni çağı”yla gelen yeni sorunlar için sektörün ihtiyaç duyduğu yanıtlarla uçtan uca akıllı enerji çözümlerini sunuyor” şeklinde konuştu.

 

 

 

About author

Huseyin Bumin Ekmekci
Huseyin Bumin Ekmekci 2122 posts

İ.Ü. İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünden mezun H. Bumin Ekmekçi. 15 yılı aşkın süredir ağırlıklı olarak, sektörel ve kurumsal yayıncılık alanında yazı işleri, editör, yayın direktörlüğü ve sorumlu yazı işleri müdürlüğü pozisyonlarında görev yapmaktadır. Kendisi platformumuzda muhabir olarak görev yapmaktadır.

You might also like

HABERLER 0 Comments

Çin 250 Bin Elektrikli Araç Satışı Hedefliyor

Çin Otomobil Üreticileri Birliği, ülkede bu yıl elektrikli araç satışında sayının 250 bine ulaşmasını ve Çin’in bu alanda ilk sırada olan ABD’yi geçeceğini öngörüyor. Ulaşımda elektrikli araçlar yer bulmaya çalışırken,

Tasarımlar 0 Comments

Google’ın Yeni Yatırımı: Akıllı ve Solar “Kontakt Lensler” !

Geleceğin kontakt lensleri  görme bozukluklarını düzeltmekten daha fazlasını yapabilirler. Geçtiğimiz haftanın başında Google, bilgisayarlarla iletişim kurabilen, kullanan kişinin biyolojik verilerini toplayabilen ve güneş enerjisiyle çalışan kontakt lensinin patentini aldı. Teknoloji devi

HABERLER

Rüzgar Enerjisi Yatırımlarında, 2 Mayıs Sendromu Yaşanıyor

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, lisans aşamasındaki rüzgar enerjisi santrallerinin 2 Mayıs 2014 tarihine kadar inşaat izinlerinin alınamaması durumunda, lisansların iptal edilmesi  kararının,  rüzgar sektöründe ciddi bir kriz oluşturduğuna işaret